Esély nyílt a Népsziget teljes megújítására, a telektulajdonosok ugyanis készek megállapodni a XIII. kerülettel a terület ingatlanjogi rendezéséről. Budapest egyik szabadidős és vízisport-központja épülhet fel a több tízhektáros angyalföldi üdülőhelyen, Újpestnek viszont más a jövőképe.
Népsziget: sportfejlesztési esélyek
Másfél évtized után először van remény arra, hogy a befektetők részt vehessenek a közigazgatásilag legnagyobb részt Angyalföldhöz, kisebb hányadában Újpesthez tartozó Népsziget megújításában. Az ehhez vezető utat azonban különbözőképpen látja a két városrész.
A fejlesztések leginkább a XIII. kerületi részeken valósulhatnak meg. Angyalföld már hat éve megalkotta helyi rendezési tervét, célja a Népsziget sport- és szabadidős jellegének megőrzése, és továbbfejlesztése. A IV. kerület a következő, nyári ülésén tárgyalja saját szabályozását, melynek fő elve: teljes egészében megőrizni saját területén a természet közeli állapotot. Kivétel a volt hajógyári terület, amelynek megmarad a funkciója, s ott bármikor újraindítható a hajójavítás.
Derce Tamás, Újpest polgármestere leszögezte, a szigeten semmilyen más beépítést nem támogatnak, emiatt a gátemeléshez sem adnak engedélyt. Az újpesti részen egyetlen fejlesztés lesz: az Óbudai-szigetről átköltöző jachtkikötőt "fogadják", üzemeltetője pedig vállalja a terület karbantartását. A polgármester elmondta azt is: szerződést bontanak az északi összekötő hídig húzódó sávban működő kisipari cégekkel, ezeket a tevékenységeket száműzik a szigetről, az egész területen közparkokat létesítenek.
Az angyalföldi tervek megvalósítását az elmúlt másfél évtizedben a meglehetősen kaotikus ingatlanjogi állapotok gátolták, s vélhetően eltelik még néhány év, míg elkezdődhetnek a fejlesztések. "Az első kapavágás még nem, de a szerszám kézbevétele legalább már megtörtént" - jellemezte a mostani átmeneti helyzetet Borszéki Gyula, a XIII. kerület alpolgármestere. Emlékeztetett arra, a több tízhektáros Népsziget felvirágoztatásnak nem a közigazgatási tagoltság az akadálya, hanem az, hogy az angyalföldi terület mindössze négy helyrajzi számon szerepel. Ebből a legbonyolultabb annak a legalább 30 ingatlannak a helyzete, melyek tulajdonjogát mindössze egyetlen helyrajzi számon jegyezték be annak idején. A további három nagy egység a vasúti töltés melletti MÁV-terület, az erdőség és a volt Ganz-hajógyár területe.
A Népsziget jövőbeni sorsa alapvetően függ a telekrendezéstől, erre sokáig csak kísérletek voltak, most először viszont valóban esély van arra, hogy az ingatlantulajdonosok egyezségre jutnak az önkormányzattal. Már jelezték, készek megállapodni, bár a végleges szerződéskötésekhez még sok mindent tisztázni kell.
Ha sikerül rendezni a tulajdoni lapok széljegyeit, megkezdődhet a közművesítés is. Akkortól pedig véget érhet az álmodozások kora, a kistelkek mellett közparkok, éttermek, sport- és turisztikai célú beruházások, vízisport-központ és szálloda épülhet, s nem kizárt, hogy egy nemzetközi filmstúdió is helyet kap a volt Ganz-hajógyár területén. Mivel a fejlesztések zöme is ez utóbbin valósulhat meg, a zöldterületek aránya sem fog csökkenni. Lakóparkok, apartmanházak építésére viszont biztosan nem ad engedélyt a kerület.