Mazsolák a kórház-integrációban

Az egészségügyi tárca májusban jelentette be, hogy a Debreceni Egyetembe integrálják a Mátrai Gyógyintézet mátraházi és kékestetői részlegét. Megtudtuk: a Heves megyei önkormányzat és Gyöngyös városa arról tárgyal a minisztériummal, hogy a jelentős anyagi haszonnal kecsegtető kékestetői egység mégsem az egyetemhez, hanem valamelyik önkormányzathoz kerüljön.

Nemrég még úgy tűnt, hogy hosszú távra és megnyugtatóan rendeződik a Heves megyei Mátraházán és Kékestetőn összesen 405 betegággyal működő Mátrai Gyógyintézet (MÁGY) sorsa. Május végén az Egészségügyi Minisztérium arról tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy az Európában páratlan adottságokkal rendelkező intézmény - kétéves előkészítő munka eredményeként - a Debreceni Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma (DEOEC) új részlegeként működik tovább. A bejelentést Fésüs László akadémikus, a Debreceni Egyetem rektora üdvözölte, mondván, hogy az összevonást szakmai és gazdasági értelemben is hatékony lépésnek tartja. Mint akkor elmondta: az aktív ellátásban elsősorban a légzőszervi, szív- és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek gyógyításában alakult ki szoros együttműködés a két intézmény között, s miután tavaly megalakították az ország első rehabilitációs tanszékét, a gyógyintézet és az egyetem kapcsolata révén tovább javulhat a betegellátás színvonala. Hasonló optimizmussal nyilatkozott a szaktárca is: mint a májusi közleményükben olvasható, a DEOEC és a MÁGY szoros kapcsolatával a szakmai munka hatékonysága jelentősen javul, továbbá infrastrukturális beruházások nélkül megteremtődik a magas szintű rehabilitációs képzés feltételrendszere.

Különleges adottságok

A MÁGY Magyarország egyetlen magaslati klímával rendelkező gyógyintézete, amely két egységből áll: a mátraházi és a kékestetői részlegből. Speciális klimatikus adottságai közé tartozik, hogy az átlaghőmérséklet az országos átlag alatt van, a hőmérséklet-ingadozás kiegyenlített, alacsony a páranyomás, magas a nedvességtartalom, magas a napsütéses órák száma, valamint por-, pollen- és allergénszegény a környezet. A Mátrai Gyógyintézetben az aktív ágyak a tüdőgyógyászati betegek ellátását szolgálják, erre a célra, valamint a rehabilitációs és krónikus ágyakra az intézmény országos beutalási lehetőséggel rendelkezik. A gyógyintézet gazdaságosan működik: nyeresége tavaly meghaladta a 200 millió forintot. Az Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetsége a napokban közleményben tiltakozott a kékestetői szanatórium körüli fejlemények miatt. A közleményben az olvasható: a kékestetői intézmény a MÁGY legértékesebb része, amely "kis módszerváltással akár magánzsebekbe profitot tömő vállalkozássá is alakítható".

Az integrációs szerződés mintegy másfél hónappal ezelőtti elfogadásakor, valamint a két évig tartó előkészítés során azonban nem került szóba, hogy előfordulhat: a Debreceni Egyetem nem a teljes Mátrai Gyógyintézetet integrálja, hanem annak csak a mátraházi részlegét. Megtudtuk: egy-két héttel ezelőtt tárgyalás kezdődött az egészségügyi tárca, valamint a Heves megyei önkormányzat és a gyöngyösi városi önkormányzat képviselői között arról, hogy a kékestetői részleget mégsem a Debreceni Egyetem, hanem Heves megye vagy Gyöngyös működteti majd.

Arra a kérdésünkre, miszerint mi az oka a "kimazsolázásnak" tunő feldarabolásnak, Merczel József, a Heves megyei önkormányzat szocialista alelnöke azt válaszolta: a megye a Mátrai Gyógyintézet területén százfős szociális otthont működtet, amelynek bérleti jogviszonya rövidesen lejár, így az intézet időskorú lakóit másutt kell elhelyezni. Hozzátette: azt tervezik, hogy az otthont Kékestetőre költöztetik, a tárcával ennek érdekében folytatnak tárgyalásokat, amelyek még nem zárultak le. Egy, a neve elhallgatását kérő szakember ezzel a tervvel kapcsolatban úgy foglalt állást: szív- és érrendszeri panaszokkal küszködő, időskorú embereket orvosilag nem tanácsos magaslati klímával rendelkező hegytetőn elhelyezni.

Más forrásból úgy értesültünk, hogy amennyiben Heves megye vagy Gyöngyös kapná meg a kékestetői részleg működtetési jogát, akkor a tervek szerint a HospInvest Zrt.-nek adnák tovább a muködtetést. (A HospInvest Zrt. működteti a hatvani és a gyöngyösi kórházat. A cég a Heves megyei önkormányzat pályázatán elnyerte az egri kórházat is, de a dolgozók ellenállása miatt ott még nem tudta átvenni az irányítást.) Megkeresésünkre Deák Gábor, a HospInvest Zrt. alelnöke ezt tagadta, mint mondta: a Mátrai Gyógyintézet kékestetői részlegében a társaság sem a tulajdonosi, sem a működtetési jogokat nem kívánja átvenni. Hozzátette: most arra törekszenek, hogy növeljék a gyöngyösi kórház aktív ágyszámkapacitásait.

Ezzel kapcsolatban egyik informátorunk azt a kérdést tette föl: a jövőben vajon nem úgy növelik-e az aktív ágyszámot a gyöngyösi kórházban, hogy csökkentik az ágyszámkapacitást a Mátrai Gyógyintézetben?

Az ügyről meg szerettük volna kérdezni a Debreceni Egyetem vezetését is, de az intézményben azt közölték: nem kívánják kommentálni a történteket. Az Egészségügyi Minisztériumból még nem reagáltak megkeresésünkre.

A kékesi gyógyintézet önkormányzati tulajdonba kerülhet
A kékesi gyógyintézet önkormányzati tulajdonba kerülhet
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.