Van még esély a bejutásra

Az idén minden eddiginél több jelentkező tett sikeres felvételit: 83 százalékuk ugyanis bekerült valamelyik egyetemre vagy főiskolára. Mégis voltak, akiket csalódás ért a múlt csütörtöki ponthúzás után, 16 ezer diákot most nem vettek föl sehová. Nem feltétlenül kell azonban csüggedniük, még számtalan lehetőség áll nyitva előttük.

Évente mintegy 200 diák annak ellenére kap elutasító levelet a megpályázott főiskolától vagy egyetemtől, hogy a sikeres felvételihez elegendő pontszámot ért el. Néha előfordul ugyanis, hogy rosszul adják össze a pontokat, esetleg kifelejtenek valamilyen többletteljesítményt vagy hátrányos helyzet alapján járó "előnypontot". Ilyenkor fellebbezni kell. A jogorvoslati kérelmet az idén azonban - a korábbi évek gyakorlatától eltérően - nem az adott intézmény vezetőjéhez kell címezni, hanem az Oktatási Hivatalnak. - Ezzel megkönnyítjük a felvételizők dolgát - magyarázza Bakonyi László, az Oktatási Hivatal elnöke.

A korábbi években a felvételizők az összes megpályázott intézménytől kaptak "válaszlevelet". Ha valaki négy helyre jelentkezett, és sikeres volt a felvételije, akkor három helyről elutasító, egy helyről pedig pozitív választ kapott. Mindenki egy helyre nyerhet ugyanis felvételt, a többi helyről törlik a jelentkezőt, de a felvételi határozatot ettől függetlenül minden megpályázott intézménynek el kellett juttatnia a felvételizőhöz. Sokkoló lehetett, ha az elutasító válaszok érkeztek meg elsőként. - Ha pedig a felvételizőt a 4. helyre vették föl, de ő úgy gondolta, hogy a másodikra jutott be, akkor a második és a negyedik helyre is fellebbezést kellett írnia - mutatott rá Bakonyi László. Hiszen ha a felvételizőnek valóban a második helyre volt elegendő a pontszáma, akkor a negyedik helyre már nem juthatott volna be. Ezért kellett ezt a döntést is megtámadnia.

Az idén a helyzet egyszerűbb. A felvételizők csak két levelet kapnak, függetlenül attól, hány helyre jelentkeztek. Egyet attól az intézménytől, ahová fölvették, egyet pedig az Oktatási Hivataltól. Ez utóbbi egy úgynevezett besorolási döntés, amely tartalmazza a felvételiző összes jelentkezését, megjelölve, hogy melyik helyre nyert besorolást, illetve azt is, ha sehova sem nyert besorolást (vagyis felvételt).

A besorolási döntés ellen a levél kézhezvételétől számított 15 napon belül - legkésőbb augusztus 15-i beérkezéssel - lehet fellebbezni az oktatási miniszterhez címzett, azonban az Oktatási Hivatalhoz (1380 Budapest, Pf. 1190) benyújtott jogorvoslati kérelemmel. A fellebbezésben pontosan meg kell jelölni, milyen jogsérelem orvoslását kéri a jelentkező. (Erre vonatkozó formanyomtatvány elérhető a www.felvi.hu weblapról, illetve az Educatio Kht. ügyfélszolgálatán (1088 Budapest, Reviczky u. 6.).

Jogorvoslati kérelemmel élni persze csak jogszabálysértés esetén lehet, ilyen például a pontok hibás összeadása. Amiatt viszont kár is próbálkozni, ha valaki csupán egy ponttal csúszott le a bejutásról, hiszen "méltányossági alapon" már nem lehet bekerülni.

Ha viszont mégsem történt jogszabálysértés, nem marad más hátra, mint a pótfelvételi. Több ezer hely maradt még üresen, az egyetemek és a főiskolák 2024-féle képzést hirdettek meg. Igaz, ebben az esetben már többnyire csak költségtérítéses helyekre lehet bekerülni, de felsőfokú szakképzésben 3978, mesterképzésben pedig 1557 államilag támogatott hely is van még.

A pótfelvételire augusztus 13-ig lehet jelentkezni (eddig a dátumig be is kell érkeznie a lapoknak!) a felsőoktatási intézményeknél, illetve az Educatio Kht. ügyfélszolgálatán térítésmentesen beszerezhető jelentkezési lapon. Ezt kitöltve, a pontokat igazoló dokumentumokkal együtt - nyelvvizsga- vagy érettségi bizonyítvány másolata - a megpályázni kívánt egyetemre vagy főiskolára kell elküldeni. Az eljárási díj ötezer forint, amelyet a mellékelt postautalványon még a jelentkezési lap beadása előtt be kell fizetni. A pótfelvételi során csak egy intézménybe és csak egy szakra lehet jelentkezni. Most csak azok jelentkezhetnek, akiket az idén nem vettek föl sehova, illetve akik most nem is felvételiztek. Azok is próbálkozhatnak, akik már egyetemisták, de most újabb szakot szeretnének fölvenni - persze csak akkor, ha a "rendes" eljárásban még nem jelentkeztek.

Külön vizsgák nem lesznek: a pontszámokat itt is a középiskolai és az érettségi eredményekből, valamint a többletteljesítményekből számolják ki. Ha valaki ugyanazon a szakon próbálkozik, mint eredetileg, azonos lesz a pontszáma. Ha viszont más típusú képzésre adja be jelentkezését, és ott más érettségi tárgyat vesznek figyelembe, változhat a felvételi eredménye is. Az adott szakon és finanszírozási formában július 24-én megállapított ponthatárnál alacsonyabb pontszámmal azonban most sem lehet bekerülni.

Akkor sem kell csüggedni, ha valaki a pótfelvételin sem jár sikerrel, vagy itt nem talál már vonzó képzéseket. Mindössze egy félévet kell csak kihagyni, februárban ugyanis indulnak a keresztféléves képzések. Ezek felvételi tájékoztatója október közepén jelenik meg. Az "őszi felvételi" jelentkezés határideje novemberben lesz, a ponthatárokat januárban állapítják majd meg, így jövő év februárjában már az egyetemi előadók padjait koptathatja az is, aki most nem járt sikerrel.

Várakozás a pontokra a Millenárison: nem mindenki örülhetett
Várakozás a pontokra a Millenárison: nem mindenki örülhetett
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.