Rendkívüli ülést tart a honvédelmi bizottság

Ma rendkívüli ülést tart az Országgyűlés honvédelmi bizottsága, amelyen Szekeres Imre honvédelmi miniszter tájékoztatást ad az Afganisztánban elhunyt tűzszerészek halálának körülményeiről. Erre az ad okot, hogy sok a találgatás, a pletyka.

Átlátható és tiszta viszonyokat kell teremteni, mert ezzel használhatnak leginkább az afganisztáni magyar missziónak - így indokolta Lázár János, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke, hogy miért hívta össze mára a testületet. A politikus arra kérte Szekeres Imre honvédelmi minisztert, hogy adjon tájékoztatást az Afganisztánban elhunyt két tűzszerész halálának körülményeiről.

A vizsgálat még nem zárult le - azt a szakminiszter augusztus második felére ígérte -, így Szekeres a két tragikus eset pontos okairól valószínűleg nem nyilatkozhat. Lázár ennek ellenére fontosnak tartja, hogy a bizottság tagjait első kézből tájékoztassák. - Túl sok a szóbeszéd, a pletyka - fogalmazott -, és emiatt indokolt, hogy a politikusok mielőbb kapjanak meg minden információt. Lázár ugyanakkor hangsúlyozta: a külföldi miszsziók ügyében ötpárti konszenzus alakult ki, így a pártok is joggal számíthatnak a folyamatos tájékoztatásra.

Tény, hogy a két hete tragikus körülmények közt elhunyt tűzszerészt épp azért küldték ki Afganisztánba, hogy vizsgálja ki a korábban fölrobbantott magyar tűzszerész halálának körülményeit. Azt is hallani lehetett, hogy épp ő szigorított a rendelkezéseken, újabb óvintézkedéseket vezetett be, majd azokat megszegte. De ez is csak szóbeszéd.

A miniszter legutóbb a honvédelmi bizottság május 27-i ülésén beszélt az afganisztáni misszió helyzetéről, nem titkolva, hogy a biztonsági kockázatok nőnek. A testület egyébként most nem kíván állást foglalni vagy ítélkezni, csupán tájékozódik.

A két eset okairól hivatalosan eddig senki nem nyilatkozott, ám több szakértő is felvetette, hogy esetleg valamilyen szakmai hiba vezetett a tragédiákhoz. Miután a pontos körülményekről itthon alig tudunk valamit, felelőtlenség lenne ezt állítani, ám nem zárható ki, hogy a tűzszerészek esetleg nem rendelkeztek megfelelő ismeretekkel a helyi viszonyokról, illetve az Afganisztánban folyó gerillatevékenységről - fogalmaz óvatosan Deák Péter biztonságpolitikai elemző.

Deák úgy véli, amikor robbanószerkezetet találnak - különösen, ha egymáshoz közel kettő is van -, a katonáknak mindenképpen gondolniuk kell arra, hogy csapdát is állíthattak nekik. Vagyis: odacsalogatják a tűzszerészt, hogy azután demonstratív célpontként megsemmisítsék. Egykori katonaként ezért fontosnak tartja, hogy a pokolgépek hatástalanítása előtt alapos, akár több kilométerre kiterjedő felderítést végezzenek. Ehhez a feltételek adottak, hiszen rendelkezésre állnak a megfelelő műszerek, bevethetők helikopterek és páncélozott járművek is. - A magyar katonák számára Afganisztán szokatlan helyszín, hiszen az eddigi missziók egészen más körülmények között dolgoztak - hangsúlyozta a szakértő. Ezért szerinte rendkívül fontos, hogy az új küldetés előtt valamennyi rendelkezésre álló információt feldolgozzák, mert a kockázatokat csak így minimalizálhatják. Emellett természetesen a saját tapasztalataikat is értékelni kell - tette hozzá -, ezért nehezen érthető, hogy rövid időn belül hasonló körülmények között ketten is életüket veszítették.

Videokonferencia Afganisztánnal június 10-én, az első tragédia után
Videokonferencia Afganisztánnal június 10-én, az első tragédia után
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.