A Népszabadság Online 31. heti könyvajánlata
A Világegyetem képes atlasza gyermekeknek
A gyermek születésétől fogva fokozatosan fedezi fel a saját kis világát, a környezetét, amelyben él, és ez a világ szép lassan kitárul előtte. A kis szobától eljut a lakás, a ház, a környék megismeréséig. Iskolai tanulmányai során azonban eljut a személyesen megismerhető világ határához, és ezzel a kihívással diák, tanár és szülő egyaránt nehezen birkózik meg.
Ez a gyermekeknek szóló atlasz olyan eszközt kínálunk Önnek és gyermekének, amellyel ez az akadály is leküzdhető. Ez a csodálatos kötet közel hozza gyermekéhez a távoli bolygókat, csillagokat, de egyszerű és érthető magyarázatokkal világossá teszi a természeti jelenségeket, a bonyolult fizikai összefüggéseket is.
• részletes térképeket és ábrákat rejt a világegyetem csodáiról
• segít megtalálni az égbolton szabad szemmel látható csillagképeket
• áttekintést nyújt a csillagászat történetéről, különös hangsúllyal a XX. század közepén beköszöntő űrkorszakról
• interaktív játékok és kísérletek
• több száz űrmissziókon és teleszkópokkal készült fénykép
Reader’s Digest Kiadó; 7990 Ft.
A szerző értekezésének első teljes magyar fordítását a mű eredeti angol nyelvű kiadásának 250. évfordulója alkalmából jelentette meg a Magvető Kiadó. magyarázó jegyzetek kíséretében.
Burke írása öt részből, valamint egy bevezető tanulmányból áll, amely az ízlésről szól. Az I. rész a szenvedélyek általános elmélete, a II., III. és IV. rész a fenségessel, illetve a széppel foglalkozik, míg az V. rész a nyelvre mint a fenséges érzület létrehozására leginkább alkalmas médiumra összpontosít.
Burke műve ugyanakkor számos, a francia forradalomra való hivatkozást is tartalmaz. A „rettenetre” (terror) vonatkozó megjegyzései sajátosan politikai megvilágításba kerülnek, aminek nem kevés súlya van ma, egy olyan korban, melyet gyakran a „terrorizmus korának” neveznek. Az értekezés ily módon esztétika és politika határmezsgyéjén mozog.
Filozófia a napozóteraszon
Magvető Kiadó; 232 oldal, 2990 Ft.
Társadalmi kommunikáció sorozat
Tesszük, de nem tudjuk. Így használjuk a nyelvet.
Vajon egy adott szituációban miért éppen az egyik udvariassági fordulathoz folyamodunk, s nem a másikhoz? Vajon az újságíró milyen stratégiával szedi ki az információt interjúalanyából? Vajon miként építik föl a politikai beszédeket annak érdekében, hogy a hallgatóság rendre lelkes tapsviharban törjön ki? Vajon milyen társadalmi indítékai és működési mechanizmusai vannak a szóbeszédnek? Vajon le tudjuk-e leplezni a reklámkészítők nyelvi furfangjait?
Mindezek a jelenségek sok egyébbel együtt a nyelv stratégiai használatát testesítik meg. Ez a különös emberi képesség számos elméleti diszciplína (szociolingvisztika, pragmatika, logika, kognitív pszichológia, nyelvészet és szociálpszichológia) és gyakorlati alkalmazás (médiaelemzés, a politikai beszédek retorikája, a bírósági befolyásoló beszéd, a reklám vagy a terápiás interjú) tárgya, melyeket jelen válogatás átfogóan mutat be.
A könyv két kötetben jelenik meg, amelyek egymástól természetesen nem elválasztható, de eltérő hangsúlyú tematikával közelítenek a nyelv stratégiai használatához.
Az I. kötet főként a nyelv és gondolkodás viszonyával és annak elméleti megalapozásával foglalkozik, egyebek között olyan kérdésekre keresve a választ, mint hogy befolyásolja-e az anyanyelvünk a gondolkodásunkat, vagy miként oldjuk meg a „tudom, hogy tudod, hogy tudom, hogy tudod..." típusú helyzeteket.
A II. kötet inkább a mindennapi társadalmi gyakorlat oldaláról vizsgálja a nyelvi befolyásolás jelenségeit, a nyilvános beszédtől az udvariassági stratégiákon át a bírósági tárgyalóterem szituációjáig.
Síklaki István az ELTE Társadalomtudományi Karának habilitált docense, szociálpszichológus. Kutatóként intenzíven foglalkozik a nyelv szociálpszichológiai beágyazottságával, így a narratívumok társas funkciójával, a meggyőzéssel, és a nyelvnek azokkal a mechanizmusaival, amelyek a tudatunkat megkerülve hatnak nézeteinkre és viselkedésünkre.
Typotex Kiadó; 324 oldal, 3900 Ft.
A szerző immár harmadik, magyar nyelven megjelent könyvében meggyőződéssel vallja, hogy a jól működő csoportban lehet változni, fejlődni, érni, vagyis a csoportok - eredeti céljaiktól függetlenül - eszközök, amelyek segítenek a személyiség kibontakozásában. Csoportvezetéssel kapcsolatos meglátásait és javaslatait a szakterület megalapozott elméleteivel támasztja alá.
Harmat Kiadó; 240 oldal, 2200 Ft
Emília meséire már évekkel ezelőtt fölfigyelt Lázár Ervin , a nemrégiben elhunyt Nagy Mesélő. E kötetet Vathy Zsuzsa ajánlja az olvasók figyelmébe. Bűbájos történetek, sok-sok derűvel, kedves figurákkal, direkt azoknak, akik nem erőszakkal teli mesékre vágynak, és szeretnének valami szépet és értékeset adni vagy fölolvasni gyermekeiknek, unokáiknak. Szűcs Édua, a kötet illusztrátora ezekhez a mesékhez is tündéri figurákat álmodott.
Szamárfül Kiadó