Megrázóan gyors szerződésbontás
Ebben a formában meglepő és átgondolatlan húzásnak minősítette lapunknak Kuhl Tibor, a Dunamenti Erőművet tulajdonló francia-belga GdF Suez, illetve Electrabel képviselője azt, hogy az áramelosztásban központi szerepet játszó állami Magyar Villamos Művek (MVM) év végi hatállyal felmondta az erőművel életben lévő termék- és szolgáltatásvásárlási szerződést. Az MVM szerda este jelentette be, hogy "megszűntnek tekinti" az 1995-ben (a privatizációhoz kapcsolódóan) kötött szerződéseket. Felmondás nélkül ezek még két, illetve hét évig maradtak volna érvényben. Az MVM érvelése szerint a lépést az Európai Bizottság júniusi döntése értelmében határozták el. Ebben Brüsszel kifogásolta az MVM és az erőművek között életben lévő sok hosszú távú megállapodást.
Bár a korábbi vélemények ismeretében az MVM lépése nem nevezhető váratlannak, arról előzetesen nem kaptak tájékoztatást - közölte Kuhl Tibor. A sajtóval egy időben megismert dokumentum nem illeszkedik a hosszú távú meg állapodások megszüntetésének és a piac átalakításának folyamatába - vélekedett. Nehezményezte, hogy az MVM-határozat csupán a Dunamenti Erőműre vonatkozik, miközben az unió minden korábbi megállapodást kifogásolt. (Ez legfőképpen a Dunamentihez hasonló termelésű AES-Tisza erőműre igaz.) Így a bejelentés szerinte igencsak "személyre szabott" értelmezését jelenti a határozatoknak. Kuhl Tibor úgy véli, az ügyben az MVM mögött a tulajdonos magyar kormány áll. Így az egy jogi köntösbe burkolt politikai lépés, amelynek nincs kereskedelmi háttere - fűzte hozzá. Kérdésünkre, miszerint most valamilyen fórumon kívánnak-e az egyoldalúan felmondott szerződés nyomán esetleg elmaradó hasznukra hivatkozva kártérítést kérni, úgy fogalmazott: jogászaik elemzik a helyzetet. Arra pedig, hogy az MVM mostani lépése beleilleszthető-e a washingtoni választott bíróságon a magyar állam ellen korábban indított, a "témába vágó" keresetükbe, úgy fogalmazott: "az illeszkedés az illik igéből származik, de ekkora illetlenséget nem tudok hova illeszteni."
Mártha Imre, az MVM vezérigazgatója Kuhl Tibor minősítéseit visszautasította. Leszögezte, hogy az MVM igazgatósága - benne Lengyel Gyulával vagy Pál Lászlóval - önállóan döntött. Amellett, hogy a lépés az Európai Bizottság, illetve a Magyar Energia Hivatal határozatának végrehajtásaként született, annak komoly közgazdasági okai is vannak - fűzte hozzá. Az MVM ugyanis 25 százalékos tulajdonosként a Dunamenti nyereségességének növelésében érdekelt. Az erőműnek így most lesz ideje felkészülni arra, hogy 2009-re termékeit a szabadpiacon jó áron eladhassa. Ezért sem várták meg azt a törvényt, amely az év végével bizonyára az összes, még érvényben lévő hasonló szerződést kötelezően felmondaná.
Az MVM erre szeretné “kényszeríteni” a Dunamentit, hisz így még nőhet is az erőmű nyeresége, ezzel pedig az MVM-nek fizetendő osztalék. Ráadásul, ha a Dunamentinek nőne a nyeresége, a szerződésbontásra hivatkozva már végképp nem kérhetne kártérítést. A lépés az állami tulajdonú MVM korábbi, jegyzőkönyvezett tárgyalási kezdeményezései és levelei fényében semmiképpen nem lephette meg a Dunamentit; igaz, azt közvetlen értesítés valóban nem előzte meg - tette hozzá Mártha Imre. Megerősítette: az AES-Tisza erőművel továbbra is folynak tárgyalások, vagyis a velük kötött áramátvételi szerződést még nem mondták fel. Ennek többek között az az oka, hogy az erőművel az Orbán-kormány alatt megújított hosszú távú szerződés egy korábbi peren kívüli egyezségben kötött megállapodás eredménye. Az AES-Tisza - ilyen ügyekben eddig sem nyilatkozó - képviselőjét tegnap nem értük el.
Noha Brüsszel a hosszú távú megállapodások felbontásától egyértelműen a verseny élénkülését, így pedig az áramárak csökkenését várja, szakértők szerint a mostani fejlemények nem feltétlenül vezetnek erre. Kérdés, hogy a Dunamenti a jövőben mekkora kártérítést szeretne kérni. E tárgyban eddig több tíz milliárd forintos "kockázatokról" lehetett hallani. A másik oldalról viszont az EU - meglehetősen általános formában - a 2004-es csatlakozásunk óta kifizetett “túlzott nyereség” visszatérítésére kötelezte az érintett erőműveket. Noha a mérlegek alapján az erőművek közül évek óta a Dunamenti éri el a legnagyobb nyereséget, a kérdésben mégsem érzi magát érintettnek. Nem tudni, e két ellentétes folyamat milyen hatást gyakorol egymásra, és ez miképp befolyásolja majd az áramárat.