Kiborgok repülnek, futnak, úsznak amerikai laboratóriumokban. Rovarok, patkányok, galambok, cápák "távirányításán" munkálkodnak a kutatók. Egyelőre még a célra irányítás megoldása a feladat, később szerelik fel a kémkedéshez, vagyis az adatgyűjtéshez, adattovábbításhoz szükséges eszközöket az állatokra.
Robotlegyek, kiborg cápák
Tíz éve még másként kerestek megoldást kicsi, mozgatható kémeszközök létrehozására. Olyan robotokat építettek, amelyek az állatok mozgását utánozták. Az 1990-es évek közepén az amerikai hadügyminisztérium korszerű védelmi kutatásokért felelős ügynöksége (DARPA) olyan apró repülő szerkezet építését várta a kutatóktól, amelynek a méretei egyik irányban sem haladják meg a 15 cm-t, súlyuk 6-10 dekagramm lehet, legyenek képesek legalább 1,5 deka hasznos terhet hordozni. Az irányító, indító állomástól 8 kilométerre eltávolodva is legyenek működőképesek, sebességük érje el a 30-60 km/órát, a szerkezetek 20-60 percig repüljenek, üzemeljenek. A kutatók sikeresen megtették az első lépéseket, kis madarakra vagy nagy rovarokra emlékeztető modelljeik már teljesítették az elvárt feladatok egy részét. Később alapjában változott meg a célkitűzés. Állatokat utánzó robotok helyett maguknak az élő állatoknak a felhasználására tértek át, így születtek meg a kiborgok.
A kiborg (angolul cyborg) kibernetikus organizmus, élőlény és gép keveréke. Az agy mindig a biológiai lény agya, a kutatók éppen az agyba való beavatkozással kezdték a kémkiborgok megteremtését. A kiborgok régóta a tudományos-fantasztikus írások, filmek fontos szereplői. Valódi kiborgot először José Delgado (Yale Egyetem) hozott létre az 1950-es években, bika agyába ültetett elektródákkal irányította az állat mozgását. 1963-ban egy spanyol arénában be is mutatta, hogy képes egy elektromos impulzussal megállítani a felé rohanó bikát. 2002-ben John Chapin és kutatócsoportja (New York állam egyeteme, Brooklyn) patkányok agyába ültetett elektródákkal a patkány bajuszának megérintését szimulálta, majd megoldották, hogy a bal oldali bajusz érintésének érzetére a patkány balra induljon, ugyanezt megtette jobbra is. A következő lépésben floridai kutatók bevonásával a patkányokat megtanították egyes szagok, pl. emberek vagy robbanóanyagok felismerésére. A sikeres azonosításáról hírt kell kapnia az irányítónak. Ezért a kutatók a patkány agyában megkeresték azt a területet, ahova a sikeres azonosításról hírt adó jelek befutnak az idegeken és ide is beépítettek egy elektródát. Az elektródát rádióadóhoz csatlakoztatták, így a romok alatt megtalált emberről szóló hír eljutott az irányító központba. Chapin kutatócsoportja madarakkal is kezdett foglalkozni. Galambok repülését tudták irányítani laptopról, a madár az utasításnak megfelelően repült egyenesen, fordult balra vagy jobbra.
A patkányok, galambok elég nagyok ahhoz, hogy videokamerát, számítógépet, az energiaellátáshoz elemeket vigyenek magukkal. Ezek az állatok azonban túl nagyok ahhoz, hogy észrevétlenül megjelenhessenek valahol és gyanút nem keltve derítsék fel a célpontot. A DARPA ezért mostanában a rovarokkal folytatott kísérletekre helyezte a hangsúlyt. Az eddigi kísérletek alapján egyértelmű, hogy a rovar fejlődésének lárva szakaszában érdemes beépíteni az elektródákat, mert ekkor erős, stabil kapcsolat jön létre a beültetett eszköz és az állat ideg- és izomszövetei között. Az idegszálakhoz nagyon vékony, néhány száz mikrométer átmérőjű rugalmas műanyag szálat csatlakoztatnak, ez fémet is tartalmaz az elektromos kapcsolat megteremtéséhez. A kutatások titkosak, de nemrég egy tudományos konferencián bemutattak néhány filmfelvételt az eddigi eredményekről. Egy szender lepkének a hátába szerelték az elektródákat. Előbb egyik, majd másik szárnyát emelte fel, majd mindkettőt, az izmaiba küldött utasítások hatására. Szárnyainak mozgását úgy felgyorsították a kutatók, hogy a lepke felszállt.
Michael Maharbiz (Kaliforniai Egyetem, Berkeley) az USA déli részén élő zöld gyümölcsbogarak agyába épített elektródákat. Ha negatív feszültséget adtak az elektródákra, akkor a rovar csapkodni kezdett a szárnyaival és felszállt. Pozitív feszültség hatására becsukta szárnyait, leszállt. A jelenség felkeltette a kutatók érdeklődését is, mert egyelőre nincs rá magyarázat. Még nem dőlt el, hogy a repülésirányítást az izmokba vagy az agyba épített elektródákkal lehet jobban megoldani.
A mozgás, a repülés irányítás megoldása csak az első lépés a kémkiborg létrehozása felé. Az irányító jeleket küldhetik rádión, de ezt észlelheti az ellenség. Felhasználhatják a GPS-rendszert, vagy előre beprogramozzák az útvonalat a rovar számítógépébe, de egy erős szél eltérítheti repülés közben. Nem kis feladatot jelent, hogy olyan mértékben miniatürizálni kell a felderítéshez szükséges eszközöket, az energiaellátást, hogy azokat be lehessen építeni az állat szervezetébe. A DARPA olyan kiborg rovarokra vár, amelyek minimum 100 méterre eltávolodnak az irányítótól, és a célt legalább öt méterre megközelítik, majd további utasításig ott maradnak.