- Nem hiszem, hogy az észak-koreaiaknak bármi illúziójuk maradt volna afelől, hogy a labda az ő térfelükön van - mondta tegnap Szingapúrban Condoleezza Rice. Az amerikai diplomácia irányítója előzőleg dél-koreai, orosz, kínai és japán kollégájával együtt informális megbeszélést folytatott Pak Ui-Csun észak-koreai külügyminiszterrel.
Elszámoltatják Észak-Koreát
Négy éve ez volt a legmagasabb szintű kapcsolatfelvétel Washington és Phenjan között, amelyet újabb, immár hivatalos külügyminiszteri találkozó követhet. Ennek helyszíne Peking lesz, ám az időpont még bizonytalan: attól függ, mennyire lesz készséges Észak-Korea az atomprogramjának nemzetközi ellenőrzését célzó követelések teljesítésében.
Phenjan június végén adta át a nukleáris programjára vonatkozó adatokat, de Rice nem hagyott kétséget afelől, hogy az USA továbbra is nagyon bizalmatlan. Mint mondta, a jelentés még sok kérdést nyitva hagyott, és Észak-Koreának bele kell egyeznie a közöltek szigorú ellenőrzésébe. Hozzátette: szerencsére kipróbált módszerek vannak az előállított plutónium mennyiségének meghatározására. Washington arra is választ keres, hogy maradt-e a programnak titkos, netán továbbra is aktív eleme - például az észak-koreaiak nem dúsítanak-e továbbra is a bombagyártáshoz felhasználható urániumot. - Megfelelő eljárást kell kidolgozni arra, hogy megtudjuk, mi történt, és mi történik - mondta Rice.
Christopher Hill amerikai főtárgyaló ma Bécsben a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség vezetőivel egyeztet az észak-koreai aktáról. A phenjani jelentés kézhezvétele után George W. Bush elnök azt ígérte, hogy Észak-Koreát 45 nap múltán leveszik a terrorizmust támogató országok listájáról. Rice most úgy pontosított, hogy a 45 nap csak a törvényhozás tájékoztatásához minimálisan szükséges idő - vagyis minden attól függ, hogy Phenjan beleegyezik-e a nemzetközi ellenőrzésbe.
A terrorizmus támogatóinak a listájáról való lekerülés az észak-koreai vezetésnek nem annyira politikai, mint gazdasági szempontból fontos: az ország most csak nagy nehézségek árán és korlátozottan folytathat külkereskedelmet, a legtöbb külföldi bank nem teljesíti átutalásait, és tilalom van életben egy sor kulcsfontosságú cikk importjára. Különösen nehéz helyzetben van az energia terén, mert nincs mivel fizetnie a megdrágult kőolajért. Észak-Koreával kapcsolatban Japánnak is vannak további fenntartásai: addig nem járul hozzá a megígért nemzetközi segélyekhez, például az egymillió tonnás olajszállításhoz, amíg Phenjan nem számol el az elmúlt évtizedek során elrabolt japán állampolgárokkal.