Törvényességi vizsgálatot kérnek erzsébetvárosi civilek
A városvédő Nagydiófa Egyesület a Közép-Magyarországi Regionális Hivatalhoz fordult, hogy vizsgálja meg törvényesség szempontból a régi, pesti zsidónegyed területére elrendelt változtatási tilalmat. Az egyesület azt kifogásolja, hogy a szóban forgó rendelet nem vonatkozik a folyamatban lévő ügyekre, tehát az olyan bontási és építési engedélyekre, amelyek iránt már a bontási tilalom bevezetése előtt folyamodtak a beruházók.
Kevesebb, mint egy éve a környékbeli lakók azért alapították a Nagydiófa Egyesületet, mert szeretnék megakadályozni a Nagydiófa utca 8. számú ház lebontását. A tizenkilencedik századi épületet egy befektetői csoport szerezte meg, amely azt tervezi, hogy nyolcemeletes házat emel a helyére. A civilek ezt azért ellenzik, mert szerintük a környék már túlságosan zsúfolt, rossz a levegője, és az újabb beruházások nem javítanak ezen a helyzeten. Azt is kifogásolják, hogy az újabb építésű házak esztétikailag sem illenek a kerület régi stílusú épületeinek sorába.
A kerületi vezetés helyt adott a civilek érveinek. Hunvald György polgármester a Nagydiófa Egyesülettel tartott személyes találkozója után helyi védelmet kezdeményezett a Nagydiófa utca 8. számú házra. Az erzsébeti polgármester korábban maga is jelezte, hogy a régi, pesti zsidónegyed világörökségi státuszáért lobbizik. A rendelet bevezetésekor úgy nyilatkozott, hogy számára fontos a helybéli lakosok akarata, ezért ha ragaszkodnak a régi épülethez, akkor a kerület a maga eszközeivel útját állja a bontásnak.
A civilek azonban most azt állítják, hogy a helyi védelem kijátszható, mert nem vonatkozik az olyan bontási engedélyekre, amelyeket a rendelet megalkotása előtt kezdeményeztek. A polgármester korában már reagált erre a vádra, mondván, hogy a helyi védelmet később is érvényesíteni fogják a most elfogadásra váró szabályozási tervben, tehát fölösleges az aggodalom.
A civilek hasonló problémát sejtenek régi zsidónegyed egészére hozott változtatási tilalom mögött. A szóban forgó tilalmat azért vezette be Erzsébetváros, mert bírálat érte a sorozatos bontások miatt. A februárban bevezetett, majd nyáron meghosszabbított bontási moratóriumot azzal indokolta a kerületi vezetés, hogy ez idő alatt szakmai és civil résztvevők bevonásával tisztázni kívánják a belvárosi negyed jövőjét. A lépést akkor sokan üdvözölték, de a Nagydiófa Egyesület most törvényességi vizsgálatot kezdeményezett a bontás tilalommal kapcsolatban, mert attól tartanak, hogy a régebben kezdeményezett bontási kérelmek engedélyt kaphatnak a kerületben. A Közép-Magyarországi Regionális Hivatalnál azt szeretnék elérni, hogy tényleg semmilyen bontás ne kezdődhessen meg a történelmi zsidónegyedben.