Edzőterem, tévé, kézműves- műhely, kisbolt, könyvtár, imaszoba és zárt "hitvesi szoba" is a fogvatartottak rendelkezésére áll a scheveningeni börtön azon szárnyában, amelyet az ENSZ bérel a hágai Nemzetközi Törvényszék (NT) vádlottai számára. A cellák ajtaja a nap nagy részében nyitva áll, s a rabok szabadon mozoghatnak saját emeletükön.
Luxusban raboskodnak a vádlottak
Szemtanúk szerint a börtön falai között testvéries a légkör, annak ellenére, hogy a rabok nincsenek egymástól nemzetiség szerint elkülönítve. Beszámolók szerint az egykori ellenségek most a pingpongasztal mellett csatáznak, együtt sportolnak az edzőteremben, és összefutnak bevásárlás közben - írja az MTI. A nagyobb ünnepek alkalmával pedig összedobják a pénzt, és balkáni ételeket rendelnek.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa 1993-ban hozta létre a Nemzetközi Törvényszéket a volt Jugoszláviában elkövetett háborús és emberiesség elleni bűncselekmények kivizsgálására és elkövetőik felelősségre vonására.
A NT honlapja szerint kiemelten fontos, hogy biztosítsák a vádlottak mentális és fizikai jólétét a perek során, s hogy megőrizzék a fogvatartottak emberi méltóságát. A scheveningeni börtön igazgatósága azzal magyarázza a foglyok kényelmét, hogy a bentlakókat még nem ítélték el, ezért megilleti őket az ártatlanság vélelme. Az elítéltek nem itt töltik büntetésüket: Biljana Plavsics volt boszniai szerb elnök Svédországban tölti 11 éves büntetését.
A Nemzetközi Törvényszék épületétől néhány kilométerre, Hága elegáns fürdőkerületében álló börtönben jelenleg az NT 37 vádlottja tartózkodik. Eddig 56 főt ítéltek el, 10-et felmentettek, 13 ügyet nemzeti bíróságokhoz utaltak, 36 vádlott esetében pedig vagy ejtették a vádakat, vagy a vádlott halála miatt ért véget az eljárás (Szlobodan Milosevics volt jugoszláv elnök 2006 márciusában halt meg cellájában).
A Nemzetközi Törvényszék 46 eljárást még nem zárt le. Jelenleg 27 per folyik, öten a per kezdetére, hárman pedig ítéletre várnak. Két vádlottat pedig még nem sikerült elfogni: Ratko Mladics volt boszniai szerb katonai vezető és Goran Hadzsics, a horvátországi szerbek korábbi vezetője még szökésben van. Az NT-nek nincs saját rendőrsége, a vádlottak elfogása a nemzeti rendvédelmi erők feladata.
A hágai Nemzetközi Törvényszék addig nem szünteti be tevékenységét, amíg nem ítélkezett minden vádlott fölött, beleértve a még szökésben lévőket is. A törvényszéknek 2008 végéig meg kell hozni az elsőfokú, 2010 végéig pedig a jogerős ítéleteket. Ezek azonban kizárólag a már elkezdett eljárásokra vonatkoznak, és nem érintik azokat a feltételezett háborús bűnösöket, akiket később állítanak az NT elé.