A héják még "megtéphetik" a teheráni diplomáciai képviselet megnyitásának tervét.
Washington új iráni taktikája
William Burns, az amerikai külügyminisztérium harmadik számú vezetője is részt vesz Javier Solana és Szaid Dzsalili genfi találkozóján. Az EU "külügyminisztere" és az iráni főtárgyaló ma azokat a javaslatokat tekinti át, amelyeket Solana a nyár elején az USA, Nagy-Britannia, Franciaország, Németország, Kína és Oroszország nevében terjesztett elő. A csomag politikai, biztonsági garanciákat, illetve és gazdasági kedvezményeket tartalmaz, amelyeket Teherán az urániumdúsításról való lemondásért kapna. A Fehér Ház szerdán bólintott rá Burns utazására, és ezzel hallgatólagosan feladta azt az álláspontját, hogy Iránnal csakis a dúsításról való lemondás után lehet szó közvetlen tárgyalásokról.
George W. Bush elnök szóvivője szerint mindez nem jelenti az amerikai pozíció felpuhulását, ám a sajtó jelentős engedményként értékeli a lépést. A legtöbb kommentár szerint az USA újabb jelzést küldött Iránnak, a világnak és az olajpiacoknak: nem tervez katonai akciót, diplomáciai úton akarja megoldani a teheráni atomprogram körüli válságot. Az Egyesült Államok és Izrael úgy véli, Irán atombombát épít. Teherán azt állítja, a program kizárólag békés jellegű.
Európai diplomaták szerint Irán, bár érdekelt a feszültség enyhítésében, már nem akar nagyobb megállapodást kötni a Bush-kormányzattal, mert úgy gondolja, hogy a következő adminisztráció nagyobb hajlandóságot mutat majd a kompromisszumokra. Manusehr Mottaki külügyminiszter csütörtökön Ankarában üdvözölte Burns részvételét a genfi megbeszéléseken. Mint nyilatkozta, jelentős haladást vár a tárgyaláson, amelyen Teheránnak formálisan is válaszolnia kell a nyugati ajánlatra.
Az USA és Irán közötti nyitás lehetőségére utal az a hír is, amelyet Washingtonban hivatalosan még nem erősítettek meg: az Egyesült Államok érdek-képviseleti iroda megnyitását fontolgatja Teheránban. A kezdeményezés a jelek szerint a külügyminisztériumtól származik, de a Fehér Ház még nem hagyta jóvá, és a kormányzat keményvonalas szárnya még megfúrhatja a tervet. A teheráni amerikai nagykövetséget csaknem három évtizede zárták be, miután irániak elfoglalták az épületet, a diplomatákat túszul ejtették és 444 napon át fogva tartották.