Az SZDSZ kilépésre szólítja a Magyar Gárdát támogató helyi vezetőjét
AZ MTI LAPSZEMLÉJE
Népszava: Rendezésre vár a diplomáciai jelzések kiadásának és használatának módja
A kormánypártban már folyik a jogszabály-előkészítő munka a diplomáciai jelzések kiadási és használati módjának rendezésére - számol be csütörtöki számában a Népszava.
Egységesíteni, szabályozni kívánják a jogosultságokat, esetleg új rendszámfajtákat vezethetnek be. Különleges nyilvántartást és szankciórendszert alakítanának ki, következetes diplomáciai eszközökkel lépnének fel a szabályok megsértőivel szemben. Jogszabállyal rendezhetik a CD-matrica használatát is - olvasható a lapban.
A Népszava korábbi írásaira is hivatkozva utal arra, hogy a járművek külföldi rendszámai különböző visszaélések leplezésére szolgálhatnak, illetve alkalmat adhatnak azokra. A lap szerdán számolt be arról, hogy egy francia "lovagrendnek" nevezett társaság nevében kibocsátott - feltehetően hamisnak minősülő - "útlevéllel" és diplomáciai rendszámmal közlekedő csoport ellen nyomoz a rendőrség. (MTI)
Világgazdaság: Elfogyott a tb-kassza fele
Annak ellenére, hogy a vizitdíj eltörlése miatt áprilisban megugrott az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) gyógyszerkiadása, június végéig az idei, közel 301 milliárd forintos költségvetési előirányzat felét költötte el az orvosságok árának a támogatására - nyilatkozta a Világgazdaság csütörtöki számában Molnár Márk, az OEP főosztályvezetője.
A vizitdíj eltörlésének kilátásba helyezése miatt már márciusban sokan elhalasztották az addig 300 forintba kerülő orvosi vizitet, kivártak a receptfelírással. Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a márciusi 24 milliárd forintos havi gyógyszerár-támogatás áprilisban 2,5 milliárddal nőtt - mondta a lapnak a főosztályvezető.
Molnár Márk a kiugró áprilisi költést követően az év hátralévő részében a kiadások konszolidációjára, ám egy enyhén növekvő trend folytatódására számít, így a gyógyszerkassza-előirányzatot várhatóan 10-15 milliárddal túllépi a biztosító. Ám ez szerinte nem okoz deficitet, hiszen a 30-35 milliárd forintra becsült gyógyszergyártói befizetések fedezik a páciensek megugrott igényét.
A gyógyszerkaszsza megtakarítási lehetőségei így sem apadtak el, ugyanis folytatódik a gyógyszercégeknek meghirdetett árlicit, a múlt év első felében tapasztalt ütemhez képest azonban a gyógyszerárak csökkentésének a mérséklésére számít az idén a főosztályvezető.
A lap megtudta azt is, hogy júliustól szeptemberig öt-hat első generikus orvosság kerül föl a tb-listára. Köztük van például egy Alzheimer-kór gyógyítására szolgáló szer, amely a 30 százalékos árcsökkentés hatására harmadával mérsékli a betegek havi 5-10 ezer forintra tehető gyógyszerkiadását. Bővül a szív- és érrendszeri, a cukorbetegség és a csontritkulás kezelésére való első generikus készítmények köre is.
Vadonatúj innovatív szerek is fölkerülnek a tb-listára. Augusztus elsejétől hat új originális rákgyógyszert támogat majd a biztosító, köztük a vérképző szervi daganatok, a máj- és a tüdődaganat kezelésére alkalmazott biológiai készítményeket. (MTI)
Az áfanövelés is a kormányzati tervek között szerepel?
Egy fillérrel se nagyobb a költségvetés mozgástere a magasabb infláció és a fehéredés következtében a pénzügyi tárca számításai szerint. A jövő évi adócsökkentéshez így kemény büdzsé kell. A tárcák a hírek szerint négy-öt százalékos lefaragással kénytelenek számolni. De állítólag az áfaemelést is fontolgatják - írta a jövő évi büdzsé tervezése kapcsán csütörtöki számában a Népszabadság, s ugyanerről számol be a Napi Gazdaság is.
A kiegészítő nyugdíjemelések és a kamatkiadások növekedése elviszi azt a pénzt, amit a nagyobb infláció, illetve a gazdaság fehéredése hozott - Népszabadság szerint ez derül majd ki abból a válaszból, amelyet két, immár ellenzéki képviselő, a szabad demokrata Kóka János és frakciótársa, Gegesy Ferenc - a költségvetési mozgástér mértékét érintő - kérdéseire ad a pénzügyi tárca.
A Népszabadság értesülése szerint a Pénzügyminisztérium (PM) azt taglalja majd, hogy a jobb költségvetési helyzet - az, hogy az idei hiány a várt négy százalék helyett csupán a GDP 3,8 százaléka lesz - pusztán egyedi tényezők következménye, legfőképpen azé, hogy a vártnál jobban alakul az uniós elszámolás.
A PM szerint keletkezik ugyan 140 milliárd forint többletbevétel a magasabb infláció (a nagyobb energiaárak) és a gazdaság fehéredésének hatásaként, de ezt mind elviszik a többletkiadások. A bevételi oldalon a magasabb infláció önmagában nem hoz sokat. Az áfából alig nyolcmilliárd a többlet, amit az magyaráz, hogy a magasabb árak miatt csökken a fogyasztás. Sőt: az üzemanyagok esetében ez a tendencia még kiesést is hoz.
Többletbevételhez a büdzsé a magasabb bérek miatt jut: 69 milliárd jön be emiatt. A gazdaság fehéredéséből közel ugyanennyi származik, a számítás szerint 75 milliárd, amiből a legnagyobb tételt a megkövetelt minimális nyereség-előírás, illetve a bérek fehérítése hozza. A fehéredés és az infláció tehát nem hoz annyit, hogy arra bármekkora adócsökkentést alapozni lehessen. Az elvárt adócsökkentés fedezete így csak a megszorítás lehet a büdzsében.
A Népszabadság információi szerint a tárcáknak mintegy négy-öt százalékkal kell kurtítaniuk keretüket jövőre. A PM egyrészt általános kétszázalékos megtakarítást írt elő, másrészt pedig közölte: a tárcák ne számoljanak azzal, hogy az idei egyensúlyi tartalékot jövőre is megkapják.
Az egyetlen kivétel a honvédelmi tárca: itt a NATO-vállalások miatt a laphoz eljutott adatok szerint sem csökken a központi kasszából kapott összeg. Az adatok alapján a legnagyobb mértékben a kancellária szorulhat meg, itt 8 százalék feletti a támogatás visszaesése. Más tárcáknál öt százalék körül mozog a csökkentés.
A hírek szerint a kormányzatban is készült áfaváltoztatási terv. A kabinet állítólag 20-ról 25 százalékra emelné az általános áfakulcsot, miközben az élelmiszerek áfáját 20-ról 18 százalékra csökkentené. Az intézkedés némi többletbevételt hozna - ezt akár fel is lehetne használni a különadó eltörlésére, vagyis arra, hogy ez esetben mégse kelljen ennyire megszorítani a tárcák költségvetését. De lehetőséget teremthetne az áfaemelés a munkáltatói járulékok kisebb-nagyobb arányú csökkentésére, amire a szakértők szerint nagy szükség volna - olvasható a Népszabadságban. (MTI)
Az SZDSZ kilépésre szólítja jászapáti csoportjának elnökét, aki a Magyar Gárdát támogatja
Az SZDSZ azonnali kilépésre szólítja fel Urbán Imrét, a párt jászapáti csoportjának elnökét - tájékoztatta a liberális párt az MTI-t. Az ügy előzménye, hogy egy napilap csütörtökön arról írt, az SZDSZ jászapáti tagszervezete elnökének éttermében rendezik meg a hét végén a Magyar Gárda tagtoborzó fórumát.
A közlemény szerint amennyiben Urbán Imre nem lép ki az SZDSZ-ből, fegyelmi eljárást indítanak ellene, és a kizárását kezdeményezik.
"A szélsőjobboldali Magyar Gárdával való együttműködés, a homofób és rasszista nézetek elfogadhatatlanok egy liberális pártban" - áll az SZDSZ kommünikéjében, amely arra is kitér, hogy Urbán Imrének a Magyar Nemzetben megjelent kijelentései tagadják az SZDSZ értékeit, ellentétesek mindazzal, amiben a szabad demokraták hisznek, és amiért 20 éve dolgoznak.
A jászapáti SZDSZ-elnök a lapnak az mondta, bérbe adja a helyiséget a rendezvény lebonyolítására. Ugyanakkor arról is beszélt, hogy a környéken van cigánybűnözés, a galgagyörki Pölöskei-család esetére utalva pedig megjegyezte: "százmilliót költöttek a homoszexuális felvonulásra, addig azzal senki nem foglalkozott, hogy egy magyar családnak a saját portájáról kellett elmenekülnie, csak a Magyar Gárda nyújtott segítséget a költözésben". (MTI)
Magyar Nemzet: Több mint hárommilliárdos egészségügyi beszerzést nyert el a Diagon
Az utóbbi idők egyik legnagyobb értékű állami egészségügyi beszerzését nyerte el, ahogy csütörtöki számában a Magyar Nemzet írta: "a szocialista holdudvarhoz tartozó Kern József" cége, a Diagon Kft.
A cég az Országos Vérellátó Szolgálattól (OVSZ) kapott több mint 3,2 milliárdos megrendelést vírusszűrő tesztek szállítására.
A lap kérdésére Miskovits Eszter, az OVSZ főigazgatója elmondta: a megbízás 2008 júniusa és 2011 decembere közötti időszakra vonatkozik. A közbeszerzés kiírása szerint ez idő alatt körülbelül másfél millió vizsgálathoz elegendő vírusszűrő tesztet kell leszállítania a nyertesnek. (MTI)
Magyar Hírlap: Kevés az esély a kormányfő leváltására a Nézőpont szerint
A szocialista párt számos különböző erőcsoportnak ad otthont, amelyeknek eltérő politikai súlyuk van. Az MSZP vagy a miniszterelnök politikáját rendszeresen kritizáló nyilatkozatok általában a csekélyebb politikai súlyú csoportoktól származnak - ismertette csütörtöki számában a Nézőpont Intézet legújabb elemzését a Magyar Hírlap.
Gyurcsány Ferenc valódi ellensúlyai, a párt hagyományos baloldalának képviselői - mint Kiss Péter, Szekeres Imre, Lamperth Mónika - maguk is fontos kormány-, illetve párttisztségeket töltenek be, így rendszerint kerülik a nyilvános összeütközéseket. A parlamenti frakció eddig következetesen kiállt a miniszterelnök mellett. Bár kritikus hangok előfordulnak, nem látszik az a szocialista többség, amely egységesen a leváltását szorgalmazná. Ilyen körülmények között a pécsihez hasonló kezdeményezések kudarcba fulladhatnak - áll az említett elemzésben a lap beszámolója szerint.
Gyurcsány Ferencet csak az MSZP tisztújító kongresszusa válthatná le a párt éléről. Az eddigi információk szerint Gyurcsány már 2009 elején megtartaná az MSZP tisztújító kongresszusát, hogy újra elnyerje a pártelnökséget. A kormány tevékenységének értékelésével, a 2010-es kampányra való felkészüléssel csak egy második kongresszuson, a júniusi EP-választások után foglalkozna a párt. Így elkerülné, hogy újabb elnöki megmérettetését összekössék a kormány értékelésével - olvasható a Magyar Hírlapban közzétett Nézőpont-elemzésben. (MTI)