Lezárják a teljes budai alsó rakpartot
- A szintén az Élő Duna projekthez tartozó csepeli szennyvíztisztító építése 75 százalékos készültségben van, a próbaüzem 2009 júliusában indul - mondta a főpolgármester a projekt jelenlegi állását ismertetve.
Demszky Gábor elmondta: a budai főgyűjtőcsatorna építése újabb szakaszba lép, ezért a budai alsó rakpart északi és középső szakaszát is lezárják. Augusztustól várhatóan két hónapon át egyáltalán nem lehet ezen a rakparton közlekedni. A főgyűjtőcsatorna építése miatt a budai alsó rakpart északi részét a Margit híd és a Mozaik utca között kiszélesítik és mintegy másfél méterrel megemelik. Kitért arra, hogy a környező utcákban is számítani kell útlezárásokra: nem lehet majd autóval közlekedni a Lipthay utcában, valamint a Krisztina körúton a Dózsa György tér és a Szarvas tér között.
Az építés állásáról Demszky Gábor elmondta, hogy eddig 1100 méternyi csatornát fektettek le és jelenleg két területen folyik a munka. Elkészült továbbá a csatorna átvezetése Budáról, illetve a Ferencvárosból Csepelre.
Az Élő Duna projekthez tartozó csepeli központi szennyvíztisztító építése kapcsán rámutatott arra: jelenleg a budapesti szennyvíz fele tisztítatlanul ömlik a Dunába, a csepeli telep átadása után viszont 95 százalékra emelkedik a biológiailag megtisztított szennyvíz aránya.
Görbedi László, a kivitelező Csepel 2005 FH konzorcium egyik főmérnöke a bejáráson elmondta, hogy az egyéves próbaüzem után 2010 júliusában adják át a telepet, amely a napi budapesti szennyvíz felét képes lesz kezelni. A tisztítóban három műszakban, műszakonként százhúszan dolgoznak majd azon, hogy megtisztítsák a szennyvizet - tette hozzá.
Demszky Gábor a budapesti nagyberuházásokról szólva hangsúlyozta: azért időzítették azokat mostanra, mert 2013-tól nem lesznek elérhetők Budapest számára azok az alapok, amelyekből most forráshoz jutottak.
A csepeli víztisztító 428 millió eurós összköltségének 65 százalékát fedezi az unió, 20 százalékát a magyar állam, 15 százalékát pedig Budapest.
(MTI)