Másfél év felfüggesztett börtönbüntetésre ítéltek egy férfit, aki a melegfelvonuláson macskakővel dobálta a rendőröket. Egy másik, hasonló esetben új nyomozást rendelt el a bíróság.
Kiskorúakért - macskakővel
Fekete pulóver piros hímzéses turulmadárral, terepszínű nadrág, katonai bakancs, fekete-fehér kendő az arcon - a kamerafelvételek alapján magára ismert T. Sándor, aki a vád szerint a július 5-i melegtüntetés idején kitört utcai verekedés során rendőrökre támadt. Ezért csoportosan, felfegyverkezve, hivatalos személy ellen elkövetett erőszakkal vádolták meg.
Megfenyegették Teleki Lászlót
A tárgyalásán fekete ruhában, Nagy-magyarország-övcsattal a derekán megjelenő férfi elmondása szerint nyolc általánost végzett, betanított kőműves. Négyszer ítélték el lopásért, kétszer garázdaságért, egyszer testi sértésért, illetve rongálásért. Vallomása szerint azért ment ki több társával a Hősök terére július 5-én, mert felháborította, hogy a melegek az utcán parádéznak, ahol "kiskorú gyermekek is vannak". Ezért aztán T. - mellesleg egy ötéves gyermek édesapja - megivott legalább hat üveg sört, majd nekiment a rendőröknek. Útközben számos tárgy "akadt" a kezébe: léc, műanyag szék, rendőrségi füstgránát, macskakő - ezeket jellemzően az éppen a tömeget oszlató rendőrökhöz vágta a Hősök terén, illetve környékén, legalábbis a vád szerint. Végül is nem derült ki, pontosan mit dobált. A gránátot beismerte, a műanyag széket viszont "csak maga elé elejtette". Ami pedig a macskakövet illeti, nos, T. úr úgy fogalmazott: "a mai napig nem vagyok benne biztos, hogy én dobtam". A bíró szembesítette a vádlottat az általa aláírt kihallgatási jegyzőkönyvben foglaltakkal - korábban már beismerte ugyanis, hogy követ, széket, füstgránátot egyaránt dobott a rendőrökre. A kihallgatáson azonban az ügyvédje nem vett részt, amit kifogásolt is. Tegnap viszont a vádlott, miután konzultált ügyvédjével, már azt mondta, biztos félreértették...
A bíró egy idő után megelégelte a huzavonát, és pótnyomozásra visszaadta az ügyet az ügyészségnek.
Ezzel egy időben tárgyalták egy másik kődobáló ügyét a PKKB-n, aki elmondása szerint kíváncsiságból ment el a melegfelvonulásra, ott csatlakozott az ellentüntetőkhöz, majd legalább három alkalommal követ dobott a rendőrök felé (a férfit tetten érték). Mint mondta, nem érez indulatot a melegekkel szemben, és csak azért kiabálta azt többször, hogy "Mocskos buzik!", mert nyugtatók hatása alatt állt. Az MTI tudósítása szerint a férfit csoportosan, felfegyverkezve, hivatalos személy ellen elkövetett erőszak miatt másfél év, négy évre felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték. A négyéves próbaidő alatt a férfit pártfogói felügyelet alá helyezik - ha az ítélet jogerőre emelkedik -, s ez idő alatt "köteles magát távol tartani olyan tömegrendezvényektől, amelyeken a résztvevők száma meghaladja az ötvenet".
- A jogállam kereteit feszítené szét az, hogy ha a büntető igazságszolgáltatás nem a törvény legnagyobb szigorával lépne fel az ilyen és ehhez hasonló cselekményekkel szemben - hangsúlyozta a bíró.
Az MTI tegnap számolt be a Legfelsőbb Bíróság büntetőkollégiuma vezetőjének szavairól is. Eszerint a grémium foglalkozik azzal az ombudsmani beadvánnyal, amely jogegységi eljárást javasol a tojásdobálások egységes megítélésére. Kónya István emlékeztetett rá, hogy a jogegységi eljárás lefolytatásának szigorú előfeltételei vannak, így többek között az, hogy legyenek ugyanazon jogkérdésben egymásnak ellentmondó bírósági döntések. A tojásdobálások tekintetében erről egyelőre nincs tudomása Kónya Istvánnak, csupán rendőrségi, illetve ügyészségi megszüntető határozatokról. De az LB büntetőkollégiumának ülésén is napirendre kerülhet az a kérdés, hogy mikor követhet el szabálysértést vagy bűncselekményt az, aki mást tojással dobál meg.
újabb ítélet
A bíróság elrendelte, hogy a felfüggesztett börtönbüntetés négyéves időtartama alatt a férfi pártfogó felügyelete alatt álljon. A próbaidő alatt a vádlott köteles távol tartani magát minden olyan tömegrendezvénytől, amelyen a résztvevők száma meghaladja az ötvenet. Az ügyész tudomásul vette az ítéletet, a védő enyhítésért fellebbezést jelentett be.
A bíró az ítélet indoklásában kifejtette: aggály nélkül bizonyított, hogy a melegfelvonuláson a férfi a Hősök tere és a Kós Károly sétány között a rendőrökre támadt és két alkalommal súlyos utcakövet dobott feléjük. Mint mondta, a csoportos elkövetés minősített esete azért szerepel az ítéletben, mert a férfi 200-300 másik ember társaságában követte el a bűncselekményt; a felfegyverkezés megállapítását pedig az indokolja, hogy az elhajított utcakő olyan eszköz, amely alkalmas az élet kioltására. A felfegyverkezés tényállásának megállapításához egyébként már az is elegendő lett volna, ha csak birtokolja a követ és nem dobja el - tette hozzá.
Enyhítő körülményként a beismerő vallomást, a megbánást és a férfi sérüléseit vették figyelembe, súlyosbítóként pedig - a többi közt - a csoportos elkövetést és a köznyugalom megzavarását emelte ki a bíró. Rámutatott arra, hogy a tömegpszichózis mint enyhítő körülmény ebben az esetben nem vehető figyelembe, mert a férfi önként ment a helyszínre és végig az első sorban állt.
"Aki rendőrökre támad, annak a törvény szigorával kell számolnia - fűzte hozzá a bíró.
A férfi vallomásában elmondta: kíváncsiságból meg akarta nézni a melegek felvonulását, ezért ment a Hősök terére, ahol délután öt óra körül a tömeg hatására "elborult az agya" és "magával sodorta a tömeg". Elmondása szerint nem akart sérülést okozni a rendőröknek.
A tárgyaláson több videofelvételt is lejátszottak a július 5-én randalírozókról, ezeken a férfi felismerte magát, amint obszcén jeleket mutogat és macskakövet dob a rendőrök irányába. A védő kérését, amelyben a jogi képviselő védence próbára bocsátását indítványozta, a bíróság elutasította.
(MTI)