Oslóban nincs alvás, amíg tart a rövid nyár. A zord és megfontolt észak vidám és szertelen arcát mutatja az éjféli verőfényben. Konferenciára ideális helyszín, ugyanis az európai jóléti módszertani lobbik záró plenáris ülései után is még vagy hat órát süt a nap. Meg lazac is van dögivel.
A norvég kék - Jegyzet a fjordokról
A gyorsvasútra várva, Oslo külsőn azonnal feltűnik, hogy merőben más színű és állagú a fény és a levegő, meg persze az is, hogy megvettük életünk legdrágább tömegközlekedési vonaljegyét (százhatvan korona, ami körülbelül ötezer forint).
A legdrágább európai fővárosban vagyunk, amelynek polgárai, bár országuk az európai folyamatokba egyre erősebben integrálódik (Europol, Eurojust etc.), eddig minden alkalommal elutasították az unióhoz való monetáris csatlakozást. Az olaj- és gáztartalékainak köszönhetően meggazdagodott Norvégia GDP-je legalább ötven százalékkal meghaladja az unióban megszokott átlagot. Mindez már a helyiérdekűn, aztán az állomástól a szállodába tartva, a Karl Johans Gatén is jól érzékelhető. Mutatóban van néhány koldus, de amúgy minden "kulturált" körülmények között folyik, az emberek nyugodtak és jól tűrik egymást, nincsen negatív megkülönböztetés. A békében sorakozó, ronda, de posztmodern és jó állapotban lévő klasszicista épületek harmóniája közepette érkezünk meg a Hotel Bristolba. A húszas évek óta működő szálloda mesébe illő, megkapóan keveredik benne a patina a gagyival, a kiszolgálás pazar.
A Rosengraht Gate folk-art boltjai mentén lesétálunk az Akersbrygge életteli kikötőjéig. Norvégmintás pulóverek cirka negyvenezerért, ám sehol egy lazacárus, mindenhol hamburger meg fagyi, tehén méretű sirályok, és sok ember, aki élvezi a fényt, egész nap húsz fok felett. Kapható viszont az étteremben bálnahús, de arra nem vetemedem, hiszen ellenzem a bálnavadászatot.
Reggelinél végre egy rénszarvasbélszín társaságában találkozom a lazaccal, és attól kezdve el sem válunk, a helyieknek ez olyan, mint nekünk a párizsi. Az étkezés amúgy kisebb vagyon, leginkább az emigránsok által benépesített Gronlad negyedben lehet normális áron egzotikus kajákhoz jutni, gyroson itt is el lehet lenni egy darabig. A másik "fiatalos" városrész esténként a Grünerlokka, amolyan kicsi Amszterdam, modern táncközpont, dzsesszkocsmák és graffitiktől roskadozó gyárépületek. A Bla nevű klub csatornapartra néző kerthelyisége festőien lepattant, egy kisüveges sör került olyan kétezer forintba, hát ilyenek az árak az alternatív helyeken.
Christiánia - így hívták a tűzvészben elpusztult, majd IV. Christian dán király által újjáépített várost 1624-től, aztán csak 1925-ben vette fel újra ősi pogány nevét - magaskultúráját is megtekintettük, ami annyit tesz, hogy megmásztuk az új operaház épületét, amely a Kirsten Flagstadt plassnál magasodik a tenger felé. A Snohetta építésziroda munkatársai által tervezett épületet a Sydney Opera ihlette, de inkább egy elsülylyedőben lévő jégtáblára emlékeztet - Dalí festményeinek hangulatában, az előadásokra pedig nem lehet jegyet kapni egyáltalán.
Kissé délebbre található az Akeshus Slott Festning, egy 1300-as években épített kastély és erőd. Nyári színház is található benne, de mi épp szurkolók tömegeit láttuk, akik, mint egy fesztiválon, talpig skandináv nemzeti színekben ülték körül a foci-Eb gigakivetítőt.
Harmadnap múzeumot látogattunk, a Nemzeti Galériát, ahol ingyenes a kiállítás. Munch legfontosabb képei itt találhatók, ide tért vissza a Sikoly is, jól megtépázva szegény. Egy délutánt megér az Ibsen Múzeum (Henrik Ibsens Gate 26.) Az 1906-ban elhunyt drámaíró életének utolsó tizenegy évét töltötte itt. Megtekinthető az eredeti lakás egy része a kornak megfelelő divatszínekben, és van egy multimediális, kissé szájbarágós, de megható életmű-kiállítás. A két tárlat összesen háromezer forint körüli árban van, plusz lehet vásárolni ibsenes relikviákat is, mert a nemzet írója itt bizony árucikk, ahogy a gonosz hegyi óriásokról, a trollokról készült népszerű rajzokon, úgy a kulcstartókon is megtalálható. Este az Ibsen-rezidencia mögötti újgazdag kerületben mutattak nekünk a helybeliek egy romkocsmát, aminek a neve Skangum, és a Palace nevű híres étterem mellett található. Az egykor Budapesten tanult norvég grafikus lánnyal, mint kiderült, egy asztalnál ültem a Tilos az Á-ban évekig. Európa nagyon kicsi. Kövér pletykákat tudtunk meg a helyi fiataloktól az alkotmányos monarchia mára már elült uralkodói viharairól.
A negyedik napon kerékpárt béreltünk, 24 órára, a lehető legjobb befektetés. Két keréken kalandosabb bejárni például a fehér faházakból álló Bygdy-félszigetet. Körbejártuk a kerítés mentén a Norvég Néprajzi Múzeumot, és a Viking Hajók Múzeumában a múzeumshopból megszemléltünk egy igazi, tölgyfából épült, a IX. századból származó hajót. Fridtjof Nansen és Roald Amundsen sarkkutató hajója, a Fram pedig amúgy is a szabadban áll. A félszigeti fjordok nem túl népesek, több a nyúl meg a kecske, mint az ember, és ez imponáló arány. A strandok békebeliek, ahogy mi magunk is azok vagyunk a fehér bicajokon.
Este fájó üleppel foglaltuk el helyünket a konferencia búcsúvacsoráján a város feletti, szédítő kilátást biztosító kődrága Ekberg étteremben, ám a lazacderék zöldségmártással már nem hozta lázba az ízlelőbimbóimat.
Az utolsó nap a város nyugati részén található Frogner parkot kerékpároztuk körül, benne Gustav Vigeland elképesztő mennyiségű és hangulatú szobraival. 192 gránit-, bronz- és vasszobor, plusz egy tizenhét méter magas oszlop, meztelen emberi figurákkal. Itt erotikusnak mondják, számomra inkább meghökkentő volt, és helyenként erőszakos. Az egyik leghíresebb, a dühös csecsemőt ábrázoló szobor annyira kelendő, hogy rendszeresen leszedik a posztamenséről, és hazaviszik. A rendőrség aztán megtalálja és visszaviszi. A műkincslopáson kívül, azt hiszem, itt nincs is bűnözés, a közbiztonság kifogástalan. A vacsorát egy valódi norvég családdal töltöttük, a kertben napozva még este tízkor is, egy temető melletti lakótelepen. A temetők az élet részei, nem túlzsúfoltak, gyereket sétáltatnak, sportolnak bennük az emberek, és a sírfeliratok szerint igen hosszú életű a lakosság. A belváros egyik sírkertjében, ahol Ibsen és Munch sírja is megtalálható, például dílerek méricskéltek, meg junkik lőtték magukat a legnagyobb békességben. Talán csak ők rontják a mortalitási mutatót. Hazafelé a Holmenkollen síugrósánc éles, éjszakai körvonalai, mögötte a világító ég, a Városháza balti jellegű, monumentális épülete, a boldog részegek, a hotel melletti melegbárban épp a házasodásuk törvényes engedélyezését ünneplő melegek. Reggel még a gyerekével iskolába igyekvő sok apuka, a mediterrán módon veszekedő, ám egymás testi integritását tiszteletben tartó párok, és óvó bácsik a parkok előtt. A legélhetőbb európai várost hagytuk magunk mögött. És nagyon fog hiányozni a lazac is. Legközelebb télen megyek, mert csak akkor látni az északi fényt.
Osló, 2008. július