Környezeti katasztrófa fenyeget Máramaroson
Árvizek áldozatokkal Észak-Romániában és Moldovában
Románia hét északi megyéjében 167 település került víz alá a múlt hét végén a heves esőzések következtében megáradt folyók miatt. Az elmúlt napokban a térségben négyzetméterenként több mint száz liternyi eső esett. Felsővisón négy ember vesztette életét, egy pedig eltűnt, amikor a medréből kilépett Visó folyó vize a házukkal együtt őket is elsodorta. Szucsavában egy 16 éves fiatal esett az árvíz áldozatává.
Vasárnap Victor Paul Dobre belügyi államtitkár elmondta: még szombatig 8 922 személyt kellett kitelepíteni otthonából, 32 lakóház romba dőlt, 2267 házat és 8 669 gazdaságot elöntött a víz, 5 520 kútba került iszap, s az áradás 941 kisebb és nagyobb hidat tett tönkre. A mezőgazdasági kár is számottevő. 18 771 hektár termőföldet és 1739 hektár legelőt öntött el a víz. Az árvíz nyomán 61 kilométer megyei és 423 kilométer községi út vált járhatatlanná.
Súlyos helyzetben van 198 turista, köztük 15 gyermek, akik a Máramarosi havasokban, a Vasér völgyében rekedtek, miután az árvíz elmosta az oda vezető keskeny vágányú vasutat. Vasárnap délelőtt az aranyosgyéresi légi támaszpont két helikoptere közelítette meg a térséget, de mivel leszállni egyik sem tudott, csak élelmiszercsomagokat dobtak le a csoport részére. Egy csendőrökből és orvosokból álló csapat gyalogszerrel próbál eljutni a helyszínre.
Eközben Técsőn 300 családot kitelepítettek, mert a Tisza tetőzésére számítanak, és a folyó Pálosremetén már áttörte a gátat, s onnan a teljes lakosságot kimenekítették. A két települést 1999-ben és 2001-ben is elöntötte a Tisza, amelynek romániai szakaszán vasárnap reggel első fokú (piros színű) árvízkészültséget rendeltek el. Ugyancsak piros árvízkészültség van a Visó völgyében. Máramarosszigeten szünetel az ivóvíz-szolgáltatás, s a várost az ukrajnai Aknaszlatinával összekötő hidat lezárták, így itt szünetel a határforgalom is.
Bukovinában és Moldva északi és középső részén a megáradt folyók már a múlt héten komoly pusztításokat okoztak. Vasárnap a legsúlyosabb helyzetet Páskántól (Pascani) északra és a Prut mentéről jelentették. Kritikus tehát a helyzet a Szeret, a Szucsáva, a Moldova és a Prut folyók völgyében, ahova a hatóságok az árvízvédelmi-gátépítési és - megerősítési munkálatokra több mint 3000 katonát és csendőrt vezényeltek ki.
Bukovina fővárosa, Szucsáva (Suceava) már péntek óta víz alatt áll, s a helyzetet ott is gátszakadás súlyosbította. Egy 16 éves fiú a Szucsáva vize áradásának vált áldozatává. Bukovinában Szucsáva mellett Rádócon (Radauti) volt szombaton rendkívül súlyos a helyzet.
Traian Basescu államfő szombaton Bukovinába utazott, hogy a helyszínen próbáljon segíteni a bajba jutottakon, az ausztriai hivatalos útján lemondó Calin Popescu Tariceanu kormányfő pedig Bukarestből koordinálta a mentési, illetve az árvízkárosultak ellátását célzó akciókat. - A legfontosabb feladat az emberi életek megmentése - mondta Tariceanu, aki vasárnap délben már Rádócra érkezett.
Vasárnap a csapadék mennyiség csökkent Románia területén, de tovább esik az eső Moldova Köztársaságban, aminek köszönhetően a Prut vízhozama vasárnap a Dunáénál nagyobb volt. Hétfőn tetőzés várható a Pruton és a Dnyeszteren, amelyek szintje vasárnapról hétfőre további egy méterrel nőhet. Moldovában, a Dnyeszter mentén már szombaton megkezdődött a lakosság kitelepítése Vadul luiVoda és más veszélyben lévő településről.
Gátszakadás Borsabányán
Környezeti katasztrófa fenyeget a máramarosi Borsabányán, ahol az elmúlt napok heves esőzései nyomán összegyűlt víz túlcsordult a helyi Remin bányavállalat Colbul II derítőének gátján, majd kis idő múlva azt átszakította. Tragédia egyelőre nem történt, mert a derítőben tárolt zagy jelentős része átfolyt az említett tározó alatti Colbul I derítőbe, amelynek gátja még állja a rá nehezedő hatalmas nyomást.
Borsabányán hasonló baleset 1997-ben történt, akkor is a Colbul II derítő gátja védte meg a települést attól, hogy több millió tonnányi iszapos meddő rázúduljon a településre, illetve hogy beömöljön a Visóba, s azon keresztül a Tiszába.
2000 márciusába szintén Borsabányán történt gátszakadás mérgezte meg nehézfémekkel a Tiszát. Akár most a Colbul II-nél, akkor is a csapadékot elvezető csőrendszerek szivattyúi mondták fel a szolgálatot a Remin nováci derítőjénél, amelynek mind a fő gátja, mind pedig az alsó, un. biztonsági gátja átszakadt.
A hatalmas méretű 2000 márciusi nováci környezeti szennyezés alig több mint egy hónappal később történt annál az ökológiai katasztrófánál, amelyet 2000 január végén a nagybányai Aurul vállalat okozott. Akkor az ausztrál-román Aurul bányavállalat nagybozintai derítőjének gátja szakadt át, heves esőzések által előidézett hóolvadás következtében, s a Láposon keresztül a Tiszába mintegy százezer köbméternyi ciántartalmú zagy jutott.
Mircea Man, Máramaros megye tanácselnöke elmondta: a Colbul II derítőnél szombaton kialakult helyzet kritikus. A helyszínen szakemberek próbáltak megoldást találni az alsó derítőbe került nagy mennyiségű víz elvezetésére, hogy azzal is csökkentsék a Colbul I derítő gátjára nehezedő nyomást. E művelet folyamán jelentős mennyiségű nehézfémekkel szennyezett víz és zagy folyt bele a közeli Csiszlába. A méreg a Visón keresztül kerül majd a Tiszába. A helyzetet vasárnap este súlyosbította, hogy a Borsbányára vezető országutat átszakította az ár, így a bányatelepülést a Colbul I gátjának esetleges átszakadása esetén sem lehet majd megközelíteni. Vasárnap este a helyszínre indult Varujan Vosganian gazdasági miniszter és Traian Basescu államelnök is.
Mindössze néhány órával a borsabányai gátszakadás előtt, Sulfina Barbu volt román környezetvédelmi miniszter élesen bírálta utódját, az RMDSZ-es Korodi Attilát, valamint a román kormányt, amiért a verespataki bányaberuházás engedélyezését megengedhetetlenül elnapolta.
Kiszabadult turisták
A Máramarosi havasokban rekedt 198 román és külföldi turistát vasárnap délután két katonai helikopter sikeresen kimentette, és Felsővisóra szállította. Közülük két személyt - egyiket lábtöréssel, másikat vállficammal - kórházba szállítottak.
(kolozsvári tudósítónktól)
A környezeti balesetet az okozta, hogy a Borsabányán lévő Colbul elnevezésű derítők gátjai nem bírták visszatartani a nagy mennyiségű esővizet. Először a magasabb szinten fekvő derítő gátja szakadt át, a szennyezett vizet az alsóbb szinten lévő derítő védőgátja tartotta. Mivel azonban túlságosan nagy víznyomás nehezedett erre a gátra, azon mesterséges rést ütöttek, hogy csökkentsék a nyomást és megakadályozzák, hogy a gát teljes hosszában átszakadjon. Így is nehézfémeket tartalmazó zagy került a Csiszla patakba, amely a Visóba folyik, a Visó pedig a Tiszába.
Vizsgálják a szennyeződést
A román környezetvédelmi minisztérium vasárnapi közleményében hírül adta, hogy vízmintákat vettek a nap folyamán a Csiszla patakból. Böndi Gyöngyike, Máramaros megye prefektusa a Mediafax román hírügynökségnek adott nyilatkozatában óva intett a pánikkeltő nyilatkozatoktól, amelyek szerinte nemzetközi botrányt okozhatnak.
Traian Basescu államfő vasárnap este a gátszakadás helyszínére utazott. Arra kérte az illetékeseket, hogy találjanak technikai megoldásokat a szennyezés megakadályozására.
- Mivel rekordméretű, hatalmas árvíz volt Máramaros megyében, a nagy mennyiségű víz miatt a Csiszla patakba került borzabányai szennyezőanyag jelentősen hígult - mondta vasárnap az MTI-nek Korodi Attila romániai környezetvédelmi miniszter. Felhívta a figyelmet arra, hogy hatalmas mennyiségű vízzel keveredett Borsabányán az ottani zagytározóból a patakba került, nehézfémeket tartalmazó zagy. Mivel a hígulás mértéke rendkívül nagy, szerinte nem változnak alapvetően a folyók vizének paraméterei.
A szennyezés mértékét mindenesetre szakemberek vizsgálják. A miniszter emlékeztetett arra, hogy a zagytározó védőgátján nyitott rés segítségével korábban "ellenőrzött vízleengedést" hajtottak végre. Mint közölte, vasárnap délután hozzáláttak a mesterséges gátrés bezárásához, és működésbe léptek a szivattyúk.
- Nincsen semmiféle szennyezés - szögezte le vasárnap este az MTI-nek Böndi Gyöngyike, a romániai Máramaros megye prefektusa azokkal a hírekkel kapcsolatosan, amelyek szerint az egyik borsabányai zagytározóból nehézfémeket tartalmazó zagy került az ottani Csiszla-patakba.
A prefektus beismerte: valóban megijedtek az elején, amikor a hétvégén az esőként lezúdult nagy vízmennyiség felduzzadt a tározónál, hatalmas nyomást gyakorolva annak falára. A szivattyú eldugult, hiszen az a zagy tulajdonképpen fémeket (nem ciánt) tartalmazó iszap. Ezért is kellett a derítő falának oldalát megnyitni, nehogy túlfolyjon a víz vagy átszakadjon a teljes fal.
Valóban került kis mennyiségű zagy a folyóba - mondta a prefektus, aki ugyanakkor megerősítette, hogy a nagy vízmennyiség miatt rendkívül nagy a szennyezőanyag hígulása. Elmondta: folyamatosan vízmintákat vettek, a mesterségesen nyitott gátrést pedig már betömték, és a szivattyú ismét működik.
"A helyi vízigazgató tartja a kapcsolatot az illetékes szolnoki vízigazgatóval, a mintákat hozzák-viszik, egyelőre minden rendben" - mondta Böndi Gyöngyike. Vasárnap a környezetvédelmi minisztérium államtitkára végig figyelemmel kísérte a munkálatokat.
A prefektus elmondta, hogy a bányákat a korábbi években bezárták a megyében, és a felszámolási munkálatok részeként a derítőket befedik. Ezeknek a zagytározóknak a befedését is elkezdték már egy hónappal ezelőtt, de közben váratlanul lehullott ez a mostani hatalmas mennyiségű csapadék.
A prefektus elmondta: a derítőket feltöltik salakkal, majd termőföldet raknak feléjük. Így fásított területet, legelőket hoznak létre azokon a helyeken. Sok ilyen fásított terület van már befedett derítők felett Máramarosban - fűzte hozzá. A lent képződő vizet különleges szivattyúk juttatják vissza a bányaüregekbe - mondta a prefektus.
A magyar hatóságok felvilágosítást kérnek
A magyar szaktárca vasárnap délután azonnali, hivatalos tájékoztatást kért Romániától, továbbá elrendelte, hogy a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség folyamatosan ellenőrizze a Tisza vízminőségét mintavételekkel és laboratóriumi vizsgálattal.
Az utóbbi években már többször előfordult, hogy Borsabányánál szennyeződés került egy, a Tisza mellékfolyójába ömlő patakba.
(MTI)
Halálos áldozatok Ukrajnában és Romániában
Ukrajna nyugati térségében vasárnapra közel 21 ezer lakóház és 18 ezer hektár mezőgazdasági terület került víz alá. Az ukrán Rendkívüli Helyzetek Minisztériuma szerint az árvíztől legtöbbet szenvedő Ivano-Frankivszk megyében hét személy, köztük négy gyerek vesztette életét. Két gyerek holttestére Putyivec községben bukkantak az ár levonulása után, egy vízbe fulladt gyereket a Tlumacki járásban találtak meg, a negyedik villámcsapás következtében halt meg Dzembronya faluban.
Csernyivci megyében hat halálos áldozata van az áradásnak és a viharos időnek, közülük az egyik egy kilenc éves kislány, akit villám ölt meg Tereblecse községben. Két személyt eltűntként tartanak nyilván. Egy luhanszki turistát Kárpátalján ragadott magával a víz, amikor egy megáradt folyón próbált átkelni. A másik eltűntet autójával együtt sodort el egy megáradt folyó Ivano-Frankivszk megyében.
Ez utóbbi megyében vasárnapra 258 települést és 14 ezer lakóházat öntött el az ár és 14 ezer hektár mezőgazdasági területet borít víz. Az áradás összesen 18 kilométernyi védőgátat mosott el, 209 közúti hidat rongált meg vagy öntött el, 215 kilométernyi autóutat tett tönkre. A régióban 160 településen nincs áramszolgáltatás, 259-cel megszakadt a telefonkapcsolat.
Lviv megyében közel hatezer lakóház és mintegy ezer hektár mezőgazdasági terület került víz alá, 58 településen szünetel az áramszolgáltatás. Csernyivci megyében csaknem másfél ezer lakóépületet és másfél ezer hektár termőterületet borít víz. Ternopil megyében 268 lakóház van víz alatt és 61 településen nincs áram.
Kárpátalján a Tisza felső szakaszán alakult ki lakóházakat veszélyeztető újabb árhullám. Mint Pavlo Krucsanica, a kárpátaljai rendkívüli helyzetek főosztályának egyik vezetője a lvivi (lvovi, lembergi) zaxid.net internetes hírügynökségnek elmondta: a Tiszán elindult árhullám következtében Técső mellett a folyó vízszintje vasárnap reggel elérte az 513 centimétert. A térségben 86 háztáji gazdaság és három lakóház került víz alá, s mivel fennáll további lakott területek víz alá kerülésének a veszélye, óvintézkedésként 318 személyt kitelepítettek otthonaikból.
A romániai Máramaros megyei önkormányzatának tájékoztatása szerint egy tizennégy éves fiatalt magával ragadott az ár, nem lehetett már kimenteni. További három ember földcsuszamlás áldozata lett. Két nappal korábban egy férfi Borsabányánál lelte halálát, ő is a hömpölygő vízbe fulladt. Máramarosban kritikus helyzetbe került körülbelül 200 turista, akik megpróbáltak a hegyvidéki üdülőhelyekről leereszkedni, de 1300 méter magasban az elmosott utak miatt megrekedtek.
Házak ezrei kerültek víz alá, helyi és megyei utak váltak járhatatlanná, a lakosokat evakuálják. Pascani városában például 2700 embert kellett kiköltöztetni otthonából. A Máramarossziget és a főváros között közlekedő vonatjárat szünetel, mivel a síneket elöntötte a víz.
(MTI)