Alámerülés a Bajkálban

Két orosz mini-tengeralattjáró is alámerül, hogy feltárja a világ legmélyebb tavának, a Bajkálnak a titkait. Az Orosz Tudományos Akadémia által finanszírozott tudományos program részeként hatvan merülésre kerül sor. A két tengeralattjáró jól ismert a nagyközönség előtt, hiszen ezeket használták az oroszok tavaly, amikor kitűzték zászlójukat az Északi-sark alatti tengerfenéken.

Az expedíció vezetője is ugyanaz, mint tavaly augusztusban: az egykori orosz parlamenti képviselő Artur Csilingarov. A két kis tengeralattjáró először kedden merül alá.

A tóról nagyon keveset tudni. A 636 km hosszú, 25-79 km széles tó a legnagyobb Ázsiában a maga 31,5 ezer négyzetkilométerével. Ugyanakkor közel 1700 méteres mélységével a világ legmélyebb tava. Hihetetlen, de nagyjából annyi víz van benne, mint az észak-amerikai nagytavakban összesen - azaz a világ édesvízkészletének ötöde hullámzik a Bajkálban. A tó korát harmincmillió évesre teszik, a legöregebb a Földön. Eddig csupán pár száz méteres mélységig fedezték fel. Az UNESCO által a világörökségbe 1996-ban felvett szibériai Bajkál-tóban több mint 1700-fajta állat és növény él, és közülük sok másutt nem lelhető fel. Az állatfajok közül kiemelkedik a tó minden részén megtalálható bajkáli fóka. A fókához hasonlóan tengeri eredetű lény a bajkáli omul nevű hal.

Az 1984-ben épült, háromfős személyzet által irányított, akár hat kilométeres mélységbe is lejutó tengeralattjárókkal mintákat vesznek a vízből, ismeretlen fajok után kutatnak. Szeizmikus elemzéseket is végeznek, illetve a globális klímaváltozással kapcsolatos helyi hatásokat is elemzik. (Munkatársunktól)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.