"Ha esetleges Fidesz-győzelemről, vagy kormányalakításról van szó, el sem hangzik az MDF neve" - vagyis nincs szó Fidesz- MDF koalíció tervezgetéséről. Egyik oldalon sem.
Nem közeledik az MDF és a Fidesz
Nincs semmilyen közeledés, kulisszák mögötti tárgyalás az MDF és a Fidesz közt - erősítették meg lapunknak mindkét fél részéről. A találgatások azt követően terjedtek el, hogy Dávid Ibolya korábban lapunknak nyilatkozva arra a kérdésre, hogy "azt hallani, hogy az MDF néhány fiatal politikusa kávéházi asztalok mellett már osztja a székeket egy Fidesz-MDF-kormányban", azt válaszolta: aki a politika mellett elkötelezi magát, azért teszi, hogy befolyással bírjon a dolgok alakulására. Én ennek csak örülni tudok (...) Természetes, hogy vannak ambícióik, s az is, hogy én azt ösztönözzem".
A politológus szerint még nincs itt a döntés pillanata
Tegnap Dávid Ibolya érdeklődésünkre közölte: az MDF elnökeként ugyanazt tudja mondani, mint amit a 2006-os választási kampány során a demokrata fórum kőbe vésett; sem Orbán Viktort, sem Gyurcsány Ferencet nem segítik hatalomra.
- Ha pedig nem a személyekről, hanem a pártokról van szó, akkor a pártok közti közös nevezőt az jelenti: vállalhatóak-e a másik programpontjai az MDF számára is, hogy felelősen lehessen együttműködni. Egyelőre nem látok ilyen kiérlelt, konkrét programot egyik párt részéről sem - tette hozzá Dávid Ibolya.
A Fidesz vezetéséhez közel állók munkatársunknak azt mondták: érzik ugyan, hogy a fórum tesz a Fidesz irányába apróbb gesztusokat (az áfa-csökkentéses javaslatok támogatása, például - a szerk.), mégis, ha szűk körben esetleges Fidesz-győzelemről vagy kormányalakításról beszélnek, "el sem hangzik az MDF neve". A Fidesz nem gondolkodik az MDF-ben; még akkor sem, ha a kétharmados többséghez a demokrata fórumra lenne szükség.
Igaz, Orbán Viktor korábban az övéi előtt azt mondta: akkor vállalná a miniszterelnökséget, ha "egyszínű" Fidesz-kormány alakulna. (Sokan azt sem zárják ki, hogy kétharmados Fidesz-győzelem esetén Orbán Viktor erős jogkörrel felhatalmazott államfő lenne - ahogyan erről egykori kancelláriaminisztere, Stumpf István több alkalommal is nyilatkozott.)
A legfrissebb, Fidesz-körökben terjedő hírek szerint, ha a jövő nyári európai parlamenti választások előtt kerülne sor előre hozott választásokra, a miniszterelnök-jelölt Járai Zsigmond volt jegybankelnök lehetne; ekkor ugyanis Orbán Viktor elképzelése szerint nemzeti egységkormányt kellene alakítani, s annak élére nem lenne szerencsés pártpolitikust állítani. Ha viszont az EP-választásokkal párhuzamosan rendeznének előre hozott választásokat, a potenciális jelölt Varga Mihály alelnök, a Fidesz egyik meghatározó gazdaságpolitikusa vagy Navracsics Tibor parlamenti frakcióvezető lenne, míg a 2010-es választásokra Kósa Lajos debreceni polgármestert nevezné meg Orbán Viktor miniszterelnök-jelöltnek. (A Századvég-Forsense felmérése szerint a politikusok népszerűségi listáján változatlanul Debrecen fideszes polgármestere áll az élen.)
Orbán Viktor a parlamenti szezon végén egy konferencián beszélt arról, hogy a következő választások után válságkezelő kormányt kell alakítani, s olyan személyeket kell kormányzati munkára felkérni, "akiknek nincs politikai karriervágyuk".