Földünk legnépesebb demokráciája: így emlegetik a milliárdos lakosságú Indiát, amely a vallási toleranciát is a világnak ajándékozta. Erről a vidékről ered négy világvallás: a hinduizmus, a buddhizmus, a dzsainizmus és a szikh vallás. A kereszténység, a judaizmus és az iszlám később, az időszámításunk szerinti első évezredben érkezett ide.
A legnépesebb demokrácia igyekszik megőrizni a vallási türelmet
Mindez azért is fontos, mert a mostani bombamerényletek mögött vallási fanatisták, a feltételezések szerint iszlamisták állnak.
India (Indonézia után) a második legnagyobb iszlám közösség, 150 millió mozlim vallású ember befogadója. A brit gyarmatosítás utáni időkben az Indiai-félsziget éppen a hindu-mozlim vallási törésvonalak mentén vált három részre, Pakisztánra, Indiára és Kelet-Pakisztánra (a későbbi Bangladesre). Míg Pakisztánban a mindent átható iszlám államvallássá vált, addig India világi maradt, az egyházak és az állam szigorú szétválasztásával.
Ám a válás nem lehetett tökéletes, Indiát még ma is átszövik a kisebb-nagyobb mozlim közösségek. A városnevek is ezt tükrözik: a -bad végűek, mint Ahmedabad, iszlám többséget, a -pur végűek (mint Jaipur) hindu többséget feltételeznek. A hét végi terrorcselekmények két központja, Gudzsarat állam fővárosa, Ahmedabad és az indiai technológiai-informatikai fejlesztés fellegvára, Bangalore annyiban mutat közösséget, hogy mindkettőt a hindu nacionalista Baratija Dzsanata Párt (BJP) vezeti.
Gudzsarat államot a hindu nacionalizmustól áthatott vezető, Narendra Modi irányítja. Azt vetik a szemére, hogy nem törődik a mozlim kisebbség jogaival, hat éve nem védte meg a mozlimellenes megmozdulások áldozatait.
Indiai források szerint a robbantók a súlyos belső válságot átélő Pakisztántól kapják a támogatást. Az újdelhi vezetők azonban hangsúlyozzák, hogy a terrorcselekmények sem téríthetik le Indiát a demokrácia és annak lényegi eleme, a vallási türelem útjáról.