A nácivadász Efraim Zuroff a múlt hétvége óta az argentin üdülőhelyen, Barilochében tartózkodik a Simon Wiesenthal központ dél-amerikai képviselőjének, Sergio Widdernek a társaságában, hogy a "mauthauseni mészáros" Aribert Heim nyomára bukkanjanak. Ezt megelőzően a viszonylag közeli chilei Puerto Monttban töltöttek néhány napot, ahol évtizedekig élt Heim egyik lánya, Waltraut Böser férjével.
A "Halál Doktora" nyomában
Mint Efraim Zuroff most elmondta, több olyan bejelentést is kaptak, amelynek alapján feltételezhető, hogy Aribert Heim errefelé keresett menedéket. Már amennyiben még él. A "Halál Doktoraként" is elhíresült Heim 94 éves lenne, s arra következtetnek, hogy idős kora miatt alighanem segítségre szorul. Ezért a Wiesenthal központ most a helyi chilei és argentin újságokban a lakosság együttműködését kéri információ szolgáltatására a legkeresettebb (az Adolf Eichmann jobbkezének tartott Alois Brunner mellett) utolsó náci háborús bűnös tartózkodási helyét illetően.
Efraim Zuroff a Buenos Airestől 1600 kilométer távolságra fekvő Barilochében sajtóértekezleten egyértelművé tette, hogy nem a központ feladata Heim elfogása. Ők ahhoz szeretnének hozzájárulni információkkal, hogy a chilei vagy az argentin hatóság letartóztathassa a háborús bűnöst, amire reményei szerint az elkövetkező hetekben vagy hónapokban sor is fog kerülni. A központ Németországgal és Ausztriával közösen 310 ezer euró jutalmat ajánlottak fel a nyomravezetőnek, ha sikerül Heimet elfogni.
Az 1914-es születésű, osztrák származású Heim 1940-ben önként lett a Waffen-SS tagja. Orvosként három koncentrációs táborban is szolgált, így 1941 végén a Linz melletti mauthauseni táborban, ahol Mengeléhez hasonló "kísérletekbe" fogott. Orvosi szobájának falát a kioperált szervekkel, illetve emberbőr huzatú székkel "díszítette". 1945 márciusában az amerikaiak elfogták és hadifogolytáborba zárták. Egyik mauthauseni orvostársát a bíróság halálra ítélte, Heimet viszont - akinek tetteiről pedig tudtak - máig érthetetlen körülmények közepette 1947-ben elengedték. Később nőgyógyászként futott be karriert Baden-Badenben, vásárolt saját nevén ingatlanokat Berlinben, mígnem 1962-ben menekülnie kellett. Kisebb-nagyobb megszakításokkal állandóan helyváltoztatásra kényszerült a felkutatására indított nyomozások miatt. Élt Spanyolországban, Uruguayban (itt 1979 és 1983 között működtetett nőgyógyászati klinikát), Argentínában, Egyiptomban, Brazíliában, majd újra Spanyolországban, az ottani nyomozás feltételezései szerint 2005-ig.
Bár a Heim-utódok, a Chilében élő lánya és a Németországban tartózkodó két fia szerint apjuk 1993-ban elhunyt, ám ezt nem tudják halotti bizonyítvánnyal igazolni. Ezért sem tudták felvenni eddig az Aribert Heim nevén lévő majd egymillió eurós életbiztosítási bankbetétet. A spanyolországi nyomozás szerint viszont még néhány éve is valaki kisebb-nagyobb összegeket utalt át Heim számláiról, amiből a Wiesenthal központ arra következtet, hogy a náci bűnös még élhet.
Chile és Argentína egyébként azért szerepelhet kiemelt megfigyelési helyként, mert számos náci ide menekült. Így Buenos Aires egyik külvárosában bukkantak rá az izraeli titkosszolgálat emberei a "Ricardo Klement" álnéven rejtőzködő Adolf Eichmannra, akit aztán Izraelben ítéltek halálra 1962-ben. S éppen Barilochében húzódott meg Erich Priebke, akit 1995-ben adtak ki Olaszországnak 335 olasz 1944-ben történt kivégzése miatt.