Államfőnek kijáró külsőségek és egyetértő nyilatkozatok fogadták Irakban Barack Obama demokrata párti elnökjelöltet. - Reméljük, hogy 2010-re kivonják a harcoló amerikai alakulatokat - mondta azt követően, hogy Nuri al-Maliki miniszterelnök találkozott Barack Obamával.
Piros szőnyeg Bagdadban Obamának
Az elnökjelölt két, a háborút hozzá hasonlóan kezdettől ellenző szenátorral, a republikánus Chuck Hagellel és a demokrata párti Jack Reeddel érkezett Bagdadba, ahol a legmagasabb rangú vendégeknek kijáró protokoll szerint fogadták: a kormányfői palota elé hosszú piros szőnyeget terítettek, és a miniszterelnökkel készült fotón is díszhelyet kapott. Lapzártánkig azonban nem tartott sajtótájékoztatót, így nem tudni, pontosan mi hangzott el a tárgyalásokon, amelyekről csak annyit mondott a rá váró riportereknek, hogy jól haladnak.
Obama szombaton és vasárnap Afganisztánban járt, majd Kuvait érintésével először a déli Bászra mellett lévő támaszpontra látogatott. Itt a brit erők parancsnokától kapott tájékoztatást, ám a síita milíciáktól csak nem régen visszahódított városba nem vitték el. Háromórás tartózkodás után a három szenátor Bagdadba repült tovább, ahol az iraki vezetőkön kívül az amerikai parancsnokokkal, köztük David Petraeus tábornokkal találkozott. Utóbbit nemrégiben nevezték ki az egész közel-keleti és afganisztáni hadszínteret felügyelő Középső Parancsnokság, a Centcom élére.
Petraeus dolgozta ki a fegyveres ellenállása szembeni harc új taktikáját, amely a Fehér Ház és a republikánus elnökjelölt, John McCain szerint mostanra meghozta gyümölcsét, mert Irakban alábbhagyott az erőszak. Obama nemcsak az egész háborút ellenezte, de a tavaly januárban elrendelt átmeneti létszámnövelést is bírálta. McCain most erre hivatkozva kíméletlenül támadja - annak ellenére, hogy Amerikában nem szokás bírálni az éppen külföldön lévő ellenfelet. A republikánus oldalon azzal érvelnek, hogy Obama sem állította le kritikus hangvételű kampányát arra az időre, amíg McCain korábban Kolumbiában és Mexikóban járt.
Obama azt ígéri, hogy tizenhat hónapon belül kivonná a harcoló alakulatokat Irakból. George W. Bush és Nuri al-Maliki csütörtökön videomegbeszélésen állapodott meg, hogy "időhorizontot" szabnak a kivonásra. A Fehér Ház ezzel feladta korábbi, minden határidőt mesterkéltnek és ártalmasnak tartó álláspontját - nyilván nem véletlenül pont Obama útja előtt.
Az iraki kormányfő a hét végén a Der Spiegelnek azt mondta, támogatja Obama menetrendjét, aztán ezt fordítási hibára hivatkozva visszavonta, mondván, nem akar beavatkozni az amerikai elnökválasztásba. A német hetilap kitart az interjú eredeti szövege mellett.
Az elmúlt hetekben megfeneklettek az amerikai csapatok státusáról folytatott tárgyalások, mert Bagdad már nem akar hosszú távú megállapodást kötni a mostani adminisztrációval. Az ENSZ-mandátum az év végén lejár, a Pentagon most átmeneti szabályozásról alkudozik az irakiakkal.
Núri al-Máliki iraki kormányfő is állást foglalt amellett, hogy az amerikai katonák 2010-ig távozzanak az arab országból Barack Obama, az elnöki tisztségre esélyes amerikai demokrata párti politikus beszámolója szerint.
"Az irakiak - miközben keresik a módját az amerikaiak távozásának - hosszú távú együttműködést szeretnének az Egyesült Államokkal, hogy az elősegítse az iraki gazdasági és társadalmi fejlődést, valamint tartós stabilitást" - tartalmazza a közlemény.
(MTI)