Ingoványos kudarc
A helyzet az, hogy ennek az elvnek Genfben nem sikerült érvényt szerezni. Aki akar, lepődjék meg: az Egyesült Államok önzése miatt. De hallom már a kontrát is: mi ugyan nem vagyunk önzők, lám, egyezménybe foglaltuk volna, hogy a kormány az amerikai farmereknek juttatott támogatást ennyivel meg ennyivel csökkenti. Rekontra: nem sokkal, de annak a nem soknak sincs értelme, hiszen az élelmiszerárak emelkednek, s amilyen mértékben emelkednek, olyan mértékben csökken automatikusan a támogatás. Szubkontra: már bocsánat, de a valami semmiért nem üzlet nekünk. Ha egyszer csökkentjük a szubvenciót, akkor cserébe több piaci lehetőséget akarunk, pontosabban egy dollárt, egy dollárért.
A WTO genfi-tavi hajója azon futott zátonyra, mert India (hátában Kínával) jogot formált arra, hogy ha agrárimportja hirtelen megnő akkor vámtarifa-emeléssel riassza el az exportőröket, illetve, ami a lényeg, óvja meg az olcsó importhoz képest drágán termelő hazai “gazdatársadalmat”. Az amerikaiak, úgy hírlik, ezt nem véltek elfogadhatónak.
Máris az ingovány kellős közepén vagyunk. Igaz ugyan, hogy forma szerint az Egyesült Államokra hárítható a felelősség, de azért tessék meghallani azokat a halk tapsokat, amelyek az Európai Unió agrártermelői felől hallatszanak. Nincs átfogó egyezség, tehát az uniónak egyelőre nem kell teljesítenie azt az ígéretét, hogy agrártámogatásait 8o százalékkal, a fejlődő országokból származó agrárimportjának vámjait pedig 6o százalékkal csökkenti, akár önnön versenyképessége rovására. Ez is benne lett volna ugyanis a “csomagban”. Na ne! (Akkor az EU-s kereskedő nem hogy a 1o eurocentet, az ötöt is sokallná a magyar dinnye kilójáért.)
Hogy még kevésbé látsszanak egyszerűnek a dolgok, nyugtázni vagyok köteles a következőket. Azok, akik a szegényparasztjaikat (pár százmillió embert!) védelmezik most az olcsón és/vagy erősen támogatottan termelők dömpingjével (annak a lehetőségével) szemben, éppenséggel elég sokat profitáltak a minden vámot mellőző szabad kereskedelemből, tágabb értelemben a globalizációból. Az, hogy Kína sokszor már meghatározó szereplője a világgazdaságnak, innen eredeztethető. Ha nem csökkentek volna minden átfogó megállapodás nélkül az ipari vámok, hogyan látnánk annyi kínai iparterméket a világ összes létező piacán?! És mégis, az új fenomének sokarcúak. Egyfelől szemkápráztatóan fejlettek (a pekingi olimpia részvevői testközelből láthatják), másrészt sajátjuknak tudnak egy, zömmel az ország belső részeibe és nadrágszíjparcellákra szorult, elmaradott(an termelő) agrárnépességet. Nem lehet róluk nem tudomást venni. De az a dublini (párizsi, budapesti) politikus vesse az indiaiakra és a kínaiakra az első követ, aki puszta politikai okokból, fejet hajtva a szent hagyomány előtt, nem az agrártermelők kegyeit lesi! És a szent tehén bűvöletében még csak nem is gondol arra, hogy az ipari vámok törléséért cserébe nyugodtan lemondhatnánk a mezőgazdaságiakról.
Aczél Endre|
eaczel@mail.eol.hu