Újabb nukleáris hulladékszivárgás Franciaországban

Radioaktív urániumot tartalmazó folyékony hulladék szivárgott ki a dél-franciaországi nukleáris fűtőanyagot gyártó üzemben. Tíz napja már történt hasonló baleset, akkor a környékbeli folyókba ömlött a radioaktív anyag.

Radioaktív urániumot tartalmazó folyékony hulladék szivárgott ki egy meghibásodott föld alatti vezetékből a nukleáris fűtőanyagot gyártó FCBC üzemben, a dél-franciaországi Romans-sur-Isere-ben közölte pénteken a francia nukleáris hatóság (ASN).

Az újabb baleset alig tíz nappal azután történt, hogy a dél-franciaországi Bollene-ben, a Tricastin Atomerőmű területén található egyik nukleáris hulladék-feldolgozó telepen egy tartály tisztítása alatt megközelítőleg 75 kilogramm radioaktív urániumot tartalmazó folyékony hulladék ömlött ki, és került a környékbeli folyókba.

A július 8-án történt balesetet az ASN a nemzetközi INES hét fokozatú skálán a legalacsonyabb, 1. fokozatúnak nyilvánította, és jelezte, hogy az nem jelentett közvetlen egészségügyi veszélyt a lakosságra. A hatóság szerint az újabb baleset nem hozható összefüggésbe az előzővel, mert a másodiknak semmilyen környezeti hatása nincsen.

A hatóságot csütörtök délután értesítette az FCBC arról, hogy a csőrendszeren végzett munkálatok során meghibásodást észleltek. Az ASN három ellenőre éjjel 1 és 5 óra között megvizsgálta az eset körülményeit és azt, hogy milyen óvintézkedések szükségesek.

- Az első vizsgálatok azt mutatják, hogy a környezetre semmilyen hatással nem jár a feltehetően több évvel ezelőtt történt meghibásodás, a kiszivárgott urániummennyiség nagyon gyenge, alig néhány száz gramm körüli - közölte Evangelia Petit, a nukleáris hatóság szóvivője. Véleménye szerint a földalatti cső körül a föld nagyon vastag, és a közelben semmilyen természetes víz nincsen, amelybe nukleáris hulladék kerülhetett volna a szivárgás miatt. Az ellenőrök a meghibásodott cső teljes vizsgálatát elrendelték a felgyülemlett uránium pontos mennyiségének megállapítására.

A francia atombiztonsági hatóság azonban már arról tájékoztatott, hogy urán jutott ki a környező vizekbe egy sérült föld alatti szennyvízvezetéken át. Közleménye szerint a térség lakossága nincs veszélyben, hiszen csupán néhány száz gramm uránról van szó. A  Lyontól délre lévő Romans-sur-Isere-ben működő atomlétesítmény az Areva egyik leányvállalatának, a francia-belga FBFC-nek a tulajdona. 

 

Az Areva éppen az előző napon bocsátotta el egy másik atomlétesítményének, a délkelet-franciaországi Bollene-ben lévő Tricastin atomerőműnek a vezetőjét a nemrégiben történt üzemzavarok és balesetek miatt.

Franciaország atomerőművekből nyeri áramszükségletének 80 százalékát. Az Egyesült Államok után a legjelentősebb atomerőmű-hálózattal rendelkezik: a 19 francia atomerőműben 58 reaktor működik.

 

A kormány csütörtökön azt kérte a Nukleáris Biztonságvédelmi Intézettől (IRSN), hogy valamennyi francia atomerőmű környezetvédelmi és radioaktivitási állapotáról készítsenek jelentést, és ellenőrizzék az erőművek közeli vizek állapotát.(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.