- Az afganisztáni helyzet törékeny és sürgető. A vereség nem opció - állapította meg a CBS televíziónak adott helyszíni interjújában Barack Obama. Az elnökjelölt szombaton érkezett Afganisztánba. Elsőként amerikai katonákkal és parancsnokaikkal találkozott, helikopterrel ellátogatott a dzsalálábádi légi támaszpontra, ahol helyi afgán vezetőktől kapott tájékoztatást, majd Kabulban egy és háromnegyed órát töltött Hamid Karzai afgán elnökkel.
Obama Kabulban
Utóbbi azt nyilatkozta, bárki nyeri az elnökválasztást Amerikában, erős partnerre számít a Fehér Házban. Obama hétezer, Irakból kivonandó katonával növelné az Afganisztánban állomásozó 35 ezres amerikai haderőt. Hasonló a terve republikánus ellenfelének, John McCainnek, aki három dandár - 10-11 ezer fő - erősítésről beszél. Obama vasárnap Bagdadba ment tovább. Útja további állomásai: Jordánia, Izrael, majd Berlin, Párizs és London.
A demokrata párti elnökjelölt külföldi szereplését óriási érdeklődés követi. A konzervatívok arra panaszkodnak, hogy "elnöki" sajtót kap: a három nagy tévé, az ABC, az NBC és a CBS egyaránt fő műsorvezetőjét küldte vele, és mindhárman exkluzív interjúkat kapnak. A híradók ezzel szemben minimális időt szenteltek McCain kolumbiai és mexikói látogatásainak. A kommentárok ezt azzal magyarázzák, hogy az amerikaiak évek óta nem tapasztaltak tömeges külföldi szimpátiát egy vezetőjük iránt, és örülnek, hogy a világ ismét pozitív hatásra számít Washingtontól.
Ugyanakkor a nemzetközi tapasztalatok terén Obamának komoly lemaradása van. Egy friss felmérés alapján 72 százalék véli, hogy McCain eleget tud a világról az elnökséghez, Obama esetében az arány csak 56 százalék. 2:1 arányú többség gondolja, hogy McCain nagyobb tudással rendelkezik a külpolitikáról, mint Obama. Az Obama-stáb tudatos munkával próbál változtatni. A New York Times szerint 300 önkéntes külpolitikai szakértő dolgozik az elnökjelöltnek, míg McCain csak 75, alkalmanként felkért tanácsadóra számíthat.
A Washington Post elemzése szerint ugyanakkor McCainnek kedvez az amerikai politika változása. Az Észak-Koreával és újabban Iránnal szemben enyhülő hangnem, illetve az, hogy George W. Bush a múlt héten beleegyezett az iraki csapatkivonás "időhorizontjának" megtárgyalásába, új lehetőséget nyit McCainnek. A jelöltnek eddig gondot okozott, hogy nem mutatkozhatott illojálisnak a népszerűtlen elnök felé, miközben neki középről van szüksége szavazatokra. Most végre a többség véleményét jobban tükröző, új külpolitikai irányt támogathat.