Nem kell mindent egy lapra feltenni

Július 24-én eldőlt, kik jutottak be az egyetemekre és a főiskolákra. Volt, akit fölvettek, volt, aki már a ponthúzás előtt tudta, hogy most nem sikerült, és voltak, akik nem is próbálkoztak a felsőoktatással. Szegedi fiatalokat kérdeztünk a folytatásról.

Bodó Petra biztosra ment: mindenképpen a Szegedi Tudományegyetemen szeretett volna továbbtanulni, így négy lehetséges helyet - a pszichológiát, a gyógypedagógiát, a gazdaságtudományi kart és a jogi kart - is megjelölt a kínálatból.

- Inkább a gyógypedagógiát érzem biztosra, mert ott nem olyan nagy a túljelentkezés, és a ponthatárok sem szoktak olyan magasak lenni - mondta, amikor még csak tippelt a felvételi esélyekről. A Deák Ferenc Gimnázium idén végzett, humán tagozatos diákja sokat készült a felvételire: történelemből emelt szinten érettségizett, és nyelvvizsgát is tett. A matekérettségi "viselte meg" a legjobban. A megszerezhető 480-ból összesen 403 ponttal várta a ponthúzást.

Petra megérzése bejött, megkönnyebbülést hozott számára a csütörtök este. A ponthatárok közzététele után kiderült: gyógypedagógia szakon kezdheti meg tanulmányait szeptembertől.

- Nem vagyok csalódott, hogy a pszichológia végül nem sikerült. Nagyon örülök, mert sok szakosodási lehetőségem lesz, és eldöntöttem, hogy nemsokára egy siketnémajelnyelv tanfolyamon is részt veszek - tervezget Petra, aki a nyári lazulás mellett gyermekfelügyeletet is vállalt.

Beszélgetésünk helyszínén, az egyik szegedi szórakozóhely teraszán jól fogy a kávé, és a négy lányból csak úgy dől a szó a felvételi tapasztalatokról.

- Az én esetem extrémebb - kezdi Galkó Janka, aki a Kaposvári Egyetem Művészeti Főiskolai Karára jelentkezett színművész, illetve látványtervező szakra. - Még a ponthúzás előtt tudtam, hogy Kaposvárra nem vettek föl, mert már a második rosta után kiestem - meséli a Tömörkény István Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola idén végzett iparművészetis tanulója. Jankát azonban nem kedvetlenítették el azzal, hogy nem vették fel elsőre. Sőt szerinte az is biztató volt, hogy elsőre eddig jutott. A felvételi ugyanis nem volt éppen mindennapi: kemény állóképességi próbákkal és hangtechnikai feladatokkal edzettek, amelyek után már csak épp annyi erejük maradt, hogy a hálózsákot magukra húzzák, és aludjanak.

Jankának határozott elképzelése van jövőjéről, és a szakmai szakvizsga után ismét felvételizik a művészvilágba. - Szeptemberben még szeretnék szintemelő érettségit tenni a jobb pontok érdekében - egészíti ki magát, de azért pihenni sem felejt el, és utazásokkal lazít.

Az asztal szélén két barátnő ül, akik hasonlóan gondolkodnak a felsőoktatásról és annak buktatóiról. Közös egy évet terveznek középiskolájuk ötödéves képzésén.

- Az évzáró után megismerkedtünk új osztályfőnökünkkel, mivel eldöntöttük, hogy üzleti-marketing szakon folytatjuk a tanulást - mondja Sárközi Olimpia, aki a Kőrösy József Szakközépiskolában négy évig közgazdaságtant tanult. Olimpia emellett OKJ-s bizonyítványt szerzett informatikából, most pedig barátnőjével nyelvvizsgára is készülnek.

- Nem jelentkeztünk az idén egyik egyetemre sem, mivel nem volt határozott elképzelésünk - teszi hozzá Mellár Angéla.

A lányok úgy gondolják: ha az ötödév után nem tudnának elhelyezkedni, még mindig dönthetnek az egyetem mellett.

A lányoknak határozott elképzelésük van a jövőjükről
A lányoknak határozott elképzelésük van a jövőjükről
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.