Az uzsorahitelek kiváltására bevezetendő szociális kölcsön intézménye csak akkor lehet eredményes, ha abban nem jelenik meg a készpénz, a döntésekbe pedig az eddiginél jobban bevonják az önkormányzatokat - jelentette ki Szepessy Zsolt, Monok polgármestere.
Segély helyett étkezési jegy?
Őrizetben két dél-baranyai uzsorás
A zempléni település vezetője - aki eddig a szociális támogatások rendszerének átalakítását, valamint a magántulajdon védelmének megerősítését szorgalmazta - most azt mondja: az érintett családoknak szeszes ital és dohányáru megvásárlására föl nem használható étkezési jegyeket kellene adni, a szolgáltatói tartozásokat felhalmozó emberek helyett pedig az önkormányzat utalná át a pénzt a gáz- vagy áramszolgáltatónak és a vízműveknek.
Mint arról lapunkban beszámoltunk, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium tervei szerint az állam minimális, fél- egyszázalékos kamatra adna kisösszegű hiteleket azoknak a nehéz sorsú családoknak, akik ma uzsorahitelekre szorulnak. A monoki polgármester szerint azonban, ha pénz kerül a rendszerbe, az újra a bűnözőkhöz jut. Szepessy Zsolt hangsúlyozta: a szociális döntésekben nagyobb teret kellene biztosítani az önkormányzatoknak, ugyanis a helyi köztisztviselők, ügyintézők ismerik leginkább a helyi viszonyokat, így azt is, kik azok, akik a leginkább rászorulnak az állami segítségre. A polgármester hozzátette: az uzsorahitelek jelenleg leginkább azokat a vidéki embereket érintik, akik kiszorultak a munka világából, emiatt lehetetlen anyagi helyzetbe kerülnek. Végső elkeseredésükben, bűnözőkhöz fordulnak segítségért, akik végleg földönfutóvá teszik őket, ezért fontos minél előbb megoldást találni e gondok megoldására - mondta.