Két család tíz gyerekét helyezte állami gondozásba az elmúlt napokban a sátoraljaújhelyi gyámhatóság. A helyi roma közösség tiltakozik: szerintük el akarják üldözni az érintett családokat a zempléni városból. A városházán viszont úgy látják, a gyermekekre jelentett veszélyt a családi környezet.
Vihartól tépázott házak és cigány családok
Hétfőn kora délután száz roma gyűlt össze a sátoraljaújhelyi városházával szemközti parkolóban azt követelve, hogy az állami gondozásba vett tíz gyerek kerüljön vissza a családjához. A demonstrációt a helyi cigány kisebbségi önkormányzat és a Roma Polgárjogi Alapítvány (RPA) szervezte. Az esemény szónokai - köztük Horváth Aladár, az RPA elnöke - a gyámhivatal gyakorlatát bírálták. Szerintük a gyerekeket törvénytelenül vitték el szüleiktől. Horváth Aladár szerint ugyanis a hatóságoknak előzőleg fel kellett volna ajánlaniuk, hogy - ha erre van mód, s amíg a lakhatási körülmények nem rendeződnek - rokonoknál helyezzék el a gyerekeket.
- Nem elég, hogy a romáknak el kell viselniük a gettók nyomorát. Nem elég, hogy a viharok a cigánytelepek házait tépázzák a leginkább, hiszen olyan állapotúak. Mindez nem elég. Még rendőri biztosítás mellett a gyermekeiket is elviszik - nyilatkozta lapunknak a helyszínen az RPA elnöke.
Június 26-án vihar pusztított Sátoraljaújhelyen, ahol a többségében romák lakta városrészt érte a legnagyobb kár. A helyi roma képviselők szerint a vihar következtében lakhatatlanná vált házak csak ürügyként szolgálnak a helyi városvezetésnek, hogy végre megszabaduljanak néhány roma családtól. Egy neve elhallgatását kérő cigány vezető azt mondta: a városban már többször is tapasztalták, ha egy utcában valamelyik roma család lakást akar venni, azt felvásárolja - vagy magánszemélyek bevonásával felvásároltatja - az önkormányzat.
Lakatos Sándornak öt gyereke van, közülük hármat rendőri kísérettel vittek Miskolcra. Két gyereket a szülők elbújtattak a gyámhivatal ügyintézői elől. Arra a kérdésre, hogy ők hol vannak, Lakatos azt válaszolta: jó helyen. Az elvittek közül a legidősebb fiú sokat hiányzott az iskolából, a 180 igazolatlanul elmulasztott óra miatt 176 ezer forint bírságot szabott ki a polgármesteri hivatal a családra. Ezt az összeget Lakatos - állítása szerint - részletekben dolgozza le. "Mindig kapom a papírt az önkormányzattól, hogy mikor és hol kell munkába állnom, de azt nem tudom, hol tartok a törlesztésben" - mondja a családfő.
- Negyven pala miatt vesztettem el a gyermekeimet, ennyit fújt le a szél a házról a június végi viharban - kesereg a férfi, aki, ahogy végigvezet a négylakásos társasházon, azt mondja: - Nézzen körül, rend van, a környék lakásai sincsenek jobb állapotban, tőlük mégsem vitték el a gyerekeket.
Lakatos szerint a ház első része életveszélyes, és az ennek alapján készült szakvélemény miatt vitték el a gyerekeket. Pedig ők hátul laknak, a saját tulajdonú lakásukban - folytatja -, ami viszont rendben van.
Nos, az egyik helyiség födémét két téglaoszloppal támasztották alá. Erre a lakók azt mondják, hogy a kilenc évvel ezelőtti átadás során is így volt, mégis átvette az építésügyi hatóság. Lakatos Sándor szerint a gyermekek higiéniájával sem volt semmi baj, így nem érti, hogy az iskolakerülő nagyfiú mellett - akire "nem tudott hatni" - miért vitték el a két kisebbik gyermeket is, köztük másfél éves kislányukat.
Egy másik család kilenc gyermekéből heten kerültek állami gondozásba. Az anya neve mellőzését kéri. Ezt azzal indokolja, hogy egy bodrogközi faluból uzsorások elől menekültek Sátoraljaújhelybe, nem szeretné, ha a nyomukra bukkannának.
– Ötvenezer forintot kértem kölcsön, százat fizettem vissza. Ennek ellenére szétbontották a lakásomat, elvitték a bútoraimat és még mindig 270 ezer forintot követelnek tőlem – állítja az asszony. Ők egy házat béreltek Sátoraljaújhelyen, amit életveszélyessé nyilvánítottak, a gyerekeket ezért vitték el. A törékeny alkatú nő azt mondja: a férje Budapesten keres lakást. Abban bíznak, ha a fővárosba mennek, a gyermekeiket is visszakapják.
Dankó Dénes alpolgármester szerint a viharnak nincs köze ahhoz, hogy a gyermekeket épp most emelték ki a családi környezetből. Az ügy több mint fél éve zajlik: az alpolgármester szerint a gyámhivatal munkatársai alapvetően két ok miatt döntöttek a gyerekek ideiglenes állami gondozásba helyezéséről. Az egyik: az épület, amiben a Lakatos család lakik, életveszélyessé vált. Az alpolgármester szerint egy olyan házról van szó, amely kivitelezési hiányosságok miatt az átadása idején sem kapott használatba vételi engedélyt a tetőtéri részre, alul pedig kilenc év alatt teljesen tönkrement. Mindezek mellett a gyermekek tetvesek voltak. A gyámhivatal a gyermekek védelme érdekében a legjobb megoldásnak azt látta, ha kiemelik őket a családi környezetből.
Az alpolgármester tájékoztatása szerint a másik család esetében az volt a probléma, hogy egy életveszélyes, harmincnyolc négyzetméteres alapterületű lakásba akartak beköltözni tizenegyen.
– A lakást egy magánszemély adta nekik bérbe, ám időközben kiderült, hogy az épület életveszélyes, a tulajdonos pedig az önkormányzatot bízta meg a ház megerősítésével – mondja az alpolgármester.
A rendőrség bevonását az önkormányzat azért látta szükségesnek, mert két héttel ezelőtt egy hasonló esetnél a szülők ellenálltak. E mostani eljárás során is többen megkísérelték kiragadni a gyermekeket a rendőri gyűrűből, a gyámügy és a rendőrség munkatársait életveszélyesen megfenyegették.
Arra a kérdésre, hogy az önkormányzat valóban megveszi-e a házakat a roma családok elől, Dankó Dénes azt válaszolta: jó lenne, ha nem a 600 millió forintos költségvetési hiánnyal kellene küszködniük, hanem épületeket tudnának vásárolni. Ők csak egyetlen olyan házat vettek, ahol lehetett roma érdeklődő is. Az ingatlan egy pályázathoz kellett az önkormányzatnak. Később az épület kimaradt a pályázatból, azt most a ruszin kisebbségi önkormányzat használja – közölte az alpolgármester.
Lakatosék az elmúlt napokban többször is egyeztettek a gyámhivatallal. Abban egyeztek meg, hogy amíg a lakhatási feltételeik nem rendeződnek, a család átköltözik a közelben lévő, jelenleg roma tanodának használt egykori óvodaépületbe. A családfő azt mondja: vállalja, hogy az épületet, ahol jelenleg laknak, fokozatosan rendbe hozza a család számára.
Márton Mihály, a helyi cigány önkormányzat vezetője kilátásba helyezte: ha péntekig nem kerülnek vissza a gyerekek szüleikhez, hétfőn megismétlik a demonstrációt. Arra kérdésre, hogy ebben az esetben előkerülhet-e az a tábla, amelyen – a napokban zajlott tüntetésen – az állt, „Csináljatok magatoknak gyereket!” , a kisebbségi vezető azt válaszolta:
– Azt a mondatot valaki spontán találta ki a helyszínen. Remélem, nem jelent mást, csak azt, hogy szülessenek a jövő számára romák és nem romák, akik majd kitermelik az öregek nyugdíját. Ha erről van szó, azzal lehet azonosulni, ebben az esetben nem bánnám, ha előkerülne a fölirat.