Okos itt senki sem lehet

Kolonics György kétszeres ötkarikás és tizenötszörös világbajnok kenus keddi, fölfoghatatlan halála után egy nappal is úgy szól a kérdések kérdése: vajon miért? A csepeli vízi telepen harminchat évesen, edzés közben elhunyt, ötödik olimpiájára készülő klasszis esete kapcsán dr. Tállay András, a Sportkórház ortopédsebész főorvosa, a Pekingbe utazó magyar egészségügyi csoport vezetője is úgy foglalja össze érzéseit: "Döbbenet..."

- Mi volt az első reakciója, amikor értesült a tragédiáról?

- Felhívtam telefonon Schmidt Gábort, a kajak-kenu szövetség főtitkárát, és azt kérdeztem tőle: ugye, nem igaz?

- És miután megtudta, hogy az?

- Megszólalni is alig bírtam. Először azt hittem, talán baleset érte Gyurit, aztán amikor meghallottam, hogy edzés közben hunyt el, azonnal arra gondoltam, hogy úgynevezett hirtelen szívhalál végzett vele. A jelek arra utalnak, tényleg ez történt.

- Felteszem, nem először szegezik önnek: megelőzhető lett volna-e Kolonics tragédiája?

- Ezzel kapcsolatban két orvoskollégám esete jut az eszembe. Egyikük, Csépai Dezső, korábbi világbajnoki ezüstérmes kenus tavaly itt, a Sportkórházban lett rosszul, és egy perc múlva szakszerű ellátást kapott, mégsem lehetett segíteni rajta. Egy másik szakmabeli tíz éve a Honvéd kórház intenzív osztályán esett össze, az életmentő készülékek közvetlen közelében. Őt sem tudták visszahozni. Persze akadnak szerencsésebb esetek is, amikor az időben érkező segítség sokat jelenthet. Ugyanakkor könnyen elképzelhető, hogy az egy-két napon belül elkészülő boncolási jegyzőkönyvet elemezve sem leszünk sokkal okosabbak.

- Másképp kérdezem: megfelelő-e a hazai sportorvosi ellátás színvonala? Kellő gondot fordítanak-e a prevencióra?

- A magyar sportorvoslás olyan nívón áll, amelyre irigykedve tekintenek nálunk amúgy sokkal szerencsésebb helyzetű országokban is. A tizennyolc év alattiaknak esztendőnként kétszer, a felnőtt korúaknak egyszer kötelező részt venniük általános vizsgálaton. Rendkívül jól szervezett s a világon is ritkaságszámba menő a keretorvosi hálózatunk. Mindezen túlmenően a MOB alapos szűrővizsgálatot ír elő az olimpiai kerettagoknak, s fakultatív módon lehetőség van terhelés-élettani vizsgálatra is. Megjegyzem, Kolonics július 9-én, vagyis a múlt héten vett részt az említett szűrésen, és eredményei kifogástalanok voltak.

- Petrakanits Máté, az ön által is felvetett terhelés-élettani vizsgálatok szakértője a Népszava szerdai számában a következőt nyilatkozta: "Manapság az élsportolókat néha olyannyira teletömik, ha nem is tiltott teljesítményfokozókkal, különféle táplálékkiegészítőkkel, hogy abba egy állat is belepusztulna." Mit szól ehhez?

- Lényegében egyetértek vele. A sydneyi játékok előtt akadt olyan kerettag, aki tizennyolc különféle segédanyagot szedett... Ma már talán jobb a helyzet, nyilván azért is, mert rendszeres felvilágosító előadásokat tartunk a témakörben. Arról egyébként fogalmam sincs, Kolonics evett ivott-e bármiféle táplálékkiegészítőt.

- Beszélt már a kajak-kenusok amúgy szabadságát töltő keretorvosával, dr. Dobos Józseffel?

- Természetesen. Ő is döbbenten áll a történtek előtt. Arra a bizonyos múlt heti vizsgálatra még maga kísérte el Gyurit.

- A gyász óráiban is muszáj előrenézni. Mik az eset tanulságai?

- Ezeket egyelőre csak próbáljuk megfogalmazni, mert rengeteg a felületes értesülés, az ellenőrizetlen információ. Éppen most jutott el hozzám az a hír, hogy Kolonics két hete egyszer már rosszul lett, és azt követően Szegeden elvégeztetett magán egy terhelés-élettani vizsgálatot. Utána kell járnunk, hogy ez igaz-e, s ha igen, mi volt a kontroll eredménye. Nem tanulság, csupán megállapítás: a magyarországi mentőhelyzet enyhén szólva sem optimális. Arról folyik a vita, hogy harminchét vagy húsz percen belül érkezett-e ki az orvos a helyszínre. Én azt gondolom, a húsz perc is megengedhetetlen. Az is biztos, hogy a jövőben az eddigieknél több gondot kell fordítanunk az elsősegély-nyújtási alapismeretek elsajátíttatására, továbbá el kell érnünk, hogy a sportkluboknál - ahogyan az Nyugaton már a nagyobb bevásárlóközpontokban is természetes - legyen defibrillátor.

- Pekingig még bő három hét van. Különös tekintettel a történtekre: van-e addig valamiféle különleges teendő?

- Majdnem tizenöt olimpikonról tudok, aki egyelőre nem jelentkezett az emlegetett kötelező szűrővizsgálaton. Bízom benne, hamarosan találkozunk velük. Ha nem, a MOB-nak kell döntenie, kiutaztatja-e őket vagy sem.

Gyenesei István, sportért felelős miniszter a Kolonics György tragikus halálát követő napon utasította a sport szakállamtitkárságot, hogy az Országos Sportegészségügyi Intézetet bevonásával soron kívül mérje fel azokat az edzőhelyeket, olimpiai műhelyeket, ahol az élsportolók nagy fizikai terhelésnek vannak kitéve, és életmentő készülék, defiblirrátor biztosítása indokolt lehet.
A sport szakállamtitkár, arról tájékoztatta a minisztert, hogy az első felmérések szerint, jelenleg valamennyi központi edzőtábor - megfelelő mértékben - el van látva életmentő eszközökkel. A tárca vezetője, tudva azt, hogy a Csepel SC. vízi telepén ilyen készülék nem volt, a további felmérés eredményének ismeretében intézkedik. A szövetségekkel és sportműhelyekkel szorosan együttműködve, meg fogja találni a szükséges forrást, ahhoz, hogy minden olyan igény, amely az élsportolók életét védi váratlan helyzetekben is, a kor legmagasabb technikai színvonalán kerülhessen kielégítésre.

Az MTI megbízható forrásból úgy értesült, hogy Kolonics György, kétszeres olimpiai bajnok kenus szívét körbehálózó koszorúerekben kisebb lerakódások voltak. A szövettani vizsgálatok folyamatban vannak és pontos diagnózissal leghamarabb pénteken szolgálnak az illetékesek.
A lerakódások (plakkok) meszesedést jeleznek és nagy megterhelés esetén elvileg fennáll az infarktus veszélye.

Baráth Etele, a Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ) elnöke szerint a csütörtöki boncolás során nem találtak a rendkívüli halált megmagyarázó komoly elváltozást a kedden elhunyt Kolonics György testében.
- A boncolási jegyzőkönyvet nem láttam, mert az egyelőre nem publikus, információim a válogatott orvosától származnak - mondta az MTI-nek az MKKSZ elnöke.
A sportvezető megerősítette a Híradó információját, hogy a szövettani és toxikológiai vizsgálatok egy részét a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) bécsi laboratóriumában is elvégzik. - Ez egy teljesen szokványos eljárás az elhunyt élsportolók esetében - jelentette ki Baráth.
"Szeretném leszögezni, hogy nem azért vizsgálódnak Bécsben is, mert bármilyen doppinggyanú merült fel. Aki egy kicsit is ismeri Kolonics pályafutását, annak eszébe sem jut ilyet feltételezni."


Kolonics Györgyöt Július 25-én, jövő pénteken 14:30 órakor a Farkasréti temetőben helyezik örök nyugalomra. A kétszeres olimpiai bajnok világhírű kenust a Magyar Kajak-Kenu Szövetség, a Magyar Olimpiai Bizottság és az Önkormányzati Minisztérium saját halottjának tekinti.

(MTI)

Lesújtott sportolók: a Szegeden ma kezdődő kajak-kenu utánpótlás Eb előtt Kolonics Györgyre emlékeznek a magyar részvevők
Lesújtott sportolók: a Szegeden ma kezdődő kajak-kenu utánpótlás Eb előtt Kolonics Györgyre emlékeznek a magyar részvevők
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.