Ha valóban létrejön a pozitív adóslista (a minden lakossági hitelfelvevő adatait tartalmazó központi rendszer), az jelentősen segítené a szegényebb rétegek hitelhez jutását is - hangsúlyozta lapunknak Nyers Rezső, a Magyar Bankszövetség főtitkára a szegények bankjának nevezett kormányzati elképzelést kommentálva.
Adóslista, szegénybank
Miként arról beszámoltunk: a szociális tárca a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány mikrohitel-koncepciója alapján vizsgálja egy, a szegényeknek nyújtott speciális hitellehetőség kidolgozását. A kormány az uzsorakölcsönök elleni fellépés egyik elemének szánja a tervezetet, ezen kívül gondolkodik abban, hogy valamilyen formában korlátozza a hitelek terheit.
Nyers Rezső a Népszabadság megkeresésére válaszolva azt hangsúlyozta: a szervezethez több hasonló célú kezdeményezés, tervezet jutott el, s ezeket ők is most kezdték el tanulmányozni. A főtitkár szerint is szerencsés volna létrehozni egy olyan rendszert, amely hatásosan segíti a szegényeket kijutni a hitelcsapdából. Egyetértett azzal, hogy ezt csak korlátozásokkal nem lehet megtenni. A Bankszövetség már korábban is javaslatot tett arra, hogy az uzsoraszabályokat tegyék konkrétabbá, vagyis határozzanak meg egy olyan - valamilyen referenciaszinthez, mondjuk a jegybanki alapkamathoz kötött - felső korlátot, amelynek túllépése uzsorának számít. Most ugyanis nincs ilyen konkrét szint, így az uzsoraszabályt nem igazán alkalmazzák a gyakorlatban.
Hozzátette: egy ilyen korlát meghúzása sem jelentene megoldás a szegényebb rétegeket sújtó uzsoraszerződésekre, hiszen ezek illegálisan köttetnek. Ez csak a magas terhű "hivatalos" hitelek piacát korlátozná, ami viszont annyit is jelent: a szegények számára kínált kölcsönökből a korlátozás után csak a feketén adott hitelek maradnának. Így szükséges egy olyan rendszer, amely megoldást nyújt a legrosszabb sorsúak hitelezési problémájára. Kedvező volna, ha ez a rendszer segítséget is adna a pénzkezelési problémák orvoslására, így támogatni tudnának egy szociális segítő hálózattal kiegészített rendszert.
A főtitkár mindazonáltal úgy vélte: léteznek piaci megoldások is azoknak, akik jelenlegi jövedelmi viszonyaik alapján nem juthatnának hitelhez, de tudják a pénzt kezelni, és rendesen fizetni a részleteket. A pozitív adóslista létrehozása ugyanis épp arra jó, hogy olyanok is "hitelmúltat" építsenek fel, akik egyébként nem kapnának kölcsönt, és a részletek pontos fizetésével igazolják: nekik lehet hitelt adni. Ez után - a pozitív adóslista segítségével - később már könnyebben juthatnának ők is kölcsönhöz.