"Finom támadást" indít az SZDSZ a pénzügyi kormányzat ellen

Hogyan lehet ellenzéki pártként számon kérni, ellenőrizni a korábbi koalíciós partner, az MSZP vezette kisebbségi kormány döntéseit, megakadályozni a költségvetés fellazítását? A szabad demokraták az új harcmodort gyakorolják - már éles töltényekkel.

A nyári szünetben sem pihen az SZDSZ: a párt az uborkaszezon lehetőségeit is kihasználva igyekszik érzékeltetni, hogy valódi ellenzéki pártként kell számolni vele.

Nemrég még a kormány "munkáért segélyt" kezdeményezése ellen tiltakoztak, az igazságügyi minisztert és a legfőbb ügyészt a hatóságok bizonytalansága miatt ostorozták az erőszakba torkollott melegfelvonulás kapcsán. Valamenynyi minisztert érinti az SZDSZ tiltakozása a miniszteri hatáskörben az alapítványoknak adható támogatások keretösszegének megemelése miatt, a liberálisok törvénymódosítással igyekeznek korlátozni a miniszterek szerintük szinte parttalan mozgásterét.

Az SZDSZ várja a kisebbségi kormány cselekvési programját - mint ismert, részben ettől teszik függővé, megszavazzák-e a jövő évi költségvetést. Augusztus végéig kellene megállapodniuk a szocialistákkal (illetve a többi párttal) az adórendszer átalakításáról, a költségvetés sarokszámairól. Ehhez azonban tudniuk kellene, egyáltalán mekkora költségvetési mozgástérrel számol a kormány.

Ezért aztán a következő "célpont" Veres János pénzügyminiszter. A költekezés kérdésének feszegetéséről, a pénzügyi kormányzattal való konfrontálódás időzítéséről információnk szerint vita alakult ki az SZDSZ ügyvivői testületének tegnapi ülésén, végül a tárgyalás előtti "finom támadást" választották. E szerint Kóka János és Gegesy Ferenc képviselő írásbeli választ igénylő kérdést nyújt be a pénzügyminiszternek, amelyben azt tudakolják Verestől: lát-e olyan területet, ahol érdemben várható a kiadások növekedése, illetve "mi az álláspontja azokról a sajtóinformációkról, amelyek szerint a kormány a hiány mesterségesen magas szinten tartásával kíván mozgásteret biztosítani a következő évek indokolatlan forrásbiztosításához, azaz a költségvetések fellazításához?"

A két liberális politikus azt is szeretné megtudni, hogy mennyi volt a gazdaság fehéredésének hozadéka 2008 első fél évében; mennyi volt az energiahordozók árának növekedése okán realizált áfabevétel többlete; mennyi volt a magasabb inflációból származó bevételi többlet és kiadási növekmény; a konvergenciaprogramban foglalt tervekhez képest keletkezett-e előre nem tervezett többletbevétel, illetve kiadás? Egyáltalán: elkötelezett-e a kormány az adó- és járulékcsökkentés mellett?

Az SZDSZ új politikai szerepkörével összefüggésben került napirendre az SZDSZ-hez köthető állami tisztségek kérdése is. Gusztos Péter parlamenti képviselő szerint ellenzéki pártként még a látszatát is kerülniük kell annak, hogy bármilyen értelemben a szocialista párt lekötelezettjei lennének, ezért őszre tiszta helyzetet kell teremteni az állami vállalatokban és felügyelőbizottságokban helyet foglaló, a párt holdudvarához tartozó szakértők helyzetét illetően (számukat több százra becsülik az SZDSZ-ben - a szerk.). Erre reagálva Gulyás József SZDSZ-es képviselő azt nyilatkozta, a pártnak nincs lehetősége visszahívni a szakértőiket az igazgatóságokból és a felügyelőbizottságokból, hiszen őket nem a párt jelölte, hanem minisztériumok, önkormányzatok vagy szakmai szervezetek. Gusztos Péter az MTV Nap-kelte című műsorában az ellenzéki szerepről úgy vélekedett: nem lesznek partnerek sem egy program nélküli kormánybuktatásban, sem pedig egy program nélküli kormányzásban. Önmagában egy olyan kormányzás, amelynek az elsődleges politikai célja Gyurcsány Ferenc és a szocialista párt hatalmon maradása, az SZDSZ számára nem önérték, jegyezte meg a párt ügyvivője. Még a kisebbségi kormánynak is kutya kötelessége lenne érdemi intézkedésekkel próbálkozni a fontos területeken: az egészségügyben, a közteherviselés terén.

Horn Gábor szerint a hazai politikai élet a kabinet részéről csak egyetlen dologról szól: arról, hogy miként tud hatalmon maradni Gyurcsány Ferenc és kormánya. A költségvetés esetleges elutasítására vonatkozó felvetésre a képviselő úgy reagált: "sokan meg fognak lepődni". Horn természetesnek mondta, hogy egy ellenzéki párt nemet mond a központi költségvetésre, "ugyanakkor az SZDSZ egy olyan ellenzéki párt, amelyik tartalmi kérdéseket is vizsgál". Mint mondta, abban a csodában egyáltalán nem hisz, hogy a kormány egy tisztességes adóreformot, egy áttekinthető közteher-viselési reformot véghezvinne.

Éber tekintet, ugrásra kész alapállás - Gizi, a Gizella utcai liberális pártszékház kutyája
Éber tekintet, ugrásra kész alapállás - Gizi, a Gizella utcai liberális pártszékház kutyája
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.