Hullámmedencében a fürdőépítés

Konfliktusos viszonyban van egymással a magyarhertelendi önkormányzat és a falu fürdőjének gazdája. A szembenállás valószínű oka, hogy a község is meg akarta szerezni a fürdőt.

A Mecsek hegyvölgyei közt megbúvó Magyarhertelend fürdője idén fejlődésnek indult. A korábban egyetlen meleg vizes medencével működő létesítmény a napokban két pancsolóval bővült, és elkészült egy játszótér is. Épül egy fedett medence, s ettől az évtől már télen sem zár majd be a fürdő. A strand gazdája, a magyar és holland magánszemélyek tulajdonában lévő Hertelend Termál Kft. 1,3 milliárd forintot kíván a fürdőre fordítani. A tervek szerint néhány év múlva 12 medence, orvosi blokk, 65 szobás panzió és sportpályák várják az ideérkezőket.

Forintos bérleti díj

Mivel a 650 lelkes baranyai falu lakói közül sokan részben vagy teljesen a jelenleg 35 alkalmazottat foglalkoztató fürdő révén jutnak jövedelemhez, azt gondolnánk, hogy a termál fejlődésének a település irányítói örülnek. A kft. vezetője szerint ez nem így van.

Tudni kell, hogy a rendszerváltás után a fürdő a községé volt, ám a falu eladta azt egy baranyai betéti társaságnak. A bt. nagy ívű terveket szőtt, aztán 2005-ben a beruházást finanszírozó Szigetvári Takarékszövetkezet megállapította, hogy a cég a felvett hitelnek a töredékét fordította a létesítményre. A takarékszövetkezet - élve opciós elővásárlási jogával - megszerezte a fürdőt, a bt. ellen meg felszámolási eljárás indult. Ez ma is tart, miképpen nyomozás is folyik a bt. ügyeiben. Az adócsalás, okirat-hamisítás és számviteli szabályok megsértésének gyanújával indított vizsgálatról a rendőrség egyelőre nem nyilatkozik.

Miután a fürdő a takarékszövetkezet tulajdonába került, a pénzintézet elkezdte árulni, és megegyezett a hertelendi önkormányzattal, hogy a fürdőt - eladásáig - egyforintos bérért a falu működteti. A község létrehozott egy közhasznú társaságot, és két éven át májustól októberig a kht. üzemeltette a strandot. Közben a falu jelezte, hogy megvenné a termált, azonban az önkormányzat 100 milliós ajánlatát a pénzintézet kevesellte.

2006 augusztusában a Hertelend Termál Kft. nettó 240 millió forintért megvette a fürdőt. Csakhogy a falu a szezon végén - a jogászok szerint mondvacsinált okkal - nem adta át a létesítményt az új tulajdonosnak. A társaság pert indított a termál birtokba vételéért, a bíróság 2007 februárjában kimondta: a fürdő a kft.-é.

Bernhardt Béla, a kft. egyik tulajdonosa és ügyvezetője állítja: a falu vezetői azóta sem bocsátják meg, hogy a fürdő nem lett az önkormányzaté. Az ügyvezető szerint ezzel magyarázható, hogy az önkormányzat nem javítja meg a fürdőhöz vezető utat, és a falu kaszásai a termálhoz közeli területeket elhanyagolják. Bernhardt számára a legfájóbb, hogy a magyarhertelendi körjegyző - falu vezetőinek óhajára - megvétózta azt a kérelmet, amit a kft. nyújtott be a fürdő védőövezetének kijelöléséről. Emiatt a Dél-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség elutasította a kft. kérelmét. A döntést a társaság megfellebbezte.

A víz az államé

A jegyző nem nyilatkozik a vétó okáról. Kiszivárgott, hogy a körjegyzőség azért állta útját a kérelemnek, mert a hertelendi önkormányzat túl nagynak ítélte a fürdő vízbázisának védőövezetét. Azt gondolták, hogy a kft. ki akarja sajátítani a hertelendi melegvíz-készletet, így ha egy másik vállalkozás gyógyszállót akar építeni a faluban, akkor az már nem jut termálvízhez. Jeszták Lajos, a környezetvédelmi felügyelőség vezetője azt mondta, hogy ez a félelem megalapozatlan, hisz a víz az államé, s minden hertelendi vállalkozás termálvízhez juthat, ha a készlet elegendő. Amúgy a felügyelőség azért utasította el a kft. kérelmét, mert vétó esetén nem mérlegelhet.

Kovács Gyula, Magyarhertelend polgármestere elutasítja azt a feltevést, hogy a falu ellendrukkere lenne a fürdőberuházásnak. De ennél többet nem kíván mondani. Így nem tudhatom meg tőle azt sem, hogy a forráshiányos és súlyosan eladósodott önkormányzat miből akarta volna megvásárolni és fejleszteni a fürdőt. Hallottam olyan véleményt, hogy a falu egy befektetői csoport megbízásából próbálta megvenni a létesítményt - ám erre a felvetésre sem kapok választ.

A titokzatos férfi

Bár a polgármester elzárkózott, elküldte hozzám egyik bizalmasát, egy 45 éves férfit, aki jártas a fürdő dolgaiban. Ő arra kért, hogy a nevét ne írjam le, aztán elmondta, hogy évek óta baráti kapcsolatba áll a polgármesterrel, és igyekszik segíteni neki. Nem pénzért, hanem tiszteletből. Szakmai referenciáiról nem árult el semmit, csak annyit mondott, hogy húsz éve adatkezelőként dolgozik. Hogy hol és kinek, arról nem beszélt. A befolyásos kapcsolatokra hivatkozó férfi azt állította, hogy a falu azért nem adta át a fürdőt a Hertelend Termál Kft.-nek, mert a létesítmény értékesítésének hátterében bűncselekmények gyaníthatók. Ám hogy mik ezek a bűncselekmények, azt nem tudta összefüggően és bizonyítékokkal alátámasztva elmondani. Később határozottan kijelentette, hogy a fürdő árát a kft. tulajdonképpen máig nem fizette ki. Amikor megjegyeztem, hogy az ár utolsó részletét januárban kifizette a kft, akkor váltott:

- Drogpénzből fizették ki - mondta, majd hozzátette: a kft. hertelendi panziójában a rendőrség talált ezer tabletta drogot. Megemlítettem, hogy a rendőrség ezt cáfolja. Az adatkezelő rejtélyesen mosolygott. Később arról kérdeztem, hogy mekkora volt a forgalma a hertelendi fürdőnek azon a két nyáron, amikor az önkormányzat kht.-ja működtette a strandot. Állítólag mindkét évben nyolcezren váltottak jegyet. S ez azért meglepő, mert tavaly nyáron - vagyis az új tulajdonos idején - 38 ezer vendége volt a fürdőnek.

- Mivel magyarázható a különbség? Esetleg nem azzal, hogy a kht. nem a valós jegybevétellel számolt el? - kérdeztem.

- A kht. idején, kevesen váltottak jegyet - mondta az adatkezelő.

- Rá egy évre mi miatt vettek ötször annyit? - kérdeztem tovább.

- Nem vettek - rázta fejét a férfi. - A kft. azért vallott be olyan sok jegyet, mert ez az egész egy pénzmosás.

A férfi ezt a vádját sem bizonyította. Amúgy a takarékszövetkezettől tudom, hogy a pénzmosás gyanújával feljelentette valaki a kft.-t, de az Interpol nem találta a gyanút megalapozottnak. Mellesleg Bernhardt Béla 1971-ben Németországba távozott, és ott építési vállalkozóként alapozta meg jövőjét, két holland társa építőanyag-kereskedelemben, illetve klímaforgalmazásban szerzett vagyont. Ez a holland-magyar csapat azt ígéri, hogy felépít egy korszerű és vonzó népfürdőt Magyarhertelenden.

- Nem hiszek benne - szögezte le a titokzatos adatkezelő.

- Akkor is felépül - mondta a kft. ügyvezetője.

A tulajdonos korszerű és vonzó népfürdőt akar építeni
A tulajdonos korszerű és vonzó népfürdőt akar építeni
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.