Karadzsics elfogásával javult Belgrád és Brüsszel viszonya
Az, hogy Karadzicot éppen most tartóztatták le, jelzi, hogy a szerb biztonsági szolgálat ismerte hollétét, bármikor letartóztathatta volna, de nem volt erre politikai megrendelés. Vojislav Kostunica, a volt szerb kormányfő nyilván nem akart úgy bevonulni a történelembe, hogy ő tartóztatta le Karadzicot vagy Mladicot. Kostunica gyakorlatilag a szövetségesük volt. Egyike volt azoknak, akik Milosovicet nem azért bírálták, mert megindította a háborút, hanem azért, mert nem fejezte be győzelemmel - fejti ki a véleményformáló cseh újság.
Az új szerb kormányt a reformisták és Milosevic egykori szocialistái alkotják. A kormány legfőbb célja, és az egyetlen nemzeti program az Európai Unióhoz való csatlakozás. A nagy kérdés az, hogy mi mindent hajlandóak a szerbek ezért feláldozni. Nem csupán Karadzicról van szó, még Ratko Mladicot és Goran Hadzicot is el kell fogni. A közvélemény reagálása azt mutatja, hogy nem kell tartani zavargásoktól. Az unióhoz való csatlakozás legnagyobb gátja azonban Koszovó. Hogyan lépjen be Szerbia az EU-ba, ha nem ismeri el Koszovót, amelyet a tagállamok többsége elismert, hogyan lépjen be, ha nincsenek stabil határai? Ez nehéz. Koszovó függetlenségének elismerése nehezebb lesz a szerbek számára, mint Karadzic letartóztatása.
Mindezek ellenére tény, hogy Karadzic letartóztatása és a nagykövetek visszatérése állomáshelyükre az első fecske, amely jelzi, hogy javult Belgrád és Brüsszel viszonya. Az EU azonban nem csak dicsér, de arra is emlékeztet, hogy még vannak olyanok, akiket le kell tartóztatni. Ha azonban a szerb-koszovói viszony megnyugszik, a szerbeknek jó esélyük van az Európai Unióhoz való gyors csatlakozásra. Gazdaságilag és stratégiailag ugyanis sokkal jobb a pozíciójuk, mint Boszniának, Macedóniának és Albániának - szögezi le a Lidové Noviny
(MTI)