A fegyveres erők katonái felügyelik augusztus 4-től az olasz városokat. Ez az újabb intézkedése az áprilisi választási győzelme óta szünet nélkül a lakosság közbiztonságérzetét
növelni kívánó Berlusconi-kormánynak.
Olasz városok katonakézen
A romáktól való ujjnyomatvétel, a muzulmánok mecsetépítési tiltása, a bevándorlók miatti rendkívüli állapot kihirdetése után hamarosan terepszínű egyenruhás, gépfegyveres katonák védik a metróállomásokat is. Volt idő, amikor Silvio Berlusconi az utcasarkokon magukat kellető prostituáltaktól akarta megtisztítani a városokat, de ezzel ma már nem éri be. Rohamot indít a kéregető német hajléktalan, a hamisított márkájú divattáskát áruló afrikai bevándorló és a fejkendőt viselő muzulmán asszony ellen is. Prostituáltak helyett katonák állnak majd a járdákon augusztustól. A belügyminiszter, az északi ligás Roberto Maroni rájuk bízta, hogy "az olaszok újra otthon érezhessék magukat saját országukban".
Háromezer katonát vetnek be először Milánóban, Rómában, Nápolyban és Veronában. Az északolasz főváros és Róma metropolisként statuál példát; Nápolyban a szeméthelyzet miatt van szükség a katonaságra, a 260 ezer lakosú Veronában pedig az indokolja a fegyveres erők azonnali bevetését, hogy májusban újnáci suhancok agyonvertek egy fiatalembert. További tíz város jelezte már a katonák iránti igényét.
A tervek szerint a fegyveresek egyharmada a bevándorló- táborokat felügyeli, egyharmada kiemelt objektumokat biztosít a pályaudvaroktól a nagykövetségekig, egyharmaduk pedig járőrszolgálatot teljesít a rendőrséggel közösen. A katonák gyalogosan járőröznek majd, és csak akkor tartóztathatnak le valakit, ha bűncselekményen kapják. Ez normális esetben a rendőrség feladata marad - magyarázta a közbiztonsági rendeletet aláíró védelmi miniszter, a szélsőjobboldali utódpárthoz, a Nemzeti Szövetséghez tartozó Ignazio La Russa.
A legtöbb katonát Milánóba vezénylik: a bűnözési statisztikákat valóban a lombard főváros vezeti, már ami a kábítószer-kereskedelmet vagy az utcai lopást illeti. A déli Calabriát viszont a klánok közötti háborút folytató 'Ndrangheta uralja, amelynek egyelőre nem kell tartania közbiztonsági szigorítástól. Jobban kell félniük viszont a Velencében, Firenzében vagy Triesztben koldulóknak: 50-150 euró közötti bírságot kockáztatnak. A miniszterek bátorítására a polgármesterek is kiveszik a részüket a rendcsinálásban.
A fegyveres erők bevetése az idén 31,2 milliójába kerül az államkasszának, és ugyanennyibe jövőre is. A rendőrök legnagyobb megrökönyödésére, akik éppen a napokban tüntettek az őket sújtó megszorítások ellen: a kapitányságoknak hovatovább üzemanyagra sincs pénzük. Katonai rendőrség már eddig is létezett Itáliában - a csendőr carabinierik, akikkel együtt most már három biztonsági erő tartja megfigyelés alatt az olasz utcákat.
A látványos közbiztonsági intézkedés előtt hirdette ki a római kormány az illegális bevándorlók miatti "rendkívüli állapotot", amely nemcsak az EU-t, hanem magát az olasz államfőt is meglepte. A nemzetvédelmi tanácsot vezető Giorgio Napolitano ugyanis a sajtóból értesült az országát fenyegető veszélyről, amely a "rendkívüli állapot" bevezetéséhez vezetett. Tény, hogy az idei kedvező időjárásban minden korábbinál magasabbra ugrott a délolasz partokra érkező illegális bevándorlók száma. Július 24-ig 13 108-an érkeztek, tavaly ugyanezen időszakban 8106-an.
Az idén is már több mint 11 ezer a Lampedusa szigetén kikötöttek száma. A hatezer lakosú turistaparadicsom strandolói közé naponta 400, többségében afrikai menekült úszik. Lampedusa polgármestere azonban nem panaszkodik: Róma naponta 36 eurót fizet a városi elöljáróságnak minden bevándorló után. Olaszország tíz tábora 1200 menekültet tud befogadni, a kormány szállodákat, lakásokat bérel a többiek elszállásolására. Az Észak-Afrika és Szicília közötti tengerszakaszon az utóbbi évtizedben 2651 holttestet dobtak partra a hullámok, 1649 személy eltűnt.
Miért hirdettek rendkívüli állapotot?
Nem kell feltétlenül külső agreszszió vagy természeti csapás a rendkívüli állapot kihirdetéséhez Olaszországban. A jelenlegit a szokatlan méretet öltő illegális bevándorlás indokolja a római kormány szerint, amely valójában a parti bevándorlástól leginkább érintett Calabriában, Pugliában, Szicíliában már 2002 óta hatályos vészhelyzetet terjesztette ki az egész országra. A gyakorlatban ez gyorsabb és közvetlenebb döntéshozatalt jelent. A kormány közbeszerzési pályázat nélkül nyithat újabb táborokat bevándorlóknak, és külön törvény nélkül szabályozhatja ezek működését. (S. J.)