Meggyógyult a magyar foci - Ismét világbajnok lett az orvos-válogatott
Kizárólag orvosok, fogorvosok és állatorvosok kergetik a labdát az 1991-ben alakult Magyar Labdarúgó Orvos Válogatottban. Többségük amatőr, de vannak köztük egykori NB I-es focisták is - például a csapat játékos-edzőjedzője, Koch Róbert, aki a 70-es években a Ferencvárosban játszott, vagy Papp Zsoltot, aki a PMSC-ben focizott. A csapatkapitány Szakács János, aki az együttes hálóőre (ő lett egyébként a nemrég zárult torna legjobb játékosa is).
Bár a szabályok itt kicsit mások, mint a "rendes" fociban, de azért valódi labdarúgásról van szó, ráadásul itt legalább nyerni is tudunk. Minden csapat maximum 25 főt nevezhet, akiknek legalább 25 évesnek kell lenniük. A pályán lévők létszáma tizenegy, de cserélni akárhányszor lehet, oda-vissza is (aki már lement, az is játszhat újra). A játékidő hetven perc, tíz perc szünettel. A válogatottban kizárólag diplomás orvosok szerepelhetnek, és hogy ez ne is történhessen másként, a szünetben szúrópróba-szerűen kideríthető az igazság. A két félidő között ugyanis a csapatkapitányok kiválasztanak egymás csapatából két játékost, akiknek egy könnyű orvosi tesztet kell megoldaniuk. Ha megtagadják a válaszadást, akkor a válogatottjuk elveszíti a meccset 3-0-ra. A szervezőbizottság bármikor ki is zárhatja azt az együttest, amelyről kiderül, hogy van nem orvos végzettségű is a soraiban.
A nemzetközi tornákra a magyar válogatott minden tagja egyénileg készül - igaz, többen közülük valamilyen alacsonyabb szintű bajnokságban rendszeresen játszanak. Emellett az együttes évente néhány felkészülési mérkőzésen is vív, időnként pedig kispályás tornákon is szerepelnek, gyakran az olimpikonok, illetve a színészek válogatottjaival.
- Korábban voltak szponzoraink, akik biztosították a felkészülési meccsek kiadásait, a mezeket, a nevezési díjat (a világbajnokságon ez az egyetlen tétel másfél millió forintnak megfelelő összeg), és az utazás, a kinti szállás költségeit is állták - mondja Hernold László, az Orvos Barátok Labdarúgó Szövetségének elnöke. - 2001 óta azonban a válogatottnak nincs ilyen támogatója, mindenki egyénileg fedezi a kiadásait, így gyakran tehetséges fiatal játékosok - pályakezdő orvosok - nem tudnak a csapattal kiutazni.
Az idei versenyt Klaipédában (Litvánia), a Balti-tenger partján rendezték, ahová a magyar játékosok kocsikkal mentek. Az út 1450 km volt. A selejtezőket két csoportban bonyolították le, az A-ban Spanyolország, Nagy-Britannia, Ausztrália, Németország és Litvánia, a B-ben Magyarország, Ausztria, Brazília, Dél-Korea és Svédország válogatottjai csaptak össze. A döntőt a két csoport első helyezettje, azaz Spanyolország és Magyarország vívta. A félidőben még 0:0 volt az állás, majd a spanyolok jutottak előnyhöz. Innen sikerült fordítania a magyar fiúknak: először kiegyenlítettek, majd az utolsó percben szerzett góllal 2-1-re megnyerték a döntőt. Az aranyérem mellé jutott még egy másik magyar siker is: Koch Róbert holtversenyben a második helyet szerezte meg a góllövőlistán, a tornán szerzett négy góljával.
2007-ben szponzorok híján nem tudott kiutazni a magyar csapat a világtalálkozóra, akkor Ausztráliában volt a VB. Jövőre Dél-Koreában rendezik, ahol - egyelőre úgy tűnik - hasonló okból szintén nem lesz ott a magyar orvos-válogatott.
Az eddig elért magyar eredmények:
1991.
Bibione
Orvos Labdarúgó Európa-bajnokság
I. hely
1992.
Jesolo
Orvos Labdarúgó Világbajnokság
III. hely
1993.
St. Malo
Orvosi Világjátékok; Labdarúgó VB
V. hely
1994.
Evian
Orvosi Világjátékok; Labdarúgó VB
III. hely
1997.
Szaloniki
Orvosi Euro-Mediterrán Játékok
I. hely
1998.
Klagenfurt
Orvosi Világjátékok; Labdarúgó VB
I. hely
1999.
St. Tropez
Orvosi Világjátékok; Labdarúgó VB
I. hely
2000.
Cannes
Orvosi Világjátékok; Labdarúgó VB
I. hely
2001.
Evian
Orvosi Világjátékok; Labdarúgó VB
I. hely
2002.
Balaton
Orvosi Világjátékok; Labdarúgó VB
II. hely
2003.
Stirling
Orvosi Világjátékok; Labdarúgó VB
I. hely
2005.
Alicante
Orvosi Világjátékok; Labdarúgó VB
VI. hely
2006.
Mainz
Orvos labdarúgó Világbajnokság
IV. hely
2008.
Klaipéda
Orvos labdarúgó Világbajnokság
I. hely