Meg tud-e szavazni az ellenzék az ősz folyamán fontos, a 2009-es büdzsét is meghatározó adótörvényeket a kisebbségi MSZP-kormánnyal szemben? Dávid Ibolya szerint ez lenne a felelős ellenzéki politizálás, Kóka János talán nyitott volna rá, a Fidesz pedig nem lát reális esélyt erre - de esetleg tárgyalna.
Az ellenzék sem gondolkodik egységesen az "ellenzéki adócsomag"-ról
A Dávid Ibolya által javasolt gazdaságpolitika iránya lényegében helyes, és bár az SZDSZ és az MDF egyes kérdésekben másként gondolkodik, mindkét rendszerváltó párt "igyekszik Európa felé húzni az országot". A szabad demokraták felfigyeltek arra, hogy Dávid Ibolya a legutóbbi nyilatkozatában a részletek tekintetében rugalmasnak mutatkozott - közölte Kóka János az SZDSZ frakcióvezetője tegnap, az MTI-nek adott interjúban.
Dávid Ibolya a Népszabadságnak korábban azt mondta: kitartanak az egykulcsos személyi jövedelemadó bevezetése mellett, de rugalmasak a Fidesz 16 százalékos és az SZDSZ 20 százalékos javaslatát illetően is. Az MDF elnöke hozzátette: "ha komolyan lehet venni, hogy az SZDSZ ellenzéki párt, akkor fordulóponthoz érkeztünk. Mert nálunk van a parlamenti többség. (...) Az ellenzék kezében eszköz van arra, hogy néhány fontos adótörvénnyel kényszerpályára állítsa a kormányt. S ha ennek végrehajtására nem képes, adott a lehetőség a lemondásra".
Egy ilyen "összellenzéki forgatókönyvről" Kóka János tegnap nem foglalt állást, de érzékelhetően nyitva hagyta ennek lehetőségét is. - Több pénzt kell hagyni az adófizetőknél és a vállalkozóknál, a segélyezési rendszert pedig úgy kell átalakítani, hogy munkára ösztönözzön - közölte. Szerinte ez az egyetértés "idővel talán a polgári középerők valamilyen együttműködésének alapját képezheti". - Mivel minden párt adójavaslatában vannak értékelhető és hasznosítható elemek, őszre kialakulhat egy olyan koncepció, amit a parlament elé lehet vinni.
Kóka János egyébként most először lát esélyt arra, hogy a felelős ellenzéki pártok a "felelőtlen ellenzékiséggel és a nem kellően felelős kormányzati gazdaságpolitikával" szemben képesek legyenek megfogalmazni egy konszenzusos elképzelést. Szerinte a legjobb az lenne, ha az ellenzéki erők ezt nem a kormánnyal szemben, hanem a kormánnyal egyeztetve tudnák végrehajtani. A politikus utalt rá, hogy Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke ezért is kért cselekvési programot a kormánytól; "nincs sok idő, a miniszterelnök nyár végére ígérte a választ".
Kóka szerint kevés a realitása, hogy megvalósuljon a Fidesznek a többéves költségvetés előkészítésére tett javaslata. Az viszont elképzelhető, hogy a pártok a gazdaság kiszámíthatósága érdekében három évre előre állapodnak meg a kiadások és az adók csökkentésének mértékéről. Arra, hogy mennyire lenne hiteles egy hároméves program, hiszen a kormány a választások előtt ötéves adócsökkentésről döntött, amit később visszavont, Kóka János közölte: "ennek a hitelét az ellenzéki pártok összefogása adhatná meg".
Dávid Ibolya kedden minderre azt mondta, hogy a Magyar Demokrata Fórum nemzeti adószabadság programja kapcsán már megkezdődtek az ötpárti tárgyalások, amelyeken az SZDSZ képviselője nem fogalmazott ilyen határozottan és egyértelműen, mint most Kóka János, aki egyébként pártelnökként meghívást kapott az egyeztetésre.
"Sok a szó és kevés a tett, különösen a Szabad Demokraták Szövetségénél - kommentálta Dávid Ibolya Kóka János nyilatkozatát. Az MDF elnöke ugyanakkor kiemelte: ma sincs késő a tárgyalásokra. Továbbra is várja a szabad demokraták érdemi válaszát a Fodor Gáborhoz, a párt elnökéhez írt június 24-i levelére. Az MDF szerint ugyanis legfőbb ideje, hogy "Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor közös asztalnál ismertessék, ki mit akar az országgal kezdeni".
Ha az MDF "ismét kinyitná a tárgyalásokat, szakpolitikai kérdésekről", például az egykulcsos adóról, a Fidesz megfontolja a részvételt az egyeztetéseken - nyilatkozta lapunknak tegnap Tállai Andás, a Fidesz egyik gazdaságpolitikusa, aki Dávid Ibolya felvetéséről, miszerint az ellenzék közösen kényszerpályára állíthatja a kormányt, azt mondta: szerinte elvileg elképzelhető, hogy egy-egy adótörvényt együttesen megszavaz az ellenzék ősszel, annak viszont nincs realitása, hogy egy "koncepcionális adóreformcsomag is átmegy ellenzéki támogatással" a kisebbségi kormány ellenében. - Az SZDSZ ugyanis kifelé ellenzéki pártként viselkedik, de befelé kormánypártiként alkot véleményt és szavaz - indokolta a fideszes politikus. (Érdekesség: Matolcsy Györgyhöz hasonlóan Tállai András is úgy véli: a Fidesz és a KDNP által meghirdetett családi adózás egyáltalán nem zárja ki az egykulcsos személyijövedelem-adó bevezetését, csak az a kérdés, hogy hány százalékos is legyen az a kulcs.)
A kalandorságnak semmiféle lehetőségét nem akarjuk fenntartani. Semmi olyan javaslatot nem fogunk támogatni, ami azért születik, mert "minél rosszabb, annál jobb" - Varga Mihály, a Fidesz alelnöke reagált így még április elején az Indexnek arra a kérdésére: elképzelhető-e olyan forgatókönyv, hogy az MSZP-t megkerülve, a többi párt összefogásával fogadjanak el egy adócsomagot.
Ellenzéki adócsomag: úgy tűnik, vannak kérdőjelek.