Ingyenes újraélesztési és elsősegély-nyújtási tanfolyamot ajánlott fel az Egészségügyi Szakképző és Továbbképző Intézet (ETI) és a Magyar Mentő- és Mentőtiszti Egyesület (MMME) a magyar olimpiai csapat orvosai és edzői számára. A képzésen résztvevők elsajátíthatják vagy felfrissíthetik a hirtelen szívmegállás utáni újraélesztéssel kapcsolatos legfontosabb ismereteket - jelentették be pénteken sajtótájékoztatón.
Ingyenes újraélesztési tanfolyam a magyar olimpiai csapat számára
A tanfolyamon résztvevőket megismertetik az életjelenségek vizsgálatával, az újraélesztés folyamatával és az életmentő készülék, a félautomata defibrillátor használatával. A kétnapos, 10-12 órás képzésre az ETI oktatási centrumában kerülne sor, ahol modern technikával felszerelt termekben, valós élethelyzetben lehet gyakorolni és megtanulni az újraélesztés helyes technikáját.
Az ETI és az MMME ezzel szeretne hozzájárulni ahhoz, hogy elkerülhetőek legyenek a Kolonics György kétszeres olimpiai bajnok kenus halálához hasonló tragikus esetek.
Vízvári László, az ETI főigazgatója elmondta, hogy külföldi tapasztalatok szerint hirtelen szívmegállás esetén 10 százalék az esély a túlélésre, de ha van a közelben képzett személy, akkor ezt 40-50 százalékra lehet felemelni.
Ezenkívül a Medtronic Hungária Kft. egy - a legmodernebbnek számító, amerikai gyártmányú, csaknem félmillió forint értékű - félautomata defibrillátort ajánlott fel a Magyar Olimpiai Bizottság számára. Ez annyiban különbözik a hagyományos készüléktől, hogy nemcsak orvosok és mentősök, hanem képzésen részt vett laikusok is használhatják, mert a berendezés hangutasításokat ad az újraélesztést végzőnek. Az egészségügyi intézeteken kívüli hirtelen szívhalálok 90 százaléka kamrafibrilláció, amelyek esetében csak a defibrillátor használata ad esélyt a túlélésre.
(MTI)