Egyhetes határidőt biztosított az RMDSZ az MPP-nek, hogy ez utóbbi elfogadja a szövetség "belső koalíció" létrehozására vonatkozó ajánlatát. Ellenkező esetben az RMDSZ egyedül indul az őszi parlamenti választásokon - ez volt a konklúziója annak a megbeszélésnek, amelyet szombat délután Markó Béla RMDSZ-elnök Tőkés László püspökkel Bálványosfürdőn folytatott.
Markó-Tőkés-megbeszélés Bálványosfürdőn
Markó kijelentette: az RMDSZ 15 százaléknyi bejutó helyet biztosítana az MPP jelöltjeinek, akik a parlamentben is megőrizhetnék önállóságukat. Négy év múlva pedig, az akkori helyhatósági választási eredmények arányában állítanák össze a jelöltlistákat. Az ajánlatot Tőkés elfogadhatónak nevezte, és közölte, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy az erdélyi magyar választási egység létrejöjjön. Szász Jenő MPP-elnök egy nappal korábban, az Orbán Viktorral folytatott megbeszélést követően, ezt
a fajta összefogást elutasította.
Szász Jenő továbbra sem fogadja el az RMDSZ "belső koalíciós" ajánlatát
Továbbra is elfogadhatatlannak tartja a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) "belső koalícióra" vonatkozó ajánlatát Szász Jenő, a Magyar Polgári Párt (MPP) elnöke, aki, úgy tűnik, ragaszkodik az egyenlő felek által létrehozandó "választási koalícióhoz".
Ezt a helyzetet tükrözik az erdélyi Krónika hétfői számában megjelent interjúk.
Szombaton Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke a Markó Bélával folytatott bálványosfürdői találkozóján "méltányosnak, reális alapokon nyugvónak" minősítette az RMDSZ ajánlatát. Ennek értelmében az őszi parlamenti választások előtt az RMDSZ jelöltlistáin bejutó helyeket biztosítana az MPP-nek, mégpedig a legutóbbi helyhatósági választásokon elért eredmények arányában, azaz 85:15 arányban.
A törvényhozásba ily módon bejutó MPP-politikusok megtarthatják önállóságukat, pártjuk álláspontját képviselhetik a majdani frakcióban, a román parlament mindkét házában saját kezdeményezésekkel is élhetnek. Kivételt képeznének azok a döntések, amelyek a romániai magyar közösség egységes parlamenti fellépését teszik szükségessé. A választási együttműködés kiterjeszthető az európai parlamenti választásokra és az államfő-választásra is.
A szövetség e hét végéig várja a választ.
Markó a Krónikának elmondta: nem tesz ugyan egyenlőségjelet Tőkés és az MPP vezetősége között, de nem is tekinti őt semleges félnek, hiszen megnyilatkozásában és politikai alapállásában is azt a politikai csoportosulást képviseli. "Mi megtettük ezt a javaslatunkat, ez az MPP-nek is szól, és Tőkés Lászlónak is, és mindazoknak, akik mögöttük vannak. Várjuk a választ, és az nem lesz akadály, hogy ki ül le kivel a következő napokban, hogyha erre sor kerülhet".
Szász Jenő ugyanennek a lapnak nyilatkozva leszögezte: továbbra is az általa indítványozott választási (tehát nem "belső") koalíciónak a híve. Leszögezte: nem az MPP-nek fog múlni, hogy összejön-e kevesebb mint egy hét alatt az egyezség. "A százalékok dolgában sem fogunk lehetetlen feltételeket támasztani, elfogadjuk tárgyalási alapnak a helyhatósági választások számadatait" - mondta. (MTI)Romániai magyar sajtó: Tőkést már meggyőzte az RMDSZ, Szász Jenőnek is engednie kellene
Még nem tudni, hogy az RMDSZ és az MPP között közvetítő Tőkés László meg tudja-e győzni Szász Jenőt az RMDSZ "belső koalícióra" vonatkozó ajánlatának reális voltáról. A javaslat értelmében az MPP jelöltjei az RMDSZ listáin szerepelhetnének az őszi parlamenti választásokon, de megőrizhetnék cselekvési szabadságukat. Új fejezet nyílhat a romániai magyar politikában, hiszen talán több mint egy évtized is eltelt már azóta, hogy Markó és Tőkés valamiben meg tudott egyezni - írta a kolozsvári Szabadság. A szerző azonban emlékeztet arra, hogy az RMDSZ ajánlatát az MPP-nek, de főleg Szász Jenőnek kell még elfogadnia ahhoz, hogy a Markó-Tőkés egyezség konkretizálódhasson. Szász láthatóan ódzkodik attól, hogy kezet nyújtson az RMDSZ-nek. A következő héten azonban el kell dőlnie, hogy az MPP elnöksége képes lesz-e rávenni Szászt: tekintsen el RMDSZ-fóbiájától, vesse le csökönyösségét, a magyarság érdekében cselekedjen.
Az erdélyi Krónika vezércikkében úgy véli: az erdélyi magyar politikai alakulatok távol vannak az új egyezség megkötésétől. Ennek egyik oka Markó Béla és Szász Jenő képtelensége az egymással való párbeszédre, amit nem pótolhat a megállapodás iránt amúgy kincstári optimizmussal viseltető Tőkés László közvetítői "ingáztatása", de Orbán Viktor biztatása sem. A két alakulat közötti együttműködés esélye továbbra is kicsi, amíg az Orbán Viktor és Markó Béla közötti kapcsolat feszült, és az RMDSZ nem tudja túltenni magát a Fidesz által a polgári pártnak nyújtott támogatás miatti sértődöttségén - fejti ki a Krónika.
A Sepsiszentgyörgyön megjelenő Háromszék szerint a Markó javasolta belső koalíció viszonylag kockázatmentesnek ígérkezik. "Éppen ezért érthetetlen Szász Jenő viselkedése" - állapítja meg a lap, amely felhívja a figyelmet a pártvezér szorult helyzetére. Szász immár nem csupán Markó Béláékkal áll szemben, de lassan Tőkés László püspökkel, sőt, saját pártjával is - írja a lap.
(MTI)