Mladics elfogásának főpróbáját láttuk?

Az elmúlt napok elszigetelt belgrádi tüntetései után kedden először tartottak Szerbiában nagyobb tömegmegmozdulást Radovan Karadzsics letartóztatása óta.

A háborús bűnökkel vádolt volt boszniai szerb vezető elfogásának hírére az első estéken szélsőséges fiatalok csoportja többször is összecsapott a rendőrséggel a szerb főváros sétálóutcájában, a harcok nyomait azonban gond nélkül eltakarították minden hajnalban. Az érzelmek felkorbácsolása helyett az újságok is az álarcos bujdosás egyre újabb részleteivel próbálják növelni a példányszámot. A hét végén a központi Köztársaság téren több estén is voltak ugyan - udvariasan - tüntetésnek nevezhető megmozdulások, de alig vett rajtuk részt kétszáz ember. A megafonba elmondott beszédeket a környező kávézókban sem lehetett hallani.

Már a korábbi tüntetéseken is feltűnő volt, hogy csak egyetlen párt állt ki az elkeseredett nyugdíjasok és balhét kereső huligánok csoportja mellett: a Szerb Radikális Párt. A szerb parlament legnagyobb frakcióját állító szélsőséges politikai mozgalom elnöke maga is Hága foglya. A párt által rendezett tegnapi megmozduláson így inkább példaképük, Vojiszlav Seselj mellett tüntettek, mint a bizonyos értelemben külföldinek tartott Karadzsics mellett. A tegnapi demonstráción leginkább Seselj-kitűzőt lehetett látni, rajta a felirattal: Állítsátok meg Hága önkényét! A radikálisok a tüntetés meghirdetésekor eltekintettek a Montenegróban született, majd Szarajevóban élő szerb vezetőre való hivatkozásról. Honlapjuk szerint a "Tadics-rezsim diktatúrája ellen" vonultak utcára.

Borisz Tadics demokrata államfő komoly kockázatot vállalt Karadzsics elfogásával. Miután pár hete kemény munkájának köszönhetően megalakult az új, Európa-barátnak nevezett koalíció, a szökevény állítólag telefont kapott a titkosszolgálatoktól: a védelem megszűnt. Karadzsics még aznap buszra szállt, hogy külföldre meneküljön, de az őt hetek óta megfigyelő titkosszolgálat elől már nem menekülhetett. Az ügynökök - egyelőre titokzatos helyszínen - leszedték a menetrend szerinti járatról. Raszim Ljajics, a Hágával való együttműködésért felelő tanács vezetője szerint az elfogás óta szinte éjjel-nappal kapják telefonon az életveszélyes fenyegetéseket. Ezek java részt Tadics államfőt figyelmeztetik. A hívások egytől egyig külföldről érkeznek, leginkább a boszniai Szerb Köztársaságból, Karadzsics volt székhelyéről.

Ljajics szerint a hangulat Szerbiában hasonlóan felfokozott, mint Zoran Djindjics kormányfő 2003-as meggyilkolása előtti hetekben. Az öt évvel ezelőtti merénylet után épült meg az a golyóálló roló az államfői rezidencián, ami lehetővé teszi, hogy az elnök úgy szálljon be kocsijába, hogy egy pillanatra sem válhat orvlövészek célpontjává.

Tadics legnagyobb bűne a radikálisok szemében talán nem is a szökevény kézre kerítése, hanem a szerintük nekik járó kormányfői poszt "elhappolása". A májusi választásokon a szélsőségesek nagy diadalra készültek. Kiábrándító teljesítményük után is bíztak viszont az abszolút többségre képes nacionalista front összefogásában. Tadics azonban rávette a közéjük sorolt Milosevics-féle szocialistákat a pálfordulásra. Ezt nehezen tudja megemészteni a radikális oldal. Bosszanthatja őket az is, hogy a szocialisták, akik korábban elvetették a Hága által körözött személyek elfogását, csöndben maradtak a letartóztatás után. Vezetőjük, Ivica Dacsics belügyminiszter egy szóval nem jelezte, hogy az események fényében meggondolná a koalíció életképességét, pusztán az általa vezetett minisztérium részvételét cáfolta az akcióban.

Karadzsics elkapása teszt is volt - vallja William Montgomery, aki a boszniai háborút követő években Bill Clinton és külügyminisztere regionális tanácsadójaként szolgált. A viszszavonult diplomata szerint Ratko Mladics lényegesen nagyobb népszerűségnek örvend Szerbiában, mint a boszniai szerbek egykori politikai vezetője. Ha tehát a tegnapi tüntetés után lassan elülnek az amúgy várakozásoktól elmaradó nacionalista indulatok, akkor az új kormány hamarosan a srebrenicai mészárlásért is felelősnek tartott katonai vezető letartóztatását is megkockáztatja.

Tippek vannak, hol bujkálhat a véres kezű tábornok. Az egyik újság hét korábbi lakást mutatott be, ahol 2006-ig Mladics állítólag meghúzódott. Ebből hat a hatalmas panelházaktól elcsúfított Új-Belgrádban található, ahol Karadzsics is élt. A Blic tegnapi számában azt írta: egy kéthetes borostát viselő, kalapos, elhízott embert kell keresni hamis papírokkal. Belgrádi találgatások szerint Mladics is ugyanazokra az emberekre támaszkodhatott eddig, akik új személyazonossággal és pénzzel látták el a Télapónak öltözött "Dragan Dabicsot". A titkosszolgálatban, az ortodox egyházban és a politikai elitben sejtett segítők körül is szorul a hurok. A Karadzsicsnál talált iratok és mobiltelefonok alapján valószínűleg az eltűnését lehetővé tevő emberek is lebukhatnak, ami Mladics közeli elfogásának esélyét növeli.

Tizenöt percig tart majd a gyász - jósolta a tábornok letartóztatásának esetére a szerbiai felháborodást Miljenko Dereta, a belgrádi civil szervezeteket összefogó iroda vezetője. Eltelt tizenöt év a rémtettek óta, a fiatalok nem emlékeznek már Mladicsra, jobban érdekli őket Európa. Aki ezekben a napokban Belgrádban jár, kettős kép alakul ki benne. A városban korzóznak az emberek, a kiülős kávéházak tele vannak. Csak este veszik át a főteret pár órára a szélsőségesek.

"Szerb" - hirdeti a vegyes cirill-latin felirat a Karadzsicsot ábrázoló plakátokon Belgrádban
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.