Manapság meglepő, ha valamit ingyen adnak. Vannak azonban ilyen meglepetések, főleg vidéken, a kisebb városokban, falvakban: bizonyos szolgáltatások a rászorulók vagy akár a település minden tagja számára térítésmentesen hozzáférhetők.
Ingyenmosás, -fürdés, -kidobolás...
Nógrád megyében, a Cserhát szegény vidékén az önkormányzatok, a helyi vállalkozók és alapítványok révén számos ingyenjuttatásban részesülhet a lakosság, esetenként az oda látogatók is. Kanyó Judit, a falusi Vendéglátók Nógrád Megyei Egyesületének vezetője elmondta, hogy a helyi hagyományok felélesztésére több településen építettek közterületen vagy közösségi házak udvarán olyan kemencét, amit bárki térítésmentesen használhat. Varsányban mostanság kettő ilyen készül. Van azonban olyan település, ahol ez a gesztus rosszul "sült el".
A Kanadából hazatelepült üzletember, Dienstmann Tamás például saját maga épített kápolnát formázó közkemencét Herencsény faluközpontjában, de a helyi gyerekek többször megrongálták. Az üzletember úgy nyilatkozott: már nincs lelkiereje ahhoz, hogy újra és újra rendbe hozza a kemencét, a milliós adósságokkal küszködő önkormányzat pedig nem tud erre költeni.
Kozárdon a kultúrát adják ingyen: a pár száz lelkes faluban három galéria működik, ezek megtekintéséért nem kell fizetni, mint ahogy a településen rendezett fesztiválok koncertjein sem. Hasonló a helyzet Szilvásváradon, ahol a helybéliek belépődíj nélkül látogathatják a börtönmúzeumot, vagy Hódmezővásárhelyen, ahol a városlakóknak nem kell fizetniük, ha be akarnak menni az Emlékpontba - a budapesti Terror Háza helyi megfelelőjébe.
Más településeken a fiatal párok vagy épp a kisgyermekes családok kapnak térítésmentes szolgáltatásokat. Karsai József, Battonya polgármestere a havi nettó 260 ezer forintos polgármesteri fizetését ajánlotta fel, hogy abból havonta három alkalommal húst és tejet vegyenek a hat-kilenc hónapos terhes rászoruló kismamáknak, illetve a néhány hónapos csecsemőt nevelőknek. Orvosok szerint ugyanis ez az az időszak a magzatok és újszülöttek életében, amikor az agy fejlődése számára elengedhetetlen az ásványi anyagokban, vasban és kalciumban gazdag táplálkozás.
- A rántott leves ehhez kevés, ezért kapnak a szegények húst és tejet - fogalmazott tudósítónknak Karsai. Ugyancsak Battonyán, a polgármester kezdeményezésére hoztak létre közmosodát, ahol a rászorulók - felügyelet mellett - ingyen használhatják a mosógépet, és ingyen kapják hozzá a tisztítószereket. Jelenleg négy géppel működik a mosoda, de most pályáznak újabb hatra. Nyíregyházán is követendő példának találják ezt: a Huszár-telepen az egyik bezárt iskolát pályázati támogatásból közösségi házzá alakítanák, ahová mosodát is telepítenének. A mosógépeket jelképes összegért, 20-30 forintért vehetnék igénybe a rászorulók.
Nagykanizsán két és fél évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit - huszonötmillió forintos önkormányzati beruházással - egy ingyenes, mindennap nyitva tartó közfürdő és egy mosoda. A létesítményben van női és férfi zuhanyzó, több fürdőkád, valamint négy nagy teljesítményű mosó- és szárítógép. A fürdőt a városban a Citromszigetnek nevezett romatelepen alakították ki, hogy enyhítsenek az egykori laktanyaépületben lévő száz - nagy többségében komfort nélküli - önkormányzati bérlakás mintegy négyszáz lakójának nyomorán. Kámán László, a Nagykanizsai Ingatlankezelési Intézmény vezetője elmondta: a fürdő ma már szinte teljes kihasználtsággal működik, a város minden részéből járnak oda a rászoruló családok, hajléktalanok. Akadnak olyan napok, főként a nyári kánikula idején, amikor hatvanan-hetvenen is használják. Kámán kérdésünkre elmondta: korábban felvetődött, hogy jelképes összeget kérnek a fürdő és mosoda használóitól, hiszen az éves működtetési költség meghaladja a hárommillió forintot, ám végül letettek erről. Attól tartottak, hogy még a minimális használati díj is sok rászorulót fosztana meg a rendszeres fürdés és mosás lehetőségétől.
Van, ahol a gyerekeket vagy az időseket segítik ingyenes szolgáltatásokkal. Balassagyarmaton a 60 évnél idősebbek ingyen utazhatnak a helyi járatú autóbuszokon: bérletet kell ugyan venniük, ám annak árát az önkormányzat visszatéríti. Makón az önkormányzat ingyen adja a tankönyveket az általános iskola első és ötödik, valamint a középiskola első osztályába járóknak. Hódmezővásárhelyen ingyenebéd is van - 2800 rászoruló gyerek ebédköltségeit támogatja az önkormányzat, több mint a felüknek semmit sem kell fizetni az ebédért. Kószó Péter alpolgármester elmondta: a város lakosságának megtartását szolgálja, hogy ingyentelkeket kapnak a fiatal házasok. Eddig több mint 120 házaspár jutott ingyen házépítési telekhez - ehhez legalább öt éve Hódmezővásárhelyen kell lakni, és egy önkormányzati testület megvizsgálja, hogy az igénylő pár képes-e rá házat építeni.
Van, ahol az artézi kutakból feltörő víz fogyasztható ingyen. Ilyen település például Makó, Szolnok és Rákóczifalva. Nyíregyházán és még negyven Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei településen összesen 2200 közkifolyót üzemeltet a Nyírségvíz Zrt.: ezeken havonta összesen 15 200 köbméter vízfogyasztást mérnek. Vad-nai Ákos, a társaság műszaki vezérigazgató-helyettese elmondta: a karbantartásról, fertőtlenítésről, tisztításról a szolgáltató gondoskodik, míg a számlát - mérés vagy átalány alapján - az önkormányzatok fizetik, a lakosság pedig ingyen használja a kutakat. Vásárosnamény-Gergelyiugornyán belépő nélkül lehet bejutni a Tisza-parti strandra, térítésmentesen használhatók a létesítmények, zuhanyok, illemhelyek, csak a parkolásért kell fizetni naponta 300 forintot.
Az ingyenességgel kapcsolatban újabb kezdeményezésről is kaptunk hírt: a Baranya megyei Bezedek községben minden helybéli ingyen kap három gyümölcsfát a következő három évben. Hoffmann Antal, a 300 lelkes falu polgármestere azt mondta, hogy ez egyfajta kárpótlás, mivel a település főutcáján kivágják a porták előtti cseresznye-, meggy- és szilvafákat. Azért teszik ezt, mert a rajtuk termett gyümölcs - a benzingőz miatt - káros az egészségre. A házak elé az önkormányzat díszfákat telepít, így a falu esztétikusabb lesz, mint korábban. Amúgy a helybéli lakodalmazók itt térítésmentesen vehetik igénybe a kultúrházat, a könyvtárban nincs tagdíj, s Bezedeken az önkormányzat konditerméért sem kell fizetni. Kisdér lakói is ingyen használják a kultúrházat menyegző, névadó és halotti tor alkalmából, a könyvtárban itt sincs tagdíj, ráadásul a kisdéri portákon az internet és a kábeltévé is térítésmentes. A település temetőjében a parcelláért sem kell fizetnie az itt lakóknak, tudtuk meg Ács Imrétől, a 120 lelkes település polgármesterétől, aki azt mondta: ebben lesz némi változás, mert az EU nem tűri a kisdéri és a nem kisdéri uniós polgárok közti különbségtételt. Ezért most azt tervezik, hogy mindenki egyformán fizet majd a sírkertparcelláért, ám a helyiek visszakapják a befizetést, temetkezési segélyként.
Meglehetősen egyedi az a szolgáltatás, amelyért a Szolnok megyei Rákóczifalván nem kell fizetni. Néhány éve itt egy korhű viseletbe öltözött kisbíró dobolja ki szombatonként a híreket, fontosabb eseményeket. Ha valakinek közérdeklődésre számot tartó információja van, őt kérheti meg: tegye azt közhírré ingyen és bérmentve.