Fegyelmi vizsgálat a szívhalál ügyében

A vizsgálat még tart, de annyit már megállapítottak, hogy közelebbről is küldhettek volna mentőt a helyszínre - közölte Göndöcs Zsigmond, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója.

Fegyelmi vizsgálat indult a mentésvezető ellen, aki Kolonics György halálakor szolgálatban volt - jelentette be Göndöcs Zsigmond, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója. Elmondta, hogy a vizsgálat még nem ért véget, de annyit már megállapítottak, hogy a szolgálatban lévő mentésvezető közelebbi mentőegységet is küldhetett volna az olimpikonhoz.

A főigazgató elmondta, hogy először a segélyhívás fogadását vizsgálták. Mint kiderült, a hívás 10 óra 22 perckor futott be a mentőszolgálathoz, két perccel később riasztották a mentőkocsit, amely 17 perccel később ért a helyszínre.

A második vizsgált kérdés az volt, hogy jól döntött-e a mentésvezető. Vagyis, volt-e olyan mentőegység, amely gyorsabban ért volna a helyszínre. A főigazgató elmondta, hogy a vizsgálat felvetette, hogy találhattak volna ilyen mentőegységet. Felmerült ugyanis a mentőhelikopter vagy a motoros mentő küldésének lehetősége is. A fegyelmi eljárás feladata feltárni, hogy mekkora felelőssége van az ügyben a mentésirányítónak.

A sportoló helyszíni ellátásáról, vagyis a sikertelen újraélesztési kísérletről megállapították, hogy a szakma szabályai szerint történt. - A fegyelmi tanácsnak harminc napja van, hogy eredményre jusson - tette hozzá Göndöcs Zsigmond.

- Sajnos ebben az esetben szinte mindegy, hogy 12 vagy 17 perc alatt értek-e ki a mentők - mondja Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központjának igazgatója. Szerinte a hirtelen szívhalált szenvedettek újraélesztésére csak az első néhány percben van reális esély. - Ebben az esetben egy automata defibrillátor segíthetett volna - tette hozzá. Merkely Béla álláspontja, hogy defibrillátor nélkül a laikus újraélesztés több mint tíz percen át gyakorlatilag reménytelen.

A vezető szerint a harminc- évesnél idősebb sportolók, amilyen Kolonics György is volt, különösen veszélyeztetettek. - Őket az átlagosnál alaposabban kellene kivizsgálni kardiológiailag - mondja. Merkely Béla szerint a sport ebből a szempontból nem véd, sőt, az extrém terhelés kiváltó oka is lehet a szívritmuszavarnak vagy a szívinfarktusnak. Azt mondja, hogy a sportorvosi vizsgálatokat ki kellene egészíteni a modern kardiológia diagnosztikus és terápiás lehetőségeivel és az új képalkotó eljárásokkal.

A kétszeres olimpiai bajnok kenus, Kolonics György kedden lett rosszul edzés közben. Halálát az első diagnózis szerint hirtelen szívleállás okozta.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.