Álközvetítők fosztottak ki munkát kereső magyarokat Nagy-Britanniában

Ismét munkalehetőség  ígéretével Nagy-Britanniába csábított magyarokat csaptak be álközvetítők, akik a jelentkezőket utolsó pennyjüktől is megfosztják.


A londoni magyar konzulátus az MTI-vel hétfőn közölte: a képviseletnél csak péntek óta tizenkét kifosztott magyar  jelentkezett segítségért. Az áldozatok jórészt Kelet-Magyarországról  érkeztek, és helyi hirdetési újságokban olvastak a munkaajánlatról.

A hirdetésekben, amelyekre egy magyar mobiltelefonszám  felhívásával lehet válaszolni, zömmel pékségi munkáról esik szó. Az  ígéretek között szerepel a kiutazási költségek visszatérítése, és  kéthavonta hazautazási lehetőség. A repülővel Londonba érkezőket a  belvárosi Victoria pályaudvar környékén, egy olcsó szállodában  helyezik el, azzal a tájékoztatással, hogy a szállás két hétre ki  van fizetve.

Nem sokkal a megérkezés után azonban egy fiatal magyar nő  jelentkezik a reménybeli munkavállalóknál, és különböző címeken  110-250 font (32 ezer-73 ezer forint) közötti összegeket szed be  tőlük - gyakorlatilag minden készpénzüket elveszi -, a magyarokat  pedig egyetlen éjszaka után az utcára teszik.

A konzulátusnál segítségért jelentkező becsapottak közül többen  azt mondták, hogy otthon értékeiket tették pénzzé az utazási  költségek kifizetése végett. A képviselet tájékoztatása szerint a  nyári utazási főszezon közepén a károsultak hazautaztatása sem  egyszerű feladat; előfordul, hogy még a távolsági buszjáratokon  sincs hely.

Korántsem ez az első eset arra, hogy munkaígérettel rászedett  magyarok kerülnek nehéz helyzetbe Nagy-Britanniában.

A londoni magyar konzulátus már tavaly novemberben is arról  számolt be, hogy sok becsapott magyar állampolgár fordult a  diplomáciai képviselethez. Az áldozatokkal közvetítői díj, illetve  az első egy hónapi szállás fejében sok esetben több száz fontot  kifizettettek, azonnali munkaszerződést, jól fizető munkát ígérve. A  pénzek kifizetése után a "munkaközvetítők" eltűntek, a károsultak  pedig általában munka, szállás és pénz nélkül az utcára kerültek.

A jelenségről néhány hónapja a BBC televízió is riportfilmet  sugárzott. Ebben az hangzott el, hogy emberkereskedelemmé fajult a  kelet-európai EU-munkavállalók nagy-britanniai kiközvetítésének  jelentős része, amelyre nem létező állásokért vagy embertelen  szálláskörülményekért több száz fontot kizsaroló szervezők  telepedtek rá, adósságcsapdába ejtve az áldozatokat.

A Daily Mirror című napilap június végén közölt feltáró riportja  olyan litván építőmunkásokat mutatott be, akik egy állami kórházi  beruházáson dolgoznak, és egy heti munkáért 8,80 fontot (2550  forintot) kaptak kézhez, miután fizetésükből még az általuk használt  szerszámok "bérleti díját" is levonták.

Nagy-Britannia az EU-bővítés 2004-es első hulláma után azonnal  megnyitotta az akkor uniós taggá vált nyolc kelet-európai ország -  köztük Magyarország - munkavállalói előtt a brit munkapiacot. A brit  kormány annak idején évente 5-13 ezer tartós kelet-európai  letelepülővel számolt, de a hivatalos adatok szerint is eddig jóval  több mint 800 ezren érkeztek.

Most már azonban megfordulni látszik az áradat: az Institute for  Public Policy Research (IPPR) nevű vezető londoni kutatóintézet  által nemrégiben kiadott felmérés szerint a kelet-európaiak fele már hazament, és az újonnan érkezők száma is meredeken csökken.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.