Az utazási jóváhagyás sem jelent garanciát arra, hogy az utast be is engedik az Egyesült Államokba - magyarázta csodálkozó európai újságíróknak egy brüsszeli amerikai illetékes. A magyar turistákat akkor érinti majd ez az eljárás, ha hazánk is vízummentességet élvez.
ESTA-val sem lesz könnyebb bejutni Amerikába
Pénteken, egyelőre kísérleti jelleggel indul be az amerikai Elektronikus Utazási Jóváhagyási Rendszer, az ESTA. A következő hónapokban huszonhét európai, illetve öt ázsiai és csendes-óceáni ország polgárai önkéntesen regisztrálhatják magukat az interneten az Egyesült Államok kormányszerveinél. A tőlük kapott utazási jóváhagyással - amelyhez alapadatokat kell megadni: nevet, útlevélszámot, születési dátumot, járatszámot, amerikai tartózkodási címet - két éven keresztül, illetve útlevelük lejártáig bármennyiszer beléphetnek az Egyesült Államokba.
Ki kell tölteniük egy kérdőívet is (ezt most még a repülőn kapja az utas), amelyen az USA hatóságai a többi közt az iránt érdeklődnek: szenved-e a beutazó "testi vagy mentális rendellenességben", kábítószerfüggő-e, részt vett-e kémtevékenységben, terrorista vagy szabotázsakcióban, népirtásban, és bármi módon köze volt-e a náci üldöztetésekhez. Továbbá: szándékozik-e munkát vállalni az Egyesült Államokban, toloncolták-e már ki, utasították-e el a vízumkérelmét? Azok esélye a legnagyobb, akik minden kérdésre nemmel válaszolnak.
A rendszer kötelezően január 12-én lép életbe, és Nyugat-Európa egészét érinti. A légitársaságoknak kötelességük lesz, hogy felhívják a figyelmet: e naptól az Egyesült Államok vízummentességi programjában, a VWP-ben szereplő összes állam polgárának ESTA-jóváhagyással kell rendelkeznie, mielőtt felszáll az országba tartó repülőgépre vagy hajóra. A szárazföldön - tehát Kanadán vagy Mexikón keresztül - érkezőkre az internetes előregisztráció egyáltalán nem vonatkozik.
Magyarországot és a teljes kelet-közép-európai térséget (kivéve Szlovéniát), valamint Görögországot az eljárás akkor érinti, ha előbb bekerül a VWP-be. (Akkor is csak azokat az utazókat, akiknek nincs érvényes amerikai vízumuk.) Azaz a remények szerint jövőre, csaknem két évtized várakozás után. - Az ESTA nem vízum, de garanciát sem jelent arra, hogy az előzetes jóváhagyással rendelkező utast ténylegesen be is engedik majd az Egyesült Államok területére. A határőrnek továbbra is mérlegelési joga van - mondta hétfői, brüsszeli tájékoztatóján lapunk kérdésére Jackie Bednarz amerikai belbiztonsági attasé. A válaszon a jelen lévő belga és holland újságírók láthatóan elcsodálkoztak, hiszen a turistavízumhoz sincsenek hozzászokva, az ESTA-t pedig szigorításnak tartják.
Az amerikai diplomata mindenesetre elmondta: azt tanácsolják, hogy mindenki legalább 72 órával az utazása előtt regisztráltassa magát. Akinek pedig - például családi vagy üzleti okból - úgy adódhat, hogy azonnal repülőre kell pattannia, jó előre szerezze be az egyelőre amúgy is ingyenes ESTA-jóváhagyást, és akkor két évig nincs vele gondja.
Az amerikaiak felhasználóbarát ügyintézést ígérnek. A legtöbb esetben az igen válasz másodperceken belül megérkezik majd. Az ESTA honlapját az ősztől idegen nyelveken is fejlesztik. Az amerikai hatóságok számára érdektelen, hogy egy utasra vonatkozóan ki szerzi meg a jóváhagyást. Megtehetik családtagok, utazási irodák vagy olyan szolgáltatók, akik az internetet nem ismerő turisták dolgát könnyítik meg.
Az ESTA csak olyanokra vonatkozik, akik legfeljebb 90 napra, turistaként utaznának be. Mindenki másnak, így újságíróknak, diákoknak, kiküldötteknek továbbra is vízumra lesz szükségük - legyenek bár brit, német vagy éppen magyar állampolgárok.
Európa üdvözli az ESTA-ban, hogy egyenlő mércével méri az EU-tagállamokat, legalábbis azokat, amelyek bekerültek a VWP-be. Az Európai Bizottság azonban éppen a múlt héten tette közzé a kétoldalú vízumtárgyalásokkal kapcsolatos, az Egyesült Államokat (is) elmarasztaló jelentését, vízumkényszerrel fenyegetve az amerikai diplomatákat. - Jelenleg az ESTA gyakorlatba ültetésére összpontosítunk. Reméljük, hogy hamarosan minél több ország bekerülhet a VWP-be - mondta diplomatikusan Bednarz.