Egész Oroszországban megemlékezéseket tartottak szerdán, az utolsó orosz cár és családja kivégzésének 90. évfordulóján. Az Urálban lévő Jekatyerinburgban több százan II. Miklós és a család tagjainak fényképeivel tartottak körmenetet. Az elmúlt napokban és hetekben számtalan televíziós riport, film és sajtópublikáció vezette fel az évfordulót.
Oroszország utolsó cárjára emlékezik
Ebben a légkörben készít internetes felmérést az állami televízió, s az eddig beérkezett több mint kétmillió válaszból az derül ki, hogy Oroszország történelme legkiemelkedőbb személyének ezúttal II. Miklós cárt tartják (267 ezren), Sztálin a második helyen (262 ezren), Lenin a harmadik (187 ezer vokssal), megelőzve az énekes-színész Vlagyimir Viszockijt (151 ezer támogatóval).
Az évfordulóval gyakorlatilag egybeesve jelentette be a hivatalos vizsgálóbizottság, hogy a múlt év végén Jekatyerinburg külső részén - a cári házaspár és három leánygyermekük 1991-ban exhumált maradványaitól mindössze 70 méterre - fellelt összeégett csontoknak az Egyesült Államokban elvégzett DNS-elemzése megerősítette az előzetes feltételezést, miszerint a Romanov-dinasztia utolsó cárja két (hiányzó) gyermekének, a 18 éves Marija nagyhercegnőnek és 14 éves Alekszej cárevicsnek maradványairól van szó.
II. Miklóst, hitvesét, négy leányát és fiát Jekatyerinburgban, az Ipatyev-ház pincéjében 1918. július 17-re virradóra lőtték agyon a bolsevikok a fehérek közelgő támadása miatti sietségben. A cár 1917. március 15-én (tehát még jóval a bolsevikok november 7-i hatalomátvételét megelőzően) mondott le a trónról, akkor még testvére, Mihály javára, aki aztán 24 órával később maga is lemondott. A cári családot Szibéria "történelmi fővárosában", Tobolszkban tartották fogságban, amíg nem szállították át őket Jekatyerinburgba. A kivégzést követően a holttesteket egy aknába dobták, majd 24 órával később először a cárevics és Marija tetemét elégették, majd a többiekét savval lelocsolták, és elásták egy másik közeli mélyedésben.
A cár, a német származású Alekszandra Fjodorovna cárnő, Olga, Tatyjana és Anasztaszija negyhercegnők földi maradványait 1998-ban Szentpéterváron, a Péter-Pál-erődben helyezték örök nyugalomra. Az utolsó orosz cárt és családjának tagjait 2000-ben az orosz ortodox egyház - nem kis vitát kiváltva - egyszerű polgárokként kanonizálta. Miután a múlt században állítólagos cári sarjak rendre felbukkantak, s legendák keringtek arról, hogy a cárevics, miként Anasztaszija nagyhercegnő túlélte volna a kivégzést, az ortodox egyház ezúttal is azt kezdeményezi, hogy a hivatalos bizottságon kívül független testület is folytassa le a vizsgálatot a tavaly decemberben fellelt csontmaradványok eredetiségéről.