A dolgozói munkaszerződések törvénytelen begyűjtése miatt először fegyelmi indult az egri kórházvédő bizottság elnöke, Szabó Pál portás ellen, majd fölfüggesztették az állásából is. Szabó Pál bírósághoz fordul.
Munkaszerződések az öltözőszekrényben
Az egri Markhot Ferenc Kórház vezetése a napokban felfüggesztette állásából Szabó Pál portást, az intézmény vagyonvédelmi osztályának dolgozóját, a privatizációt ellenző kórházvédő bizottság elnökét. Szabó Pál úgy véli, hogy koncepciós eljárás áldozata, s azért függesztették föl, hogy ne vehessen részt tovább a küzdelemben.
A fenntartó Heves megyei önkormányzat az idén márciusban a HospInvest Zrt. működtetésébe adta a Markhot Ferenc Kórházat. Az intézményben bizottság alakult, amely azt szeretné elérni, hogy a cég ne vehesse át a kórházat. Az ezerháromszáz dolgozó közül több mint kilencszázan eddig úgy döntöttek, hogy nem írják alá a HospInvesttel a munkaszerződéseket. A tiltakozók a HospInvest által a kórház dolgozóinak küldött munkaszerződéseket az elmúlt hetekben összegyűjtötték, hogy azokat egy ügyvédnek adják át. Emiatt a HospInvest - okirattal való visszaélés gyanújával - feljelentést tett ismeretlen tettes ellen az egri rendőrkapitányságon, ahol feljelentés-kiegészítést rendeltek el az ügyben.
Mivel egy ellenőrzés során más dolgozók nevére szóló munkaszerződéseket találtak a kórházvédő bizottság elnökének a munkahelyi szekrényében, a portás ellen az elmúlt napokban fegyelmi eljárás indult. Pénteken pedig arról értesítette a kórházvezetés, hogy a rendőrségi eljárás lezárásáig azonnali hatállyal felfüggesztik állásából.
Szabó Pál történelem-népművelés szakon végzett az egri tanárképző főiskolán, majd szociológus diplomát szerzett Budapesten. 1989-ben alapítója és elnökségi tagja volt a Magyar Demokrata Fórum egri szervezetének, de 1996-ban kilépett a belső pártharcok miatt. A kórházban hat éve dolgozik portásként. Szabó Pál megkeresésünkre azt mondta: munkaügyi bírósághoz fordul, mert jogtalannak tartja a felfüggesztését. Szerinte azért nem törvénytelen, hogy öszszegyűjtik a munkaszerződéseket, mert azokkal a dolgozók szabadon rendelkezhetnek. Úgy fogalmazott: valójában azért akarják eltávolítani, hogy ne vehessen részt a privatizáció elleni szervezkedésben.
A történtekről a HospInvest Zrt.-nél érdeklődésünkre azt mondták: az ügy nem rájuk, hanem a munkáltatóra, azaz a kórházvezetésre tartozik. Bodnár Krisztina, a Markhot Ferenc Kórház gazdasági igazgatója megkeresésünkre azt közölte: csak akkor beszélhetne az ügyről, ha erre Szabó Pál írásban fölhatalmazta volna, ez azonban nem történt meg. Megkérdeztük Szabó Pált arról, hogy írásban fölhatalmazza-e a kórházvezetést a nyilatkozattételre, mire azt válaszolta: nem az a dolga, hogy meghatalmazásokat írjon.