A BBC drámai felvételeket tartalmazó dokumentumfilmje bizonyítékokkal szolgál az ENSZ fegyverszállítási embargójának megsértéséről.
Kínai katonai segítség a szudáni kormánynak
A BBC tényfeltáró magazinja, a Panorama első ízben szolgáltatott vitathatatlan, konkrét bizonyítékokat arról, hogy Kína fegyvereket és katonai felszereléseket szállít a szudáni kormánynak, melyeket az ENSZ-embargó megsértésével az ostromlott darfuri térségben vetnek be. Ezt a filmben megszólaltatott E. J. Hogendoorn, az ENSZ szakértői testületének volt tagja teljes egyértelműséggel jelentette ki, hozzátéve, hogy neki és munkatársainak soha nem volt lehetőségük az eszközök típusának, gyártási adatainak, modellkódjának ellenőrzésére.
A megrázó képsorokat tartalmazó program riportere, Hilary Andersson szudáni engedély nélkül utazott stábjával Darfurba. Az újságírónőt a szudáni kormány korábbi leleplező tudósításai miatt kitiltotta a helyszínről. Andersson tanúja volt a konfliktus 2003-as kirobbanásának és elképesztőnek nevezte, hogy a nemzetközi közösségnek öt évvel később sem sikerült úrrá lennie a helyzeten. A BBC azon a napon sugározta nagy figyelemmel kísért összeállítását, amikor a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze népirtással, emberberiesség elleni bűncselekményekkel és háborús bűnökkel vádolta meg Szudán elnökét, Omar Haszan el-Besirt.
A BBC műsora emlékezteti a nézőket arra, hogy az ENSZ 2005 márciusában elfogadott embargója értelmében a szudáni kormánynak lehet ugyan fegyvereket szállítani, de azok nem használhatók a darfuri konfliktusban. A rendelkezés értelmében Kínának "intézkedéseket kell tennie" annak megakadályozására, hogy a katonai felszerelések Darfurban kössenek ki. A nézők azonban a műsorban Dong Feng típusú katonai járműveket láthattak, melyeket szemtanúk szerint a lázadók a kormányerőktől kaparintottak meg a múlt év végén. Az egyik járművön 2005. július 7-i dátum szerepel, ami arra utal, hogy már a tilalom bevezetése után került a tartományba. A sorozatszám megegyezik annak a 212 darabból álló szállítmánynak az adataival, melyről ENSZ-tisztviselők már korábban kinyomozták, hogy megérkezett Szudánba, de később nyoma veszett. Egy szemtanú, Risique Bahar felidézte, amint a nyugat-darfuri Sirba városban egy Dong Feng katonai járműről légvédelmi lövegeket vetettek be egy támadás során, mégpedig olyan közelségből, hogy a kibocsátott hőmennyiségtől lángba borultak a környékbeli nyomorúságos viskók, egy aszszony meghalt, egy másik borzalmas égési sérüléseket szenvedett. Egy hétgyermekes anya, Kaltam Abakar Mohammed arról számolt be, hogy családjával egy kínai Fantan típusú harci repülőgépről indított bombatámadásba keveredett. Az aszszony menekülni próbált, de három gyermeke belepusztult az akcióba. Egy másik lánya az eset óta megnémult.
A BBC "meghittnek" nevezi a szudáni-kínai viszonyt, melynek oka a hatalmas szudáni olajtartalékok vonzerejében rejlik. Kína lelkén szárad, hogy a BT-ben megakadályozta hatékonyabb ENSZ békefenntartó erők telepítését Darfurba.
Kína szerint erősen elfogult a BBC szóban forgó dokumentumfilmje - jelentette be kedden Liu Kuj-csin (Liu Guijin), Kína szudáni diplomáciai küldötte. Hozzátette, hogy Kína sohasem sértette meg az ENSZ Szudánnal szemben életbe léptetett fegyverkereskedelmi embargóját. Kína csak nagyon kis tételben ad el fegyvereket, és csak független államokkal kereskedik - hangsúlyozta a diplomata. A The Global Times című kínai napilap katonai szakértőket idéz, akik kifogásolják, hogy kínai teherautókat katonai járműveknek állítanak be, miközben jó néhány kínai márkát a szudáni hadsereg, a rendőrség és a lázadók egyaránt használnak. (MTI)