Enyhén, de nem jelentősen növekedett a magyar menedékkérők száma Kanadában, amióta az észak-amerikai országba március óta ismét vízummentesen lehet utazni - tájékoztatta lapunkat Diane Finley, Kanada bevándorlásügyi minisztere. 1996 és 1998 között 244 magyar állampolgár kapott menekültstátust, és 600 várt kérelem elbírálására - többségük roma származású volt. A kérelmek száma 1999-ben 1580 volt, 2000-ben 2400-re ugrott, 2001-re pedig Magyarország a harmadik helyről az elsőre lépett elő a menekülteket adó államok listáján az észak-amerikai országban, ezért akkor Kanada megszüntette - több más kelet-európai országgal együtt - a magyarországi vízummentességet.
"Ne ismétlődjön meg a múlt"
- Ezért is vagyok itt, hogy a magyar kormány segítségével elérjem: ne ismétlődjön meg a múlt, s Magyarország továbbra is vízummentességet élvezhessen - mondta kétnapos budapesti látogatásának végén a miniszter asszony. - Ma más a helyzet, mint hét éve volt. A gazdaság megváltozott, az európaiak könnyebben utaznak, több munkalehetőség nyílt meg Európában is - emelte ki Finley, aki hangsúlyozta, azóta a kanadai bevándorlási törvény és a menekültrendszer is megváltozott. Utóbbi a komoly veszélyben lévő embereken akar segíteni, és az elbírálásnál azt is figyelembe veszik, veszélybe lennének-e, ha visszakerülnének a saját hazájukba. - Ha az otthonukban stabil, demokratikusan megválasztott kormány van, a gazdaság is stabil, s a kormány megvédi a kisebbségeket, akkor az csökkenti a menedékkérő esélyeit - magyarázta Finley miniszter asszony. - A magyar hatóságok segíthetnek megértetni az emberekkel, hogy a rendszerrel való visszaélés könnyen a vízum újbóli bevezetéséhez vezethet - hangsúlyozta a magyar szereppel kapcsolatban a kanadai politikus, hozzátéve, hogy ezt Kanada el akarja kerülni.
Finley asszony elmondta: az új kanadai bevándorlási törvénnyel elsősorban azoknak kívánnak kedvezni, akik könnyen találnának munkát Kanadában, enyhítve például a munkaerőhiányt az orvostudomány területén. Majdnem egymillió ember bevándorlási igénye vár feldolgozásra Kanadában, s az új szabályozás nem beérkezési sorrendben, hanem a kanadai munkaerőigényeknek megfelelően ítéli meg a kérelmeket.
- Nagy sikert éltünk el az integrációs programjainkkal, melyeknek része a nyelvtanulás, vagy például a munkahelyi szabályok ismertetése. Orientációs programokat indítottunk Manilában, Újdelhiben és Pekingben, hogy az emberek már ott megtudják, mire számíthatnak. Ez nekik is jó - sorolta a talán követendő, sikeres kanadai példákat, amikor az európai bevándorlási paktumról kérdeztük. - Kanada fiatal ország, 150 éves. A lakosság 99 százaléka bevándorló volt egyszer. A folyamat a vérünkben van, ez nagyon különbözik az európai élményektől - mondta Finley, aki bevallotta: maga is bevándorló felesége.
Kanada nem akar újabb magyar bevándorlókat
A magyar és a kanadai kormány is szeretné megelőzni, hogy a néhány évvel ezelőttihez hasonló kivándorlási hullám induljon el Magyarországról az észak-amerikai államba. Tovább >>