Az MDF adókalandja
Az MDF láthatólag szeretne előre hozott választáso kat, de csak akkor, ha az egy általa már ré gen bejelentett fontos igény megvalósítása nevében történik. A Fidesztől eltérően az MDF szeretné az előre hozott választás al kotmányos és intézményes kockázatait az zal csökkenteni, hogy azt nem a puszta hata lomvágy kielégítéséhez, hanem valami alap vetőnek nevezhető program halaszthatatlan kivitelezéséhez köti. Ilyen lenne az adóre form, kiemelten az egykulcsos személyi adó, és itt találkozik az MDF az SZDSZ tö rekvéseivel. A két kis párt számára a helyzet azért is kecsegtető, mert a Fidesz színeiben tett - egymástól jelentősen eltérő - nyi latkozatok világossá tették, hogy a Fidesz nek minden javaslat megfelel, ha az meg buktatja a kormányt. Ha a két kis párt jól sakkozik, szabad teret és politikai erőt kap hat elképzelései megvalósításához. Csak hogy javaslataik szakmai tévedések és poli tikai nyerészkedés tragikus következmé nyekkel járó keveréke.
Az elmúlt hét évben a nemzetgazdaság megroppant a tarthatatlan inflációs nyomás és az egyensúlyhiány súlya alatt. Az MNB ki zárólag a forint árfolyamának felerősítésével látta lehetségesnek az infláció kordában tar tását, ami viszont a forintkamatokat az euró pai országok átlagának több mint a kétszere sére emelte. A konvergenciaprogram a fo gyasztás visszafogásával valamelyest mérsé kelte az inflációt és jelentősen csökkentette a költségvetés hiányát, de az MNB még ak kor is ódzkodik a forintárfolyam mérséklésé től, amikor annak szintje már a jegybank el nökét is meglepi. Az erős forint továbbra is versenyképességünk visszaszerzésének leg fontosabb akadálya, az pedig az infláció elle ni küzdelem mellékterméke. Az eredmény a súlyosan és tartósan negatív kibocsátási rés, ami azt jelenti, hogy a nemzetgazdaság messze a tényleges kapacitása alatt teljesít.
Ezt az állapotot csak az infláció csökkentésé vel lehet felszámolni. Perdöntő kérdés tehát a javaslatok hatása az infláció alakulására. Az ország másik alapvető gondja az alul foglalkoztatottság. Ennek az állapotnak a politikai, szociológiai, esetleg erkölcsi kö vetkezményeit szokás taglalni, de gazdasági következményei is nagyon komolyak. Mi lesz tehát az inflációval és az alulfoglalkoz tatottsággal a javaslatok elfogadása esetén? Az adótanácsadóknak az SZDSZ által tá mogatott javaslata (l. Népszabadság, július 23.) 2178 milliárd forinttal csökkenté a költ ségvetés bevételeit, mégpedig úgy, hogy kb. kétezermilliárd forinttal gazdagítaná a tőkét és a vállalatokat, miközben mintegy ezer milliárdot vonna el a lakosságtól az áfa meg emelésével, az ingatlanadó bevezetésével, az eho és a nyugdíjbiztosításijárulék-plafon átalakításával. A csomag inflációt gerjesztő hatása óriási. Több mint ezermilliárd forint tal hizlalná a deficitet, miközben nő az áfa, és megjelenik az ingatlanadó. A javaslatok elfogadása a konvergenciaprogram bukását és az államadósság költségeinek markáns emelkedését eredményezné.
Az elképzelés támogatói a foglalkozta tottság javulását várják a csomagtól. Alapta lanul. Az elmúlt tíz év adó- és járulékválto zásai nem mutatnak semmiféle összefüggést a foglalkoztatás alakulásával, s a várakozás ingoványos elméleti alapokon nyugszik.
Minden vállalat vezetésének kötelessége a befektetett tőke hozamának növelése. Ha a vállalat kevesebb adót és járulékot fizet, a tő ke hozama persze nő, de a vállalat csak akkor fog a foglalkoztatás bővítése mellett dönteni, ha a nyereségszintet tovább tudja növelni a foglalkoztatás bővítésével. De ha a jobb marzsot a közben megugrott infláció vagy a tovább erősödő forint, a megemelt kamatok vagy bármi más tényező elviszi, a létszám bővítésből nem lesz semmi. Ezért a közgaz daságtan már régóta azt tanítja, hogy adóre formokkal csak stabil makroökonómiai kö rülmények között ajánlatos foglalkozni. Az egykulcsos jövedelemadó a jobb módúak nak kedvez, és a szegényebbeket sújtja. Nem a társadalmi kettészakadás felszámolásához vezet, hanem ellenkező irányba. A javaslatok a tőkének és a jobb módúaknak kedvezné nek az ország egészével szemben.
Igaz, az MDF mindig is nyíltan vállalta a középosztály érdekeinek képviseletét a tár sadalom többi rétegeivel szemben, az SZDSZ pedig, talán kissé burkoltabban, már hosszú ideje a tőke ügynöke. Csakhogy az infláció még nekik sem tesz jót, és a kettészakított társadalom a Magyar Gárda térnyeréséhez vezet. Gondolják meg!
Róna Péter
közgazdász