Mentősök nyílt levélben utasítják vissza Kolonics edzőjének állításait

Az Országos Mentőszolgálat Központi Rohamcsoportjának munkatársai nyílt levelet írtak Kolonics György edzőjének, amelyben felvetik: Ludasi Róbert miért nem beszél arról, milyen tapaszok voltak a sportoló testén, és vajon milyen szerepet játszhattak ezek a bekövetkezett tragédiában. A Magyar Olimpiai Bizottság által bevizsgált és jóváhagyott tapaszokról van szó - reagált az edző. A nyílt levélen szereplő aláírók egyike nem tudott a levélről.

"Nem tudom, milyen tapaszokról beszélnek a mentősök, ezt be is kell bizonyítani" - mondta Ludasi Róbert az MR1 Kossuth Rádiónak. - "Olvastam a nyílt levelet, de arról egy szó sincs benne, hány perc alatt értek ki a mentők." Az edző jellemzőnek tartja a kiérkező mentősök szakértelmére, hogy először az ő vérnyomását sem tudták megmérni. "Nincs miért bocsánatot kérjek! Ott volt ötven ember, aki végignézte, mi történt. Többször odamentem megkérdeni, nem kellene-e defibrillátort alkalmazni" - mondta Ludasi.

A Klubrádiónak Ludasi Róbert ezt nyilatkozta a tapaszokról:
"Nem tudja, milyen célt szolgálhattak azok a tapaszok, amelyeket a múlt kedden meghalt sportoló testén találtak a mentősök. Ludasi Róbert annyit tud, hogy a Magyar Olimpiai Bizottság által bevizsgált és jóváhagyott tapaszokról van szó."

  "Helyre kéne már tenni a mentőszolgálatot. Egyik nap azt mondják 17 perc, a másik nap azt, hogy 20, ugyanaz a szóvivő, és lehetett volna közelebbről is - annyira ellenmondásba kerülnek folyamatosan, hogy az már nem igaz" - mondta az edző a Független Hírügynökség érdeklődésére. Ludasi elmondta, 10.22-kor történt a dolog, kikiabált, hogy hívjanak mentőt, mert Kolonics rosszul van. Az első szülő, aki ott volt - megvan a telefonjában -, 10.22-kor vagy 23-kor hívta a 112-t, tette hozzá. "A 112 közvetlen kapcsolatban van a mentőkkel" - reagált a mentősök levélben írt felvetésére, hogy miért nem a 104-es számot hívta közvetlenül.

Az Országos Mentőszolgálat Központi Rohamcsoportjának munkatársai nyílt levelet írtak Kolonics György edzőjének, amelyben felvetik: Ludasi Róbert miért nem beszél arról, milyen tapaszok voltak a sportoló testén, és vajon milyen szerepet játszhattak ezek a bekövetkezett tragédiában.
Az RTL Klub vasárnap esti híradója számolt be arról, hogy a levél aláírói azt állítják: a legjobb szakmai tudásuk szerint dolgoztak Kolonics György ellátásánál is.

Csonka Rita mentőorvos, a levél egyik aláírója az MTI-nek vasárnap este elmondta: a levelet a központi mentőállomáson, a mentésirányításban és a kivonuló állományban dolgozók nagy része szignálta, s így már több mint százan csatlakoztak az aláírókhoz.

Hangsúlyozta: a levéllel az elmúlt napokban elhangzott támadásokra szeretnének reagálni, mert úgy érzik, hogy alapvetően rendült meg a bizalom a mentősökben Kolonics György halála miatt. A levéllel a mentőszolgálat becsületét szeretnénk visszaállítani - fogalmazott az MTI-nek.

Azt kérik Ludasi Róberttől, kérjen elnézést, "vonja vissza igazságtalan vádjait a nyilvánosság előtt", mert támadásai "nemcsak alaptalanok, hanem egyenesen sértőek és felháborítóak".

 

A levél aláírói többek közt azt kérdezik az edzőtől, miért a mentősöket hibáztatja Kolonics György haláláért. "Miért nem beszél arról, hogy mi az oka annak, hogy egy ilyen komoly versenyre való felkészülés során az élsportolók mellett nincs megfelelő egészségügyi személyzet, pláne akkor, ha a sportoló az átlagnál idősebb, és vannak panaszai?" - teszik fel a kérdést.

 

A rohamcsoport szerint az aznap szolgálatot teljesítő mentésirányító a központi irányító csoport egyik legjobb, legrutinosabb munkatársa, aki mindig alapos és körültekintő. Azért indította el a Markó utcából - és nem Budáról - a központi rohamkocsit, mert ez volt a legközelebbi legmagasabb szintű bevethető mentőegység, aminek felszerelésével George Bush amerikai elnök egészségügyi csoportfőnöke is meg volt elégedve, hiszen Bush elnök Magyarországon tett látogatása alkalmával az egészségügyi biztosítást ez a mentőautó és személyzete végezte - olvasható a dokumentumban.

Az edző állításával ellentétben - írják a levélben - a rohamkocsikban van defibrillátor, de a közhiedelemmel ellentétben ez nem nyújt garanciát a sikeres újraélesztésre.

"Higgye el, minket bánt a legjobban, hogy Kolonics György esetében sem következett be ez a siker! Sajnáljuk őt mint embert, mint nagyszerű sportolót, de legalább ilyen nehéz elfogadni, hogy a tudományunk véges" - üzenik a levélben Ludasi Róbertnek.

A mentősök álláspontja szerint ha egy mentőegység bevetésre készen várakozik a parton, akkor is nagyon rossz esélyekkel kezdhette volna meg az újraélesztést, mert a keringésmegállást követő első tíz perc alatt gyakorlatilag egyenes arányban csökken nullára annak valószínűsége, hogy a megkezdett újraélesztés hatására a vérkeringés, illetve a légzés újraindul.

Egy aláíró nem tudott a levélről

Valler Krisztián mentőorvos, akinek a neve szerepel a nyílt levél aláírói között, az MR1 Kossuth Rádiónak úgy nyilatkozott, nem tudott róla, hogy felhasználják a nevét.
"Nem tudtam, hogy a nevem szerepel ennek a levélnek az aláírói között. Én nem is voltam ott a helyszínen, jelenleg szabadságon vagyok - mondta az orvos.

Ugyanígy nem segített volna az sem, ha helikopter érkezik a helyszínre.

A mentősök emlékeztetnek arra: a helyszínen is elhangzott, hogy Kolonics Györgyöt csak akkor tudják kórházba szállítani, ha állapota stabilizálódott, mert a szállítás akár mentőautóval, akár helikopterrel, elég megterhelő minden beteg szervezet számára, különösen a klinikai halál állapotának környékén.

"A tömegek szórakoztatására készült filmekben természetesen menet közben végzik az újraélesztést, és egyéb beavatkozásokat, de ki kell ábrándítanunk önt: ilyesmi csak egy - az írók és rendezők fantáziájában megszületett - mesevilágban lehetséges, a valósághoz ezeknek a filmeknek semmi közük sincs" - olvasható a levélben.

A szöveg emlékeztet arra is: a segélyhívás nem a mentőkhöz, hanem a rendőrség 112-es számára futott be, de ettől függetlenül három perccel később már elindult a helyszínre a rohamkocsi, a mentősök pedig 19 perccel később - a defibrillátor-monitor által rögzített adatok szerint - megkezdték az újraélesztést. "Felháborodva kérjük ki magunknak az egész nagy múltú szervezet nevében, hogy hazugság lett volna a 17 perces helyszínre érkezés" - áll a dokumentumban.

A mentősök szerint az sem igaz, hogy Budáról indítottak volna mentőkocsit, ami lerobbant. Semmilyen mentőautó nem robbant le, ez is bizonyítható, meg lehet tekinteni az ún. rádiós naplót, amelyben rögzítik az aznap futó kocsik rendszámát, rádióhívójelét, a szolgálatot teljesítő személyzetet, és minden rendkívüli eseményt - közölték, hozzátéve: a rohamkocsi után néhány perccel érkező személygépkocsi a mentőorvosi kocsi, amelynek az állomáshelye valóban a budai mentőállomáson van, felszerelése pedig a rohamkocsiéval egyezik, de ezen felül tartalmaz egy speciális eszközt is, ami mellkaskompressziókat végez.

"A mentésirányító tehát mindent eszközt igyekezett a helyszínre juttatni, ami az olimpikon túlélési esélyeit javíthatja. Annak ellenére is, hogy csak a harmadik telefonhívásból derült ki, hogy újraélesztésről van szó, addig csak azt hangsúlyozták a telefonálók, hogy a sportoló rosszul lett, továbbá hogy olimpiai bajnok. Utóbbi információ - lássuk be - Kolonics György egészségi állapota, és a mentésvezető döntése szempontjából nem releváns" - olvasható a mentősök levelében.

Az aláírók úgy fogalmaztak: megértik Ludasi Róbertet, s hogy "ezek a sértő és alaptalan vádak nyilván a veszteség miatt érzett fájdalomból születtek", de szeretnék, ha ő is megértené, hogy igazságtalan szavaival önérzetében sértett egy lelkiismeretes csapatot, valamint hogy az embereknek a mentőszolgálatba vetett bizalmát ásta alá, megnehezítve ezzel az ő munkájukat.

"Javasoljuk, hogy mindenki vizsgálja meg a saját lelkiismeretét, és a hibát ne másokban keresse, hanem először a saját háza táján tegyen rendet!" - áll a levélben, amelyben a mentősök jelzik: bármilyen - akár nyilvános - párbeszédet is vállalnak az ügyben.

A Központi Rohamcsoport nem vádaskodik

Az Országos Mentőszolgálat Központi Rohamcsoportja nem vádaskodott, amikor a Kolonics György testén talált tapaszokkal kapcsolatban kérdezte Ludasi Róbertet a vasárnap kiadott nyílt levelében - mondta az MTI-nek Csonka Rita mentőorvos, a rohamcsoport képviselője az ügyben.

- Mi csak azt kérdeztük, hogy erről miért nem beszélt Ludasi Róbert, nem állítottunk semmit. Erről nem is szeretnék többet beszélni, ha jól tudjuk, rendőrségi nyomozás folyik az ügyben, mely mindent ki fog deríteni - nyilatkozta a levélről, amit a kedden elhunyt kétszeres olimpiai bajnok edzőjének korábbi, a mentősök felelősségét firtató nyilatkozatai miatt írtak.

Az orvos elmondta, hogy kollégáival abban állapodtak meg, egységesen lépnek fel az ügyben, ezért szerepelt a csoport minden tagjának neve a nyílt levél végén, így Valler Krisztiáné is, aki a MR1 Kossuth Rádió vasárnap úgy nyilatkozott, nem tudott róla, hogy felhasználják a nevét. - Ma beszéltem Valler Krisztiánnal, aki tegnap indulatosan nyilatkozott, mert nem tudta, hogy ki adta ki a telefonszámát a rádiónak. Most mindenről tájékoztattam és ő is támogatja fellépésünket - mondta Csonka Rita.

(MTI)

A mentősök nyílt levelüket eljuttatták az Országos Sajtószolgálathoz.

A teljes szöveg itt olvasható>>>>

A megemlékezés virágai és gyertyái azon a stégen, ahonnan Kolonics utoljára vízreszállt
A megemlékezés virágai és gyertyái azon a stégen, ahonnan Kolonics utoljára vízreszállt
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.