Háborús övezetekbe vezető körutat kezdett Afganisztánban Barack Obama, aki hétfőn Irakba utazott. Vihart kavart Obama Spiegel-interjúja. Bagdadba látogatott a brit kormányfő, néhány nappal azután, hogy az Irakban állomásozó brit haderők nagyobb arányú csökkentését jelentette be.
Bagdadba érkezett Barack Obama
Bagdadba érkezett hétfőn Barack Obama, az amerikai Demokrata Párt elnökjelölti tisztségének várományosa - közölte az Egyesült Államok bagdadi nagykövetsége.
Obama szombaton kezdte meg a háborús övezeteket és európai fővárosokat felölelő körútját, a politikus Irak előtt Afganisztánt kereste fel. Obama a minap fogadkozott, hogy véget vet az iraki háborúnak. Mint mondta: elnöksége első napján új misszióval fogja felruházni a katonaságot: az iraki háború befejezésével. Obama megválasztása esetén 16 hónapon belül - 2010 nyarára - vonná ki az amerikai harcoló egységeket Irakból, de az iraki kormány vasárnap jelezte, hogy nem támogatja ezt a tervet.
Háborús övezetekben kezdett körutat Obama
Háborús övezetekbe vezető körútjának első állomására, Afganisztánba érkezett szombaton Barack Obama valószínű amerikai demokrata párti elnökjelölt.
Biztonsági
Afganisztánba vezényelt amerikai katonákkal reggelizett vasárnap Kabulban Barack Obama, az amerikai demokrata párt valószínű elnökjelöltje Hamid Karzai afgán elnökkel való találkozója előtt. Az afganisztáni látogatását kampánykörútja részévé tevő Obama megválasztása esetén Afganisztánt kívánja a terrorizmus elleni harc középpontjába állítani. Véleménye szerint Afganisztán, a tálibok és az al-Kaida kapcsolatok miatt nagyobb figyelmet igényelne Washington részéről, mint az iraki háború. Az illinoisi szenátor ugyanakkor több ízben éles bírálatokkal illette Karzait és kormányát amiatt, hogy "nem jönnek ki bunkerükből" és nem tesznek eleget az ország újjáépítéséért, annak biztonsága és politikai intézményrendszere megszilárdításáért.
Az al-Dzsazíra arab nyelvű katari hírtelevízió értesülése szerint már tovább is utazott a támaszpontról, hogy felkeressen amerikai katonákat az ország nyugtalan keleti részén, ahol a radikális iszlamista tálibok megöltek a múlt szombaton kilenc amerikai katonát. Hamid Karzai afgán elnökkel a tervek szerint vasárnap találkozik.
Obama jelezte a minap, hogy ha megválasztják novemberben az Egyesült Államok elnökévé, további erősítést küld az Afganisztánban harcoló amerikai csapatoknak. Tízezer további amerikai katona - két dandár - Afganisztánba küldését helyezte kilátásba a The New York Times számára írt cikkében, amelyet a hét elején közölt az amerikai lap.
A valószínű demokrata párti elnökjelölt a közeli napokban ellátogat Izraelbe és Jordániába, majd Berlin, London és Párizs következik tervezett programja szerint. Vannak olyan találgatások, hogy útba ejti Irakot is.
Obama - aki politikai ellenfelei szerint nemzetközi kérdésekben túlságosan tapasztalatlan ahhoz, hogy az Egyesült Államok elnöke lehessen - a most felkeresendő országok vezetői előtt fejti ki először részletesen külpolitikai elképzeléseit.
Barack Obama Kabulban találkozott az afgán elnökkel
Hamid Karzai afgán elnökkel ebédelt és tárgyalt vasárnap Kabulban Barack Obama, az amerikai Demokrata Párt valószínű elnökjelöltje, de közös sajtótájékoztatót nem tartottak, miután az amerikai politikus előzőleg élesen bírálta a szerinte bunkerben lapuló afgán elnököt.
A megbeszélésről az afgán elnöki adminisztráció azt közölte, hogy a terrorizmus és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelemről volt szó.
Obama külpolitikája egyik központi kérdésének tartja az afganisztáni lázadás leverését, és tízezerrel több katonát ígért harcba küldeni, ha megnyeri az elnökválasztást. Véleménye szerint Afganisztán, a tálibok és az al-Kaida-kapcsolatok miatt, nagyobb figyelmet igényelne Washington részéről, mint az iraki háború.
Az illinoisi szenátor ugyanakkor több ízben éles bírálatokkal illette Karzait és kormányát amiatt, hogy "nem jönnek ki bunkerükből" és nem tesznek eleget az ország újjáépítéséért, a biztonság és a politikai intézményrendszer megszilárdításáért.
Vasárnap reggel Obama Afganisztánba vezényelt amerikai katonákkal találkozott az Eggert támaszponton, ahol afgán katonákat és rendőröket képeznek ki. Programjának további pontjait biztonsági okokból nem közölték, de annyit tudni, hogy elutazott Afganisztánból, és hétfőn már Jordániába várják. Vannak olyan találgatások, hogy útba ejti Irakot is.
Obama hivatalosan nem mint valószínű elnökjelölt, hanem egy kétpárti tényfeltáró küldöttség tagjaként utazik, Chuck Hagel republikánus és Jack Reed demokrata párti szenátor társaságában.
Az iraki kormány nem támogatja Obama csapatkivonási tervét
Az iraki kormány nem támogatja Barack Obama valószínű amerikai demokrata párti elnökjelölt csapatkivonási tervét.
A bagdadi kabinet szóvivője arra az interjúra reagált, amelyet Núri al-Máliki miniszterelnök adott a Der Spiegel című német hetilapnak. A szóvivő szerint a lapban "rosszul fordították és félreértelmezték" Máliki szavait, amelyek így azt a látszatot keltették, mintha a kormányfő Obama nézeteit támogatná.
A Der Speigelben megjelent interjú szerint Máliki így kommentálta Obamának azt a kijelentését, mely szerint megválasztása esetének 16 hónapon belül kivonja az amerikai harcoló egységeket Irakból: "Úgy gondoljuk, ez jó határidő a csapatkivonáshoz, de fenntartanánk a lehetőséget kisebb változtatásokra. "Az amerikai haderőknek a lehető leggyorsabban el kell hagyniuk az országot" - áll az interjúban.
A kormányszóvivő leszögezte: sem Máliki, sem a kabinet más tagjainak nyilatkozatait nem szabad úgy tekinteni, mint az Obamának nyújtott támogatást.
Az iraki miniszterelnökkel készült interjú szombaton jelent meg, egy nappal azután, hogy George Bush amerikai elnök beleegyezett abba, hogy a jelenleg tárgyalás alatt lévő amerikai-iraki biztonsági megállapodásban ki kell jelölnie valamilyen "időbeli távlatot" a csapatkivonásra. Korábban a Fehér Ház élesen ellenzett minden, a csapatkivonás menetrendjére vonatkozó elképzelést.
Bagdadba érkezett Gordon Brown brit kormányfő
Bagdadba érkezett Gordon Brown szombaton brit kormányfő. Brown iraki látogatására néhány nappal azután kerül sor, hogy London az Irakban állomásozó brit haderők nagyobb arányú jövő évi csökkentését jelentette be.
Nagy-Britannia nem állít fel "mesterséges menetrendet" Irakba vezényelt haderőinek kivonására - jelentette ki bagdadi sajtókonferenciáján Gordon Brown brit kormányfő. A miniszerelnök ugyanakkor megerősítette: Nagy-Britanniának eltökélt szándéka folytatni a közép-keleti országban állomásozó egységeinek csökkentését.
Nagy-Britannia jelenleg mintegy 4000 fős kontingenst tart fenn Irakban az ország déli részén fekvő Bászra közelében. Folyamatos kivonásukat biztonsági okokból felfüggesztették, de a brit parancsnokság nemrégiben közölte, hogy a cél az egységek 2500 fősre való csökkentése 2009-ig.
London, amely 46 ezer katonát mozgósított az amerikai vezetésű 2003-as invázióhoz, a mai napig Washington legfőbb szövetségese Irakban. 2003 óta 176 brit katona vesztette életét az országban, az idén ketten haltak meg. 2007-ben a brit parancsnokság átadta az iraki kormánynak a 2003-ban megszállt négy déli tartomány ellenőrzését.
(MTI)