Karadzsics egyelőre nem nyilatkozik a bűnösségéről

Megjelent a hágai Nemzetközi Törvényszéken (NT) csütörtökön tartott első meghallgatásán a háborús bűnökkel vádolt Radovan Karadzic volt boszniai szerb elnök, aki egyelőre nem emelt kifogást a vádemelés ellen, ám megerősítette, hogy önmaga kívánja ellátni védelmét.

A volt boszniai szerb elnök az elhatározásáról a törvényszéken tartott első meghallgatásán beszélt. Arról egyelőre nem nyilatkozott, hogy bűnösnek érzi-e magát a terhére rótt vádpontokban. A törvényszék szabályai erre 30 napos gondolkodási időt biztosítanak számára. Karadzic a meghallgatáson sötét öltönyben jelent meg, lenyíratta bozontos szakállát és hosszú haját, amellyel kilétét álcázta 12 évi bujkálásának utolsó szakaszában.

Karadzic a legkiemelkedőbb személyiség a háborús bűnökkel vádolt, őrizetbe vett balkáni vezetők közül azóta, hogy Belgrád 2001-ben kiadta Hágának Slobodan Milosevic egykori szerb és jugoszláv elnököt, aki 2006-ban, perének befejezése előtt elhunyt az NT cellájában.

A több mint egy évtizeden át Európa leginkább keresett személyének számító, Szerbia által szerdán a hágai törvényszéknek kiadott, 63 éves Karadzic sötétkék öltönyben és nyakkendőben jelent meg az Alphons Orie holland bíró vezette meghallgatáson. Időközben lenyírta bozontos szakállát és hosszú haját, amellyel kilétét álcázta bujkálásának utolsó szakaszában. Karadzic soványabbnak tűnt, mint a közel százezer halálos áldozattal és 2,2 millió ember elüldözésével járó 1992-1995-ös boszniai háború idején, de magabiztosnak mutatkozott, sőt időnként elmosolyodott.

A boszniai szerbek volt vezetője egyedül, ügyvédek nélkül foglalt helyet a vádlottak fülkéjében. A bíró kérdésére közölte, hogy "láthatatlan tanácsadója" van, s úgy döntött, hogy önmaga látja el védelmét. Kérdésre válaszolva hozzátette, hogy lemondott a kirendelt védőügyvéd igénybe vételéről, amit később megtoldott azzal, hogy az egész per folyamán maga kívánja ellátni védelmét. (Ezt korábbi nyilatkozatok már előre jelezték.)

Karadzic nem emelt kifogást a vádemelés ellen, és arra sem tartott igényt, hogy az egész vádiratot felolvassák számára.

A bíró ismertette ugyan Karadziccsal a vádirat összefoglalóját, ám a volt boszniai szerb vezető elhárította az egész vádirat felolvasását, mondván, hogy "ez nem érdekli". Serge Brammertz, a törvényszék főügyésze megígérte, hogy a lehető leggyorsabban beterjeszti az NT-nek a népirtás, háborús és emberiesség elleni bűnöket felsoroló, tizenegy vádpontból álló vádirat felfrissített változatát, az utolsó szövegváltozat ugyanis még 2000-ből származik. A volt politikust elsősorban Szarajevó 43 hónapon át tartó, több mint tízezer halálos áldozatot követelő szerb ostroma, valamint a boszniai szerb erők által 1995-ben elfoglalt Srebrenicában lemészárolt közel nyolcezer bosnyák férfi és fiú halála miatt szeretnék felelősségre vonni.

Karadzic közölte, hogy szeretné megkapni és tanulmányozni az új szövegváltozatot, s annak ismeretében, az augusztus 29-re kitűzött újabb meghallgatáson terjeszti elő kifogásait. Amennyiben erről nem nyilatkozik, az NT automatikusan úgy tekinti, hogy ártatlannak vallotta magát.

Karadzic a meghallgatás elején az eljárási szabályoknak megfelelően jegyzőkönyvbe mondta nevét, születési helyét és idejét. Az őrizetbe vétele idejekor érvényes lakcímét illetően "hivatalos lakcímként" feleségének a kelet-boszniai Paléban lévő háza címét adta meg, "nem hivatalos lakcímként" pedig azt a belgrádi utcát nevezte meg, ahol a szerb hatóságok által július 21-én bejelentett őrizetbe vétele előtt Dragan Dabic álnéven lakott.

Karadzic felhánytorgatta, hogy szerinte törvénytelenül vették őrizetbe Belgrádban. Közölte, hogy három napra elrabolták (Karadzic korábban azt állította, hogy nem július 21-én, hanem 18-án fogták el), s számos szabálytalanság övezi hágai kiadatását is. Egyúttal felemlegette a Richard Holbrooke egykori amerikai diplomatával, a boszniai háborút lezáró daytoni békemegállapodás fő kovácsával az egyezmény aláírásakor kötött állítólagos megállapodását. Ennek értelmében Karadzicnak el kell tűnnie "a közéletből, sőt még az irodalmi életből is", "cserébe az Egyesült Államok teljesíti kötelességét". A Karadzic család által többször emlegett, a volt politikusnak gyakorlatilag a hágai felelősségre vonás alól mentességet szavatoló állítólagos egyezséget Holbrooke már többször cáfolta.

Karadzic közölte azt is, hogy félti az életét, mondván: "ha Holbrooke a halálát kívánja és sajnálja, hogy az NT nem szabhat ki halálbüntetést, szeretné tudni, hogy Holbrooke keze elér-e hozzá".

Svetozar Vujacic, Karadzic belgrádi ügyvédje a szerb fővárosban közölte, hogy védence éhségsztrájkot kezd, ha nem engedik meg számára, hogy maga lássa el saját védelmét.

Alaposan felkészült

Radovan Karadzsics már régóta készül a perre, és a napokban egyeztetett ügyvédjeivel a hágai stratégiáról - jelentette be Belgrádban egyik jogi képviselője. Goran Petronijevics elmondása szerint a háborús bűnökkel vádolt boszniai szerb vezető mániákusan kereste hosszú szökése alatt a védekezéshez szükséges dokumentumokat. Még Szlobodan Milosevics ügyvédjeinek is eljuttatott hasznos bizonyítékokat. A levelezéshez a következő álnevet használta: "Az igazságkereső".

A belgrádi nyilatkozatot hallva a hágai törvényszék ügyészeit és bíráit kirázhatja a hideg. Milosevics és Vojiszlav Seselj egyaránt egyszemélyes show-műsorrá változtatták a törvényszéket. Míg a volt jugoszláv elnök órákon keresztül fejtette ki politikai nézeteit, addig a szerb radikálisok vezetője a legízléstelenebb káromkodásokkal próbál zavart kelteni. Ráadásul példájukra Karadzsics is önmagát akarja védeni.

Hajnalban vitték át Belgrádból a scheveningeni börtönbe

Az események tegnap hajnalban gyorsultak fel. A hírek szerint hajnali háromkor, miközben Belgrád belvárosában a Karadzsics mellett tüntetők által feldúlt utcákat takarították, keltették fel a 63 éves vádlottat. Pontban 3.45-kor három lesötétített ablakú terepjáró fordult ki a szerb főváros központjában fekvő börtön kapuján, és tizenöt perccel később már fel is szállt a repülő Karadzsiccsal Rotterdam irányában. Hollandiában két helikopterrel és lezárt utcákkal várták a foglyot. A törvényszék szóvivője, Nerma Jelacsics tegnap délelőtt közölte a régóta várt hírt: a közel 13 évig bujdosó háborús vezető megérkezett a scheveningeni börtönbe.

Karadzsics a 46 háborús bűnökkel vádolt szerb személy közül a 44., akit Belgrád kiadott a törvényszéknek - emlékeztetnek büszkén Szerbiában. Az 1700 megkeresés 95 százalékára pozitív választ tudtunk eddig adni - hangsúlyozta tegnap Ignjatovics. Szerinte a letartóztatás bizonyítja azt is, hogy az állam nem rejtegeti a két, továbbra is szökésben lévő háborús bűnökkel vádolt személyt. Már csak Ratko Mladics és Goran Hadzsics kiadatását várják Hágában.

A szerbek közönyt mutatnak

A szerb kormányt bátoríthatja a további lépésekben a lakosság többsége által mutatott közöny Karadzsics elfogása kapcsán. Kedd este több tízezres demonstrációra hívott a radikális párt, ehhez képest kiábrándítóan kevesen vonultak fel a belgrádi Köztársaság téren. Koszovó elszakadása után még negyedmillió ember ment az utcára, igaz, akkor a minisztériumok fele aktívan részt vett a szervezésben, ingyenes különjáratokat biztosítottak a busztársaságok, és szabadnapot adtak a legtöbb munkahelyen. Vojiszlav Kostunica volt kormányfő nacionalistái nélkül viszont a magukra maradt radikálisok már nem képesek igazi erődemonstrációra.

- Szerbiának jobb dolga is van, mint Radovan Karadzsicscsal törődni - foglalta össze sok szerb véleményét Misa Brkics újságíró. Szerinte már nagy szükség volt a kiadatásra, mert a rab ügyvédjei kezdték cirkusszá változtatni az eljárást. Vojin Dimitrijevics, az Emberi Jogi Központ vezetője is tartott attól, hogy az ügyből belpolitikai vita lehet. Az egyetemi tanár szerint előnyös volt a gyors döntés.

- A társadalomnak meg kell értenie, miért került sor a letartóztatásra - hívta fel a figyelmet Natasa Kandics. A nacionalisták által mélyen gyűlölt emberi jogi aktivista szerint a kiadatás a múlt bűneivel való szembenézésnek csak egyik része, most a vádakkal is meg kell ismerkednie mindenkinek. Erre nemsokára lesz is alkalom, amikor élőben kapcsolják a televíziós társaságok Hágából a Karadzsics-pert

(forrás: MTI, NOL - Gergely Márton)


Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.